1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα ΓΡΟΜΠΑΛΑΚΙΑ2

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by esperanza, Dec 2, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 80 users.
  1. mixalis

mixalis New Member

Καλησπερα, εχω αναφερει ηδη οτι εχω ενα μπαλακι κατω ακριβως απο την κλειδα (εκει που κανει γουβα) του αριστερου θωρακα.επειτα απο υπερηχο διαγνωστηκε λιπωμα 44 χ 1,1mm υποκλειδιο. ο ακτινολογος μου πε οτι δεν ειναι ανυσηχιτικο αλλα επειδη ενδεχομενως υπαρχει νευρο και σε κινησεις του χεριου μου με χτυπαει θα ηθελα να το ψαξω περεταιρω. σε τι γιατρο πρεπει να απευθυνθω? ενδεχετε να ειναι κατι σοβαροτερο? σε αναζητησεις στο διαδικτυο βγαζει αποτελεσμα "ογκος pancoast" υπαρχει τετοια περιπτωση? ευχαριστω
  2. XANTHI01

XANTHI01 New Member

Καλο σας μεσημερι. Ειμαι 37 χρονων και εδω σχεδον και 2 εβδομαδες στο πισω μερος του αυτιου μου στο κοκακο παρατηρησα ενα μικρο καρουμπαλακι. Δεν με ποναει και το χρωμα του ειναι κανονικο, ομως εχω αγχωθει πολυ. Συνηθως αν φοραω σκουλαρικια ψευτικα πισω απο το αυτι μου βγαζω σπυρακια. Ομως αυτο ειναι ακριβως λιγο πιο πανω (στο κοκαλακι). Επισης και στον αυχενα εχω βγαλει κι εκει ενα μικρο καρουμπαλακι. Ουτε κι αυτο με ποναει. Το γεγονος πως βαφω τα μαλλια μου, μπορει να παιζει καποιο ρολο;;; Τι να κανω;; Ψιλοφοβαμαι.... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
  3. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αν διαβάζατε κάποια απ' τα ποστ αυτής της κατηγορίας θα βλέπατε πως αυτά είναι λεμφαδενάκια απόλυτα φυσιολογικά και λειτουργούν ως άμυνα του οργανισμού έναντι διαφόρων ιώσεων. Υπάρχουν πολλά παρόμοια θέματα με το δικό σας που έχουν δοθεί παραπάνω απαντήσεις !!! :)
  4. XANTHI01

XANTHI01 New Member

Ησυχασα τωρα. Ποσο καιρο συνηθως κρατανε;; και τι κανω σε περιπτωση που αυτο μεγαλωσει;;
  5. Kathy

Είναι ανάλογα τον οργανισμό. Κάποια αποχωρούν άμεσα αλλά κάποια κρατούν μήνες ίσως και χρόνια. Σε καμία περίπτωση όμως δε θα πρέπει να τα πειράζετε διότι έτσι ερεθίζονται, διογκώνονται και πονάνε. Χειρουργός θα πρέπει να επέμβει μόνο στην περίπτωση αύξησης, διόγκωσης και πόνου.
  6. XANTHI01

XANTHI01 New Member

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
  7. Kathy

Παρακαλώ να είστε καλά !!!
  8. chrisa tsav

chrisa tsav New Member

Καλημέρα σας ! Σήμερα έβγαλα ένα γρομπαλακι αριστερά στο λαιμό,ειναι ορατό ειδικά όταν γυρνάω το κεφάλι μου προς τα δεξιά,επίσης ειναι και μικρό. Όταν το αντιλήφθηκα δεν πονούσε καθόλου αλλα τωρα με πονάει χωρίς καν να το ακουμπάω , μπορεί κι επειδή το ακούμπησα λιγο παραπάνω . Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλα έχω ένα σπυράκι, λιγο πιο δίπλα, τεράστιο το οποιο με πονάει παρα πολύ σε σημείο να με ενοχλεί όταν ξαπλώνω. Παίζει κάποιο ρολο; τι είναι; Ευχαριστώ για το χρόνο σας !!!
  9. Kathy

Καλησπέρα! Αυτό το γρομπαλάκι αν διαβάσετε και όλα τα παραπάνω θα διαπιστώσετε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό, το μεγάλο όμως σπυράκι θα έπρεπε να είχε εκτιμηθεί εδώ και καιρό από χειρουργό...
  10. chrisa tsav

chrisa tsav New Member

Ευχαριστώ παρα πολύ! Ανησυχώ, γιατί το γρομπαλακι με πονάει παρα πολύ σε σημείο να μην μπορω κανω απότομες κινήσεις η' να γυρίσω το κεφάλι μου.Επίσης μερικές φορες μου πονάει και το αυτί! Το σπυράκι ειναι κατι ανησυχητικό; βάζω κάθε μέρα από δυο φορες betadine !
  11. ioanna-30

ioanna-30 New Member

Καλημέρα σας!
    Διάβασα και τα υπόλοιπα μηνύματα, και ήθελα να ρωτήσω εάν αυτά τα εξογκώματα είναι από λεμφαδένες σε οποιοδήποτε σημείο. Το δικό μου βρίσκεται ψηλά πισω στον αυχένα αριστερά, λίγο πάνω από τη γραμμή των μαλλιών, και δεν βρήκα διαβάζοντας κάτι για το συγκεκριμένο σημείο, οπότε έχω μια ανησυχία!
    Ευχαριστώ
  12. ap1505

ap1505 New Member

Γεια σας.Χθες ψηλάφισα 2 γρομπαλάκια στο λαιμό του γιου μου (7,5 ετών), εκατέρωθεν. Είναι μικρά και κινητά. Όταν τεντώνει τον λαιμό του, συχνά φαίνονται. Εμφανή ίωση πρόσφατα δεν πέρασε.Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας γιατί ανησυχώ. Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
  13. Kathy

Βεβαίως! Μπορεί να εμφανιστούν και σε εκείνο το σημείο. Εκτιμούνται από γιατρό στην περίπτωση πόνου και αύξηση μεγέθους...
  14. Kathy

Τα παιδιά συνηθίζουν να τα βγάζουν ακόμη και τα βρέφη! Δεν είναι απαραίτητο η ίωση να είναι εμφανής. Υπάρχουν και κρυφές ιωσούλες ή κάποιες που πάνε να ξεκινήσουν αλλά ο οργανισμός με αυτόν τον τρόπο τις καταπολεμά!
  15. Evangelos91

Evangelos91 New Member

Γεια σας ,συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα και την βοήθεια που προσφέρετε με τις γνώσεις σας.
    Είμαι 25 ετών και εδώ και 4-5 μέρες εντόπισα δια της αφής , ένα μικρό γρομπαλάκι ψηλά στην εσωτερική μεριά του μηρού (1 εκατοστό διαμέτρου) , το οποίο δεν προεξέχει από το δέρμα. Βρίσκεται περίπου ανάμεσα στον προσαγωγό και τον λαγόνιο μυ στο σημείο που συνδέεται ο μηρός με το υπόλοιπο σώμα. Έχω ανησυχήσει πολύ με αυτά που διάβασα στο διαδίκτυο και θα ήθελα την βοήθεια σας. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι σοβαρό (καρκίνωμα) ; Να περιμένω κάποιες μέρες μήπως και εξαφανιστεί πριν επισκεφτώ κάποιον γιατρό ή να πάω άμεσα; Σε περίπτωση που μου πει ο γιατρός να γίνει βιοψία ή αξονική / μαγνητική τι να επιλέξω , διότι δεν θέλω να εκτεθώ σε ακτινοβολία αν δεν είναι απαραίτητο.:(:(
    Ευχαριστώ και συγγνώμη για τον αριθμό των ερωτήσεων...
  16. Kathy

Καλησπέρα. Λεμφαδένες υπάρχουν σε πολλά σημεία του σώματος. Παρακολουθείστε το για λίγες μέρες και στην περίπτωση που αντιληφθείτε ότι αυξάνεται το μέγεθός του και ενοχλεί τότε να απευθυνθείτε σε χειρουργό να το δει... Υπάρχει όμως και πολύ μεγάλη περίπτωση να υποχωρήσει.
  17. Evangelos91

Evangelos91 New Member

Σ΄ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Μεθαύριο κιόλας θα πάω για αιματολογικές και γενική ούρων μήπως και μου φύγει από το μυαλό γιατί πραγματικά με φθείρει ψυχολογικά όσο δεν εξαφανίζεται , υπάρχει κάποια εξέταση που θα μου δείξει αν έχω κάτι; Με υπέρηχο θα φανεί τι ακριβώς είναι αυτό το γρομπαλάκι ;
  18. Kathy

Ναι βέβαια και θα φανεί..
  19. dorita

dorita New Member

Καλησπέρα σας!Είμαι 26 χρονών και εδώ και 1 εβδομάδα περίπου πονούσα πολύ στον αυχένα μου και γενικά η αριστερή πλευρά μου κατω από το αυτί...,σκεπτόμενη ότι εχω πιαστεί από τον ύπνο δεν έδωσα βαση ωσπου ανακάλυψα ένα γρομπαλάκι στον αυχένα στην αριστερή μεριά ακριβώς εκει που τελειώνει το τριχωτό τησ κεφαλής!Με πονούσε αρκετα και έτσι επισκεφθηκα παθολόγο την παρασκευή ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι είναι λεμφαδενας,όχι κάτι το ανησυχητικό και αν θέλω να πάρω μια αντιβίωση και να το παρακολουθώ σε περίπτωση που μεγαλώσει!Δεν έχω ξεκινήσει την αντιβίωση ακόμη και το πρόβλημα μου είναι οτι μέσα σε 2 μέρες έβγαλα άλλα 2 γρομπαλάκια το 1 δίπλα στο άλλο λιγο χαμηλότερα και το άλλο κάτω απο το αυτί!Έκανα και γενικέσ αίματος και περιμένω...απλά ανησυχώ γιατί είχα 1 και τωρα υπάρχουν 3!:(:( Υπάρχει κάποιος λόγος που ξέσπασαν έτσι?Σας ευχαριστώ!
  20. Kathy

Κάποια λοίμωξη, κάποια ιωσούλα, οτιδήποτε εισήλθε στον οργανισμό σας με αποτέλεσμα οι λεμφαδένες να αμύνονται. Ησυχάστε και περιμένετε τις απαντήσεις. Στην περίπτωση που μεγαλώσουν κι ενοχλούν (δε θα τα πειράζετε), να εκτιμηθούν από χειρουργό.

Share This Page