1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Γρομπαλάκια στους λεμφαδένες

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by Χριστιάνα Παναγίδου, May 30, 2018.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Γειά σας, πριν 3 εβδομάδες ψηλάφισα 2 γρομπαλάκια στο πίσω μέρος του λαιμού μου δίπλα στον αυχένα στην αριστερή μεριά. Στην ψηλάφιση πονούσα και μετά από κάποιες μέρες που σταμάτησα να τα ενοχλώ πέρασε ο πόνος. Πήγα σε παθολόγο και μου είπε δεν είναι κάτι. Έκανα και αιματολογικές και είναι οκ. Μου είπε αφού ο ΤΚΕ είναι χαμηλός να μην ανησυχώ και θα φύγουν. Να σημειώσω ότι δεν είχα καθόλου πυρετό. Απλά σήμερα νιώθω ότι μουδιάζει λίγο η περιοχή που είναι τα γρομπαλάκια κι εκέί γύρω. Να ανησυχήσω; Είναι φυσιολογικό που συμβαίνει αυτό; Πότε θα φύγουν αυτά;
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Μπορεί να φύγουν μπορεί όμως κι όχι.
  3. Υπάρχει λόγος να ανησυχήσω για hodgkin ή όχι; Πρέπει να τα παρακολουθώ;
  4. Kathy

Διαβάστε όλα τα σχετικά ποστ για το θέμα και θα διαπιστώσετε πώς είναι μια εντελώς φυσιολογική λειτουργία του οργανισμού της οποίας η συχνότητα είναι ακόμη μεγαλύτερη στα μωρά...! Δε θα πρέπει όμως να τα πειράζετε. Μόνο στην διόγκωση και στην αύξησή τους χρίζουν εκτίμηση και παρακολούθηση από χειρουργό.
  5. Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας.
    Kathy likes this.
  6. Καλησπέρα μια τελευταία ερώτηση θέλω να κάνω. Τα γρομπαλάκια έχουν ξεπρηστεί κάπως αλλά σήμερα με πονάει το σημείο που βρίσκονται, σαν να έχουν πρηστεί ξανά. Περνώντας το χέρι που από κει δεν νιώθω να έχουν πρηστεί ή μεγαλώσει. Χθες κατανάλωσα αλκοόλ. Μήπως έχει να κάνει κάτι αυτό; Όμως ξέρω δεν θεωρείται καλό να πονάς στους λεμφαδένες μετά από κατανάλωση αλκοόλ. Να ανησυχήσω; Μήπως γίνομαι παρανοϊκή;
  7. Kathy

Αν το χέρι σας είναι συνέχεια εκεί τότε είναι συνέπεια του "σκαλίσματος" αν όχι τότε κάποια μικρή ίωση. Θεωρώ πως σε λίγα 24ωρα θα έχει υποχωρήσει.

Share This Page