1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Γρομπαλάκι στο λαιμό

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by ipponakias, Dec 3, 2015.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. ipponakias

ipponakias New Member

Γεια σας .. διαβασα μερικα threads με παρομοιες ερωτησεις για το θεμα αλλα ηθελα να ρωτησω συγκεκριμενα καποια πραγματα...Εχω ενα γρομπαλακι στο λαιμο (ελαχιστα πανω και δεξια απο το μηλο του αδαμ) εδω και μερικα χρονια,νομιζω, ,(κανα δύο σιγουρα παντως)...Ειχα απευθυνθει οταν το πρωτοεντοπισα σε εναν ειδικο ιατρο γενικης ιατρικης ,το ψηλαφισε,και μου ειχε πει οτι δεν ειναι κατι σοβαρο εφοσον κουνιεται ελαφρως και δεν ειναι σταθεροποιημενο ,και προφανως προκληθηκε απο καποια ιωση ή απο ξυρισμα , και πως μετα απο λιγο καιρο θα εφευγε....Με καθυσηχασε τοτε,και το αφησα χωρις να ξανα ασχοληθω σοβαρα με αυτο, και απλα ελεγχα να δω αν υπαρχει ανα καποια διαστηματα, οταν το θυμομουν..αλλα το θεμα ειναι οτι πριν μερικες μερες αρχισα να το ψηλαφιζω και να ανησυχω γιατι διαβασα παντου πως αυτα μικραινουν ή εξαφανιζονται μετα απο μερικους μηνες το πολυ (εχω και αλλα οπως κατω και πισω απο το αυτι,και σε μερικα αλλα σημεια ,αλλα μου φαινονται μικροτερα απο αυτο στο λαιμο) ενω εγω το εχω τουλαχιστον δυο χρονια... θελω να μου πειτε αν ειναι κατι σοβαρο ,αν πρεπει να απευθυνθω σε καποιον γιατρο, αν κακως το αφησα αυτα τα χρονια και εχει εξελιχθει σε τιποτα χειροτερο (επειδη διαβασα επισης οτι σχετιζονται με λευχαιμια κλπ ειδικα αν δεν υποχωρουν,και -δεν- πονανε)... Α και κατι ακομα, εδω και δυο μερες περιπου που το ελεγχω απο περιεργεια να δω αν ποναει κλπ (δεν νιωθω καποιον πονο) ,μου φαινεται πρεπει να εχει πρηστει λιγο .λογικα ειναι απο την ψηλαφιση..

Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για τη μεγαλη παραγραφο... :(
    αναμενω την απαντηση σας...
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Γειά σας. Η επεναμφάνιση (ειναι σιγουρο οτι ειναι το ίδιο?), δεν σημαινει κατι σοβαρό. Προκειται για λεμφαδένες στην περιοχή (το συνηθέστερο), που εμφανίζονται μετά απο ίσωση, φλεγμονή, ερεθισμόκλπ.
    Συνήθως προκαλούνται από δόντια, αμυγδαλές, φαρυγγίτιδα κλπ.
    Θα πρεπει να σας δει παθολόγος και να γινει ένα υπερηχογράφημα.
  3. ipponakias

ipponakias New Member

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας... με τη πρωτη ευκαιρια σιγουρα θα παω να με ελεγξει ενας παθολογος... ναι ειμαι σιγουρος οτι ειναι το ιδιο ... γιατι το ψηλαφιζα καιρο ,ανα διαστηματα,να δω αν ειχε φυγει... δεν ειχα ανησυχισει γιατι ηταν παντα στο ιδιο μεγεθος αποτι καταλαβαινα και ηλπιζα να φυγει καποια στιγμη... αλλα τελικα παρεμεινε μεχρι σημερα γι αυτο και ανησυχω... και εδω και πολυ καιρο δεν εχω περασει καποια ιωση η οτιδηποτε...

Share This Page