1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΣΤΑ ΚΟΠΡΑΝΑ!

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by sambalisG, Mar 11, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 11 users.
  1. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Συχνό αλλά όχι πολύ εύκολα συζητούμενο πρόβλημα είναι η απώλεια αίματος από το έντερο ή το ορθό (επιστημονικώτερα!).Είναι πρόβλημα που συνήθως πανικοβάλλει τον άνθρωπο και το αντιμετωπίζει όσο γίνεται πιό συντηρητικά και ατομικά λέγοντας ή πείθοντας τον εαυτό του ότι είναι κάποια αιμορροϊδα.
    Πραγματικά το πιό συχνό πρόβλημα που συνδυάζεται με αίμα απο «κάτω» είναι οι αιμορροϊδες. Αλλά όχι μόνο!.
    Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που παίζουν ρόλο σημαντικό στην λύση του προβλήματος καί αυτοί είναι:
    · Το χρώμα. Οσο πιό ζωηρό κόκκινο το αίμα, τόσο και πιό χαμηλά ευρίσκεται το πρόβλημα. Μαύρο αίμα σαν πίσσα, σχεδόν πάντα είναι από το στομάχι ή το 12δάκτυλο (γαστρορραγία-έλκος) και πάντα πρέπει να μας κατευθύνει στον ιατρό ή και στο νοσοκομείο καλύτερα, εφ’όσον συνοδεύεται και από ζάλη, εφίδρωση και λιποθυμική τάση. Ενώ ζωηρότερο, βυσινί ή και κόκκινο συνήθως είναι από το παχύ έντερο.
    · Η καθαρότητα. Αίμα αναμειγμένο με τα κόπρανα συνήθως έρχεται από υψηλότερα σημεία του παχέως εντέρου, ενώ καθαρό αίμα που «στάζει» και σχετιζεται πάντα με κένωση και μετά από αυτή οφείλεται σχεδόν αποκλειστικά σε αιμορροϊδοπάθεια.
    · Βλέννα-πύον. Η παρουσία αυτών δηλώνει συνήθως την παρουσία κάποιας κολίτιδας ή φλεγμονώδους νόσου του εντέρου ή και πολύποδος αυτού και πρέπει να μας κατευθύνει αποκλειστικά σε γαστρεντερολόγο.
    · Πόνος. Η παρουσία αίματος και πόνου στην κοιλιά μαζί με διάρροια, είναι στοιχεία βαρειάς γαστρεντερίτιδας, ενώ η παρουσία πόνου και πρηξίματος της κοιλιάς με παράλληλα αίμα στα κόπρανα είναι σοβαρή κατάσταση και απαιτεί νοσοκομείο. Πόνος στον δακτύλιο που συνοδεύει την κένωση είναι ένδειξη ύπαρξης ραγάδος ή θρόμβωσης αιμορροϊδος και μας κατευθυνει σε χειρουργό ή γαστρεντερολόγο.

Σημαντικά προβλήματα του εντέρου πολλές φορές χρονίζουν, και πολλες φορές μας δημιουργούν καταστάσεις που δύσκολα αντιμετωπίζονται.
    Παράδειγμα οι βαρειές κολίτιδες και οι πολύποδες που κάποια στιγμή «εξαλάσσονται» σε κακοήθεια αν δεν αντιμετωπισθούν.
    Σήμερα διεθνώς και στην Ελλάδα η πρόληψη και η έγκαιρη διάγνωση παρομοίων προβλημάτων σώζει ζωές. Για τον λόγο αυτό εξετάσεις όπως η γαστροσκόπηση, κολονοσκόπηση ή η σύγχρονη αξονική κολονογραφία αποτελούν σύγχρονα και ασφαλή διαγνωστικά μέσα για να αντιμετωπίσουν προβλήματα του εντέρου.
    Για οποιοδήποτε από τα ανωτέρω προβλήματα που τυχόν σας παρουσιασθούν, επικοινωνήσατε με γαστρεντερολόγο ή χειρουργό.
  2. Καλησπέρα!

Πάνω στο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που απασχολεί την αδερφή μου, ηλικίας 26 ετών. Αυτή είχε στο παρελθόν εμφανίσει αιμοροϊδες, λόγω δυσκοιλιότητας και μάλιστα πριν 3 χρόνια έκανε κολονοσκόπηση. Έκτοτε, δεν αντιμετώπισε άλλο πρόβλημα με το έντερο της, αντίθετα από ό,τι λέει η ίδια όλα ήταν απόλυτα φυσιολογικά. Το πρόβλημα εμφανίστηκε πριν μια βδομάδα, όπου διέκρινε τόσο στο μπάνιο όσο και στο χαρτί αίμα-μόνο αίμα όμως όχι ανάμεικτο με κόπρανα- ροζέ χρώματος. Κατα τα άλλα ούτε είχε δυσκοιλιότητα, ούτε διάροια. Χωρίς κανένα πόνο, τελείως απρόσμενα. Να πώ ότι τότε περιμενε και την περιόδο της (είχε και τα σχετικά συμπτώματα), που τελικά ήρθε την επόμενη μέρα. Δεν ξαναεπαναλήφθηκε το πρόβλημα και τώρα φοβάται να πάει στο γιατρό. Πιστεύετε ότι πρέπει να το ψάξουμε? Σκέφτομαι μήπως είναι γυναικολογικό το θέμα και δεν σχετίζεται με το έντερο...
  3. sambalisG

Εφ'οσον το πρόβλημα δεν συνεχίζεται, δεν θα πρεπει να σας ανησυχεί, μια και έχει ελεγχθει. Μικρες ποσότητες αιματος στο χαρτι, συνηθως ειναι καποιο μικρό αγγείο (αιμορροϊδας) που επίσης είναι κατι τοσο ασήμαντο και συνηθως μη ανιχνευσιμο κλινικά.
  4. kuroula

kuroula New Member

geia sas! ithela na rwtiso kai egw kati sxetika me auto. kano poles meres na pao toualeta kai otan pao sinitho ponao kai vgenoun poli sklira mazi me kati zele kitrina den ksero ti einai, kai an paro farmako gia tin diskilia vgazo perisotero auto to zele; den ksero ti einai kai an prepei na anisixo. sory gia ta greklis apla kati exei pathi to laptop kai den mporo na grapso ellinika:-(
  5. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα! Η δυσκοιλιότητα όταν υπάρχει για πολλές μέρες μπορεί να δημιουργήσει διάφορα προβλήματα όπως αιμορροίδες! Το φάρμακο το παίρνεις με εντολή γιατρού; Αν όχι τότε θα πρέπει να σε δει άμεσα γαστρεντερολόγος για να σου δώσει τη κατάλληλη θεραπεία, τόσο σε θεραπευτικό όσο και σε διατροφικό επίπεδο!
  6. μαρια 21

μαρια 21 New Member

να ρωτησω και εγω κατι? με ολο το θαρρος...οταν κανω πρωκτικο σεξ με τον αντρα μου,πραγμα σπανιο γιατι μετα ποναω πολυ για μερες,τοτε λοιπον ποναω τον πρωκτο μου παρα πολυ κ δυσκολευομαι στην αφοδευση.μια αλλη φορα παλι μου ειχε συμβει ακριβως το αντιθετο...δηλαδη μαλλον το εντερο μου χαλαρωσε παρα πολυ κ δεν προλαβαινα να παω τουαλετα γιατι τα κοπρανα εφευγαν πολυ γρηγορα!! δεν μπορουσα να τα συγκρατησω! ειναι φυσιολογικα ολα αυτα?
  7. sambalisG

Νομιζω πως απο οτι και η ίδια ίσως συμπεραίνετε, δεν ειναι φυσιολογικά ολα αυτά, και υπάρχει πιθανά αυξημενος κίνδυνος ακράτειας.
  8. μαρια 21

μαρια 21 New Member

ευχαριστω πολυ...
  9. fanis

fanis New Member

Καλησπέρα γιατρέ,

εδώ και 2 ημέρες έχω δει αίμα στα κόπρανα, μετά απο τα κόπρανα . Επίσης έχω τσούκσιμο στον πρωκτό .
    Θα ήθελα να σημειώσω πως γενικά τρώω αρκετά καυτερά φαγητά και την ημέρα που προηγήθηκε από αυτό το φαινόμενο είχα καταναλώσει αρκετά καυτερό φαγητό . Τι θα μπορούσε να είναι ????

ευχαριστώ προκαταβολικά .
  10. Kathy

Καλησπέρα. Ο χειρουργός του φόρουμ κ. Σάμπαλης δίνει την απάντηση που σε ενδιαφέρει ακριβώς στην αρχή του συγκεκριμένου ποστ, απλά θα πας τέρμα πάνω τη σελίδα και η απάντηση σε περιμένει.
  11. fanis

fanis New Member

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας.

Στην περίπτωση της αιμορροϊδοπάθειας τι πρέπει να κάνω? Υπάρχει κάποιος τρόπος αντιμετώπισης ??
  12. Kathy

sambalisG likes this.
  13. Serafim800

Serafim800 New Member

Καλησπέρα. Εδώ και δύο μέρες συμβαίνει αυτό, μετά τα κόπρανα στο χαρτί τουαλέτας διακρίνω ελάχιστο αίμα.τι μπορεί να είναι αυτό ;;
    Είμαι 17 χρονών
    Και ανησυχώ λίγο γιατί πριν δεν είχα ξανάδει αίμα
  14. elena tentzeri

elena tentzeri New Member

Καλησπέρα....μου εχει συμβεί και εμένα κάποιες φορές ίσως από τις τροφές που τρώμε τα κόπρανα να είναι πολύ σκληρά και να σχιστουμε λίγο πσω γι αυτό βλέπεις το αίμα...ή μπορεί να είναι καμία αιμοραιδα αθτο μου είχε πει ο γιατρός μου οπότε μην τρελαινεσαι δίχως λόγο....αν συνεχιστεί πήγαινε να σε δει ένας γαστρεντερολος να σου δώσει κάποια θεραπεία... Ελπίζω να βοήθεισα λίγο...
    Kathy likes this.
  15. Kathy

Κάποια αιμορροϊδα ή ραγάδα. Αν το αίμα και οι ενοχλήσεις αυξηθούν τότε θα πρέπει να σε δει ένας χειρουργός. Πρόσθεσε φυτικές ίνες και υγρά στη διατροφή σου.
  16. ckar95

ckar95 New Member

Καλημέρα,

Είμαι 21 ετών, χωρις κάποιο θέμα υγείας. Μετά από γαστρεντερίτιδα που με ταλαιπώρησε 2 μέρες, κι ενώ έχουν επανέλθει σχεδόν στο φυσιολογικό τα κόπρανα, την τελευταία φορά που πήγα τουαλέτα, τα κόπρανα ενώ ηταν φυσιολογικού χρώματος, και δεν είχα ίχνη αίματος στο χαρτί, το νερό της τουαλέτας είχε γίνει κάπως κόκκινο. Ειναι σύμπτωμα της γαστρεντερίτιδας ή κάτι άλλο?
  17. Kathy

Ναι, οι γαστρεντερίτιδες τα κάνουν και αυτά... Θεωρώ ότι είναι προσωρινό εάν και εφόσον δε μιλάμε για αιμορροΐδα.
  18. george dim

george dim New Member

Καλησπέρα.

Έχω από το Σάββατο που έχω προσέξει βλέννα στο χαρτί υγείας αναμειγμένο με πολύ μικρές σαν σταγονίτσες αίματος (2-3) ίδια βλέννα παρατήρησα και στο νερό της τουαλέτας. Το Σάββατο το πρωί με έπιασε έντονος πόνος στην κοιλιά και διάρροια όταν πήγα στην τουαλέτα όπου έκανα διάρροια με πέρασε ο πόνος μετά όμως από 15 λεπτά περίπου με έπιασε να πάω πάλι το ίδιο συνέβει για 4-5 φορές ακόμα μέσα σε 1 ώρα την τελευταία φορά που πήγα είδα στο χαρτί βλέμμα αναμειγμένο με λίγο αιματάκι όπως έγραψα και ποιο πάνω, το υπόλοιπο του Σαββάτου και της Κυριακής ήμουν καλά χθες Δευτέρα το ίδιο πράγμα συνέβη πάλι και μόνο την τελευταία φορά η βλέννα με το αίμα τις άλλες κανονικά αλλά με διάρροια, σήμερα πήγα το πρωί και έκανα κανονικά σφιχτά τώρα όμως το μεσημέρι ξανά πήγα ενώ ήταν κανονικά σφιχτά εμφανίστηκε πάλι η βλέννα με το αίμα στο χαρτί σαν μύξα περίπου ήταν το χρώμα του ήταν διαφανές, να σημειώσω πως αυτές τις μέρες που έχω το πρόβλημα έχω και την διάθεση συνέχεια να πάω στην τουαλέτα επίσης να πω πως από την προηγούμενη εβδομάδα το φαγητό μου είναι μόνο είτε ζυμαρικά με κασέρι είτε τοστ...
  19. Tsouknida

Tsouknida New Member

Καλησπερα... Δεν μπορω ν βρω που γταφω το θεμα όποτε ποσταρω εδω...ολα ξεκίνησαν απο τν Μάρτιο μια μερα ξαφνικα είχα διαροιες σαν γαστρεντερίτιδα.. Περασαν 4 μερες σταμάτησαν.. Μετα απο δυο βδομαδες με ξαναπιασε.. Κράτησε 3 μερες σταμάτησε.. Μετα απο δυο βδομαδες με ξαναπιασε και απο τοτε δεν μέχρι αφησει. Εχω κανα κωλονοσκοπηση που ειδιξε χρόνια μη ειδικη κολιτιδα και γαστροσκοπηση που εδιξε ελικοβατηριδιο και γαστριτιδα..επισης εχω κανει μαγνητικη κοιλιας για να δω την χολη μ γιατι τηνε χω αφαιρεσει να δουμε μηπως βουλωσαν τα σωληνακια.ολα καλα..οι εξετασεις μου λεει ο γιατρος ειναι πολυ καλες..παρολα αυτα δν μπορω να συνελθω..ξυπναω και μολις φαω το πρωτο γευμα τρεχω τουαλετα..αλλες φορες με διαροια και πονο αλλες μονο με διαροια..το βραδυ ςιμαι μια χαρα σαν να μην εχω τιποτα..εχω παρει τα vasosan π καπως με βοήθησαν στον πονο τωρα οχι.... Και παιρνω εδω και δυο βδομαδες τα ιμπουτιν και τα salofalk... H βελτίωση ελάχιστη... Ο γιατρο μου ειπε πως θα δουμε σε μια βδομαδα και ισως κανουμε ξανα κωλονοσκοπηση και μια εξέταση με μια κάψουλα που χει κάμερα και μανητικη με βαριο απότι καταλαβα.. Εχω φοβηθει πολυ.. Αν και ολα δείχνουν πως δεν ειναι νόσος κρον ξερω περιπτωσεις που δεν ειχαν συμπτώματα σοβαρά και τελικα ηταν.. :;):

Share This Page