1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. panagiwths

panagiwths New Member

Γεια σας, καταρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι σιγουρος αν πρεπει να ποσταρω εδω περα το προβλημα..
    Θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιος που ειχε το ιδιο προβλημα μ' εμενα και του εφυγε απο μονο του χωρις χειρουργικη επεμβαση ή φαρμακα (ο γιατρος μου εχει πει οτι πρεπει να το αφησω 1-2 χρονια ακομη γτ το πιο πιθανο ειναι να φυγει μονο του και δεν υπαρχει λογος να δινω λεφτα για χειρουργεια, αυτο ακριβως μου το ειπε κι αλλος ενα γιατρος που επισκεφτηκα). Αν ναι, θα ηθελα να ηξερα πως ακριβως εφυγε. Δηλαδη εγινε ξαφνικα ή σταδιακα;; Ευχαριστω πολυ.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Η εμφάνιση της γυναικομαστίας σχετίζεται σε μεγάλο βαθμό με την ηλικία. Στη βρεφική ηλικία και στην ήβη απαντά σε μεγάλη συχνότητα, ενώ στην παιδική ηλικία είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Συνήθως αποτελεί το σύμπτωμα ενδοκρινολογικών νοσημάτων, μπορεί όμως να οφείλεται και σε παρενέργεια φαρμάκων ή τοξικών ουσιών. Για τους λόγους αυτούς καθίσταται αναγκαία η λήψη λεπτομερούς ιστορικού και ενδελεχούς κλινικοεργαστηριακού ελέγχου για την ανεύρεση της υπαίτιας νόσου ή του εξωγενούς παράγοντα.
    Insomniac likes this.

Share This Page