1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Γρουμπούλια σε όλο το σώμα

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by kostisy, Nov 2, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. kostisy

kostisy New Member

Καλησπέρα σας!
    Θα ήθελα να παραθέσω και εγώ ένα πρόβλημα?? που με ταλαιπωρεί αρκετό καιρό.

Εδώ και περίπου 6-7 μήνες έχουν εμφανιστεί κάποια "γρουμπούλια" σε πολλές περιοχές του σώματος μου.
    Στο πήχη εσωτερικά (αρκετά αλλά μικρά με διάμετρο περίπου 1-3mm)
    Στους Τετρακέφαλους κοντά στο γόνατο (με διάμετρο περίπου 2-5mm)
    Στους μηριαίαους δικεφάλους (με διάμετρο περίπου 2-5mm)
    Στην κοιλιά (με διάμετρο περίπου 2-3mm)
    Στην γάμπα (με διάμετρο περίπου 2-5mm)
    Στους προσαγωγούς ( είναι αρκετά! κάποια είναι μαζί 2-5 και με διάμετρο 2-6mm)

1. Αυτά τα γρουμπούλια δεν φαίνονται εξωτερικά αλλά ψηλαφούνται. (δηλαδή δεν υπάρχει κάποιο εξώγκωμα)
    2. Δεν πονάνε
    3. Δεν φαίνεται να είναι πάνω στους μυες γιατί αν ανασηκώσω το δέρμα πιάνοντας το με τον αντίχειρα και τον δείκτη τα νιώθω αναμεσα στα δάκτυλα.

Έχω επισκεφτεί τους εξής :
    1. Παθολόγο ο οποίος με έστειλε για υπέρηχο (στους προσαγωγούς). Στο υπέρηχο δεν έβλεπε τίποτα ο ακτινολόγος (δεν ξέρω αν λέω σωστά την ειδικότητα). Οποτε και ο παθολόγος μου είπε ... δεν είναι τίποτα!

2. Άλλον παθολόγο ο οποίος με έστειλα για άλλο υπέρηχο. Ο νέος ακτινολόγος είπε ότι βλέπει κάτι σαν νερό σοτυς μύες (μάλιστα) Οπότε ο παθολόγος μου είπε και αυτός δεν είναι τίποτα και ότι είναι έτσι η σύσταση τους λίπους μου!

3. Τέλος πήγα και σε έναν δερματολόγο ο οποίος από την ψηλάφιση μου είπε και αυτός ότι λόγο του ότι έχουν λεπτό δέρμα πιάνονται όλα αυτά και ότι όντως είναι έτσι η σύσταση του λίπους μου.

Τέλως πάντων ρώτησα γιατί τόσο καιρό δεν τα είχα δει και μου απάντησε ότι απλά δεν έτυχε να τα προσέξω.
    Κάτι που μου φαίνεται τουλάχιστον απίστευτο.

Θα παρακαλούσα να μου πείτε την γνώμη σας.
    Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα
    Ευχαριστώ

Κώστας

Share This Page