1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα ΓΡΟΜΠΑΛΑΚΙΑ2

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by esperanza, Dec 2, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 80 users.
  1. Καλημέρα.στο λαιμό μου δεξιά από τη σταφύλη ,μπροστά ακριβώς από την αμυγδαλή έχω βγάλει ένα γρομπαλάκι μικρό.πριν περίπου ένα μήνα είχα πιει καυτό καφέ κ έκτοτε όποτε τρωω κατι ζεστό ή ξινό μου βγαίνει.μικρό στο μέγεθος φακής.η αλήθεια είναι ότι το πειράζω με μπατονέτα.σα να ξεφουσκώνει κ μετά πάλι ξαναεμφανίζεται.πήγα σε ωρλ μου είπε ότι είναι δεν υπάρχει αλλοίωση ή ένδειξη κακοήθειας.η αλήθεια όμως έιναι ότι ανησυχώ αρκετά
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Η απάντηση είναι στην ερώτησή σου στο προφίλ μου. :)
  3. Marilena1

Marilena1 New Member

Καλησπερα! Καθως ειμαι νεο μελος πιθανατοτα δεν ξερω να χειριζομαι σωστα το φορουμ αλλα θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα με τα εξης που με εχουν αγχωσει πολυ...μεσα σε τρεις ημερες επαθα κατι σαν κραμπα στο ποδι μου δυο φορες. Μετα απο την πρωτη φορα το ποδι μου δεν πατουσε σταθερα και συχνα ετρεμε και μετα την δευτερη με ποναει πολυ. Επισης εβγαλα ενα σκληρό γρομπαλακι κατω απο το σαγόνι μου απο την δεξια πλευρα την ιδια πλευρα που βρισκεται και το πονεμενο μου ποδι. Το γρομπαλακι δεν το αισθανομαι καθολου. Και επισης απο χθες κατα το τελος της ουρησης εχω εντονο πονο..Δεν καταλαβαινω αν ολα αυτα συνδεονται μεταξυ τους με καποιο τροπο δεδομενου οτι συνεβησαν μεσα σε τρεις μερες αν και θα ηθελα να επισημανω πως πριν απο αυτα περασα μια πολυ δυσκολη ημερα σε περιπτωση που θα μπορουσε να ευθυνεται και αυτο..Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα
  4. Kathy

Αν και θεωρώ ότι μετά από 12 μέρες θα έχετε βρει τι συμβαίνει απλά θα σας πω πως οτιδήποτε περίεργο και ξαφνικό συμβαίνει κατά την ούρηση πάμε αμέσως για γενική και καλλιέργεια ούρων για ενδεχόμενο ουρολοίμωξης.
  5. Άγγελος

Άγγελος New Member

Καλησπέρα κι από μένα. Έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω αλλά θα ήθελα και μια επιβεβαίωση ακόμα για την δική μου περίπτωση.

Εδώ και 30 μέρες(ίσως και παραπάνω) ψηλαφίζω στο δεξί μέρος του λαιμού εκεί που τελειώνουν τα μαλλιά πριν ξεκινήσει η περιοχή του αυχένα, ένα πολύ μικρό ογκίδιο σαν μικρή κύστη το οποίο είναι στην αφή σαν τσίμπημα κουνουπιού. Είναι μόνο εσωτερικό και εξωτερικά είναι ορατό μόνο όταν τεντώνω το κεφάλι μου προς τα αριστερά. Ορατό δεν είναι με κανένα άλλο τρόπο. Δεν κινείται σαν νερό όπως διαβάζω εδώ και η υφή του δεν είναι σκληρή αλλά ούτε πολύ μαλακή. Είναι ακριβώς όπως προανέφερα σαν τσίμπημα κουνουπιού εσωτερικά. Σαν ένα εσωτερικό σπυρί που όμως δεν πονά καθόλου και αν δεν το άγγιζα τυχαία δεν θα το είχα αντιληφθεί. Είναι λεμφαδένας, κύστη, κάτι άλλο ?
    Να σημειώσω ότι δεν πέρασα καμιά ίωση,γρίπη ή κρύωμα τους τελευταίους 10 μήνες και στις 15/11/2016 πριν 1 μήνα δηλαδή, έκανα γενικές αιματολογικές εξετάσεις οι οποίες είναι καθαρές.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας:emozionato:
    Last edited: Dec 12, 2016
  6. Mixalis12

Mixalis12 New Member

Γεια σας χθες ειμουν αρρωστος σημερα με το που ξυπνησα διαπιστωσα οτι βγηκαν γρομπαλακια στο λαιμο μου ειναι κατι σοβαρο? Επισης απο την αριστερη πλευρα του λαιμου μου ειμαι λιγο πιασμενος!
    Last edited: Dec 19, 2016
  7. Kostas003

Kostas003 New Member

Πολύ καλημέρα σας.
    Είμαι 19 χρονων και χθες το βράδυ εντελώς τυχαία διαπίστωσα ότι πίσω από το αυτι έχω ένα γραμπαλακι σκληρό το οποίο δεν κουνιέται αλλά ούτε ποναει. Το έψαξα στο ιντερνέτ και φοβάμαι μήπως είναι ακουστικό νευρίνωμα.
    Τι γνώμη έχετε;
  8. Xeniaaa

Xeniaaa New Member

Καλησπερα σας, εδω και λιγες μερες αρχισα λογω ξηροδερμιας να ξυνω και να ψιλαφιζω το κεφαλι μου και εντοπισα ενα μικρο γρομπαλακι - εξογκωμα στο πισω μερος του κρανιου στη δεξιά πλευρά. Εκει που ενώνεται το κεφαλι με τον αυχένα. Εχω παρόμιο και ατην αριστερή πλευρά αλλά όχι τόσο εξογκωμένο. Δεν πονάει όταν το πιέζω ούτε και μετακινείται. Δεν έχω κάποιο άλλο συμπτωμα, απλά δεν γνωρίσω τι είναι και που πρέπει να απευθυνθώ. Αξονική είχα κάνει πριν ενα χρονο λόγω πονοκεφάλου αλλά ήταν καλή, δεν έδειξε κάτι. Ο πονοκέφαλος διαγνώστηκε ότι ήταν λόγο άγχους. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιος όγκος;
  9. Kathy

Σου απάντησα στο inbox που με ρωτάς κι εκεί!:)
  10. Kathy

Σου απάντησα στο inbox που με ρωτάς κι εκεί!
  11. Kathy

Αυτά συνήθως είναι λεμφαδενάκια που εμφανίζονται ως άμυνα του οργανισμού. Αν δεν ενοχλούν και δε μεγαλώσουν τότε τα αφήνουμε ως έχουν ενώ στην αντίθετη πρέπει να εκτιμηθούν από χειρουργό.
  12. kostas1998

kostas1998 New Member

Καλησπέρα ειμαι 19 χρονων και περίπου 3 χρόνια τώρα εχω ένα μικρό γρομπαλακι πίσω απο το αυτί στο σημείο που ξεκινάει το κρανίο!!Οι γονείς υποστηρίζουν οτι το εχω απο μικρός χωρίς ομως να ειμαι σίγουρος για την ορθότητα των λεγόμενων τους !! Ειναι σκληρό και δεν κουνιέται αλλα όλα αυτα τα χρόνια δεν εχει μεγαλώσει ούτε με εχει πονέσει εκτός απο μια περίοδο που το πείραζα πολυ και ένιωθα οτι το εχω ερεθίσει!! Το εχει δει και παθολόγος και μου ειπε να το βγάλω απο το μυαλό μου!! Επίσης ένα χρόνο πριν ένιωθα κάτω απο το αυτί που ειναι το γρομπαλακι σαν ενα απο τους μυς του λαιμού να ειναι πιο έντονος στην αφή κατα την ψηλάφηση σε σχέση με τον αντίστοιχο του. πηγα πάλι σε παθολόγο και μου ειπε οτι δεν υπάρχει κάποιος αδένας πρησμένος απλα να σταματήσω να το πειράζω καθώς ερεθίζω την περιοχή !! Σημερα και ενα χρόνο μετα άρχισα πάλι να το πειράζω με αποτέλεσμα πολλές φορές να εχω το αίσθημα πίεσης και οτι υπάρχει κάτι κάτω απο αυτόν τον μυ μετα απο πολυ τρίψιμο πηγα πάλι στον γιατρό αλλα δεν βρηκε κάτι διογκωμένο και μου έγραψε έναν υπέρυχο για να μου φύγουν όλες οι ιδέες!! Θεωρείται οτι ειναι κάτι ανησυχητικό ;
  13. Kathy

Όχι, το σκάλισμα το επιδεινώνει! Κάνε τον υπέρηχο για να σου φύγουν όλες οι ιδέες αλλά θα πρέπει να σταματήσεις να το σκαλίζεις γιατί θα το κάνεις εσύ επικίνδυνο...
  14. kostas1998

kostas1998 New Member

Ούτε το γρομπαλακι να με αγχώνει θεωρείται;;
  15. Kathy

Απ' τη στιγμή που δε μεγαλώνει και δεν ενοχλεί με πόνο όχι.
  16. Μάκης

Μάκης New Member

Καλημέρα και καλή χρονιά. Με λένε Μάκη και είμαι 29 ετών.Περίπου πριν από 2 εβδομάδες παρατήρησα 3 γρομπαλάκια πίσω από το αριστερό αυτί (το ένα στην βάση του κρανίου και τα άλλα λίγο πιο πάνω στο κεφάλι) όπως επίσης ακόμα ένα και από την δεξιά μεριά το οποίο είναι συμμετρικό με το ένα γρομπαλάκι της αριστερής μεριάς, καθώς και ένα μικρό πάνω πάνω στην πίσω κορυφή του κεφαλιού. Δεν πονάνε καθόλου, αλλά μερικές φορές με φαγουρίζουν αφάνταστα. Πρέπει να ανησυχώ;
  17. Kathy

Αν διαβάσεις όλα τα παραπάνω ποστ θα δεις ότι δε θα πρέπει να ανησυχείς.... Αυτά που είναι μέσα στα μαλλιά μπορεί αν είναι και λιπωματάκια από σμήγμα ή από γύρισμα κάποιας τρίχας. Μόνο στην περίπτωση που μεγαλώνουν θα πρέπει να εκτιμηθούν από χειρουργό.
  18. athina m.

athina m. New Member

Καλησπερα σας! Εδω και 5 χρονια περιπου εχω πισω απο το αυτι 2 γρομπαλακια τα οποια δεν πονανε ,ειναι σκληρα και αν τα ακουμπησω κινουνται δεξια αριστερα.οταν τα πρωτοεβγαλα πηγα σε δερματολογο και μου ειπε οτι "μαλλον" ειναι λιπωματακια.Αλλα πριν 3 μερες εβγαλα αλλο ενα πολυ πιο μικρο στην ιδια περιοχη το οποιο με ενοχλει λιγο οταν το ακουμπαω και αλλο ενα μεσα στο λαιμο ακριβως κατω απο τη γναθο μεσα μεσα(πρεπει να πιεσω για να το ακουμπησω) κ αυτο κινειται.να επισημανω πως στην μερια που εχω ολα τα γρομπαλακια πασχω απο κροταφογναθικο συνδρομο.επισης θηλαζω και 2 παιδια(μεγαλη κοπωση).πιστευεται οτι ειναι απλα λεμφαδενακια η να το ψαξω παραπανω?
  19. Annaleou

Annaleou New Member

Καλησπέρα. Εδώ και τρεις μέρες έβγαλα ένα σπυρι "μπιμπικι" στο αφτί μου. Ταυτόχρονα επαθα ωτίτιδα στο άλλο αφτί γι αυτό και είδα ωρλ. Μου έδωσαν αντιβιωση για την ωτίτιδα. Το σπυρι ήταν τρομερά διογκωμένο σε σημείο που έφτασε τη μισή τρύπα του άφτιου. Δεν είχε κάπου ακόμα κάνει μύτη και έτσι μου είπε πως δε θα μου το πειράξει έως ότου κάνει. Και βάζω fusicort (δε ξέρω αν το γράφω σωστά). Δεύτερη μέρα λοιπόν σήμερα το πρωί αυτό άρχισε και έβγαζε υγρό από μόνο του. Το καθαρίζω με μπατονετα και οινόπνευμα και βάζω πάλι αλοιφή. Το θέμα μου είναι ότι ακριβώς κάτω από το αυτή εκεί που είναι ο αδένας μου έβγαλα ένα μικρό γρομπαλακι όπου είναι σταθερό εσωτερικά. Όταν πιάνω όμως το δέρμα αυτό δε το πιάνω. Πονάει όταν το αγγιζω. Και τώρα παρατηρώ ότι εμφανίζεται κι άλλο πιο πάνω και κοντά στο αφτί. Τι μπορεί να είναι; Σε τι γιατρό πρπ να απευθυνθω.. αξίζει να σημειωσω ότι είμαι 29,5 ηλικιακά και φρονιμίτες δεν έχω βγάλει.
    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    Περιμενω μήνυμα σας.
  20. Kathy

Φαίνονται απλά λεμφαδενάκια αλλά δε θα πρέπει να τα ψηλαφάς συνέχεια γιατί τα ερεθίζεις και τα διογκώνεις μια και είναι ευαίσθητα. Έλεγχο χρειάζονται μόνο στην περίπτωση πόνου και διόγκωσης.

Share This Page