1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα ΓΡΟΜΠΑΛΑΚΙΑ2

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by esperanza, Dec 2, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 80 users.
  1. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα.
    Θα πρεπει να σας δει χειρουργός.
    Μπορει να ειναι απλό λεμφαδενάκι ή κύστη.
    Δεν εχει λόγο ανησυχίας.
  2. cristi

cristi New Member

Γιατρέ είμαι νέο μέλος και δεν ξέρω αν χειρίζομαι καλά το forum.Πριν 3 εβδομάδες περίπου μετά από ξύρισμα στη μασχάλη και βάζοντας noxzema ένιωσα κάψιμο και ερυθρότητα.Καθώς το είχα πάθει και άλλη φορα το άφησα για 2 μέρες αλλά μετά άρχισα να ψηλαφώ την περιοχή και βρήκα οτι ήταν πρησμένοι οι αδένες.Πήγα στο γιατρό και μου είπε οτι πρόκειται για ιδραδενίτιδα.Πήγα πάλι μετά απο μια βδομάδα και μου είπε οτι είδε βελτίωση αλλά μου συνέστησε να παώ σε 1 μήνα να το δει πάλι. Από τότε φοβάμαι πολύ γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να είναι και το ιντερνετ το πρωτο πράγμα που λέει είναι καρκίνος. Ποια είναι η γνώμη σας?Παρακαλώ για τις ενέργειές σας
  3. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αγαπητή cristi, σε καμία περίπτωση δεν είναι κακοήθεια. Δε θα πρέπει το μυαλό σου να πηγαίνει σε τόσο προχωρημένες καταστάσεις. Η μασχάλη είναι μια ευαίσθητη περιοχή και γεμάτη με αδένες που πολλές φορές ακόμη και με το απλό ξύρισμα ερεθίζονται και πρήζονται. Θέλουν περίπου 2-3 μέρες να ξεπρηστούν όμως όταν σκαλίζονται η κατάσταση επιδεινώνεται και έτσι τα σημάδια βελτίωσης αργούν να εμφανιστούν. Καταρχήν θα πρέπει να σταματήσεις να το πειράζεις. Θα πλένεις τη μασχάλη με χλιαρό νερό και ήπιο σαπούνι αποφεύγοντας για κάποιο διάστημα το ξυραφάκι (εξάλλου βολεύει γιατί είναι και χειμώνας). Επίσης θα σταματήσεις τη χρήση αποσμητικού μέχρι να ηρεμήσει τελείως η περιοχή. Όταν όλα ηρεμήσουν και οι αδένες ξεπρηστούν τότε θα αρχίσεις μαλακά το ξύρισμα και θα αποφεύγεις να βάζεις αμέσως μετά το ξύρισμα αποσμητικό αλλά μετά από αρκετές ώρες. Μην αγχώνεσαι διότι ανά τακτά χρονικά διαστήματα πάρα πολλές γυναίκες το παθαίνουν αυτό. Περίμενε κάνοντας όλα τα παραπάνω λίγες μέρες και μόνο στην περίπτωση που δεν υποχωρήσει ή αρχίσει πόνος να σε δει γιατρός μήπως και χρειαστείς αντιβίωση λόγω φλεγμονής.
  4. Alex Thiveos

Alex Thiveos New Member

Καλησπερα σας. Ειμαι 26 χρονων κ πριν μια μερα παρατηρησα ενα γρουμπουλακι στον λαιμο, στην περιοχη ανω κ αριστερα απ το μηλο του Αδαμ. Ειναι στο μεγεθος φουντουκιου περιπου κ μπορει να κουνηθει. Κυριολεκτικα ειναι σαν να εμφανιστηκε σ ενα βραδυ. Δν υπηρχε εκει. Σημερα το πρωι που ξυπνηςα ηταν σαν να μην υπηρχε. Κατα την διαρκεια της μερας ξαναεγινε αιςθητο. Τον τελευταιο καιρο ισως να περασα κ μια ιωσουλα. Ξεραμμενος λαιμος κ ισως δυο φορες βυχας την μερα, τιποτα το ιδιετερο. Ειναι λετε απ αυτο? Μετα απο εντονες περιοδους αγχους γινεται να παρουσιαστει κατι τετοιο? ευχαριστω εκ τον προτερων
  5. Kathy

Καλημέρα. Είναι απόλυτα φυσιολογικό και δεν θα πρέπει να ανησυχείς. Αυτά τα γρομπαλάκια είναι λεμφαδενάκια που εκδηλώνονται συνήθως για να προστατέψουν τον οργανισμό μας απ' τις ιώσεις, είναι κάτι σαν άμυνα δηλαδή. Άλλες φορές μένουν αρκετά και άλλες υποχωρούν άμεσα. Παρακολούθηση από γιατρό χρειάζονται μόνο στην περίπτωση που μεγαλώσουν αρκετά και αρχίσουν να σε ενοχλούν.
  6. Alex Thiveos

Alex Thiveos New Member

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Να συμπληρωσω οτι μετα απο εντονη ασκηση το αισθανομουν πιο πολυ. Επισης , κ την δευτερη μερα, μετα τον βραδινο υπνο ,ειχε μικρηνει παλι.
  7. ioannis

ioannis New Member

Kalimera.me lene gianni kai eime 24eton.to telefteo dimino kata tin diarkeia entonis kinisis kai askisis akouga diafora krits krats kai thorivous pros tin perioxi tou ayxena.meta ixoi trivis emfanistikan kata tin kinisi tis kefalis.kathos psilafiza ton lemo mou sto piso meros st telos t afxena paratirisa mia maza na exexi i opoia eine malaki mporo na tin pieso pros ta mesa kai eine mikri.vrisket elaxista i sxedon pano ston telefteo spondilo.st simio afto na anafero pos akouga diafora krits krats kata tib kataposi ta opoia anefera s orila o opoios m vrike provlima me tin eystaxniea salpigka.exo kanei magnitiki kefalis i opoia eine fisiologiki(mono mia pacivlenogonitida entopistike)kai aktinografia afxena i opoia itan fisiologiki apeikonisi.ti mporei na eine afti i maza mpilia pou tin metakino mono pros ta mesa kai den tin niotho oute ponaei kai exi tin morfi proektasis tou spondilou? EPisis yparxeia kapoia sisxetisi me you ixous p akouo kata tin kinisi tis kefalis st simeio kai me yin kataposi?efxaristo poly ek ton proteron kai signomi gia ta greeklish
  8. Kathy

Καλημέρα. Καλό θα ήταν να δει όλες τις εξετάσεις σου ένας ορθοπεδικός ο οποίος είναι ο μόνος που θα δώσει φως στην υπόθεση. Το συγκεκριμένο φόρουμ δυστυχώς δε διαθέτει αυτή την ειδικότητα και έτσι δε μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο όσο και αν το επιθυμεί, εξάλλου έχει συμβουλευτικό χαρακτήρα και στη δική σου περίπτωση πρέπει να μελετηθούν σε βάθος οι εξετάσεις που έχεις κάνει.
  9. Γεια σας...διάβασα τα προηγούμενα posts και ίσως μερικές περιπτώσεις να ταιριάζουν στην δίκη μου ομως ηθελα αν μπορείτε να απαντήσετε και σε εμενα...εδω και 5μερες είμαι άρρωστη πρησμενες αμυγδαλές ..καταρροή και πονοκεφάλους...ο γιατρός μου έδωσε αντιβίωση ..σημερα λοιπόν ακούμπησα τυχαία τον λαιμό μου και ένιωσα ενα μικρό γλομπαλακι στο μέγεθος φασολιού 3 δάκτυλά κατω απο το αυτί μου..η αλήθεια ειναι οτι φοβήθηκα πολυ ομως δε ξερω σε τι γιατρό πρεπει να παω....μπορείτε να με βοηθήσετε...;
  10. Kathy

Καλησπέρα. Προς το παρόν σε κανέναν. Είναι λεμφαδενάκι και είναι απόλυτα φυσιολογική η εμφάνισή του λόγω της ίωσης αφού το συγκεκριμένο είναι κάτι σαν άμυνα του οργανισμού. Είναι σύνηθες φαινόμενο ακόμη και στα μωρά όταν αυτά αρρωσταίνουν. Μετά την ίωση μπορεί να αποχωρήσει άμεσα ή μπορεί να μείνει και για καιρό. Σημασία έχει να μη μεγαλώσει και πονάει. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να εκτιμηθεί από χειρουργό.
  11. Σας ευχαριστω παρα πολυ για την γρήγορη απάντηση....! Να είστε καλα....θα το παρακολουθώ...! Ευχαριστω και παλι...!
  12. Kathy

Παρακαλώ !!!
  13. Chrysovalantis

Chrysovalantis New Member

Καλησπέρα σας. Εντελώς τυχαία βρήκα το forum στο διαδίκτυο και ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά έμεινα εντυπωσιασμένος από τις απαντήσεις και δη τις συμβουλές σας. Να είσαστε πάντοτε καλά και να βοηθάτε τον κόσμο όπως μπορείτε. Να σας μεταφέρω και εγώ με την σειρά μου το πρόβλημά μου. Πίσω από το αριστερό αυτί εδώ και δυο ημέρες έβγαλα ένα βόλο μικρού μεγέθους. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είναι ενοχλητικό και όταν το πιέζω με πονάει περαιτέρω. Είμαι 33 χρόνων και πρώτη φορά αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα. Ενημερωτικά κάθε άνοιξη με πιάνει η ανοιξιάτικη αλλεργία (φτέρνισμα, τρέχει νερό η μύτη, και δακρύζουν τα μάτια μου). Ακόμη δεν με έχει πιάσει για φέτος. Τι να κάνω? Τι μου συμβουλεύετε? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...
  14. Nickol

Nickol New Member

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να πω κ εγώ με τη σειρά μου το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Πριν 4 ημέρες πήγα να βάψω τα μαλλιά μου (σε κομμωτήριο που πηγαίνω χρόνια) και στη βάση του τριχωτού της κεφαλής, πίσω στον αυχένα, είχα τις προηγούμενες ημέρες ξυστεί και όταν πήγε πάνω το ξανθιστικό άρχισε να με τσούζει. Σιγά στην αρχή κ μετά περισσότερο. Στο τέλος του χρόνου αναμονής δεν υποφερόταν το τσούξιμο. Αμέσως μετά το λούσιμο και αφού τα στεγνώσαμε, διαπίστωσα με το χέρι μου ότι έβγαζε λίγο πύον σε 2 σημεία που έτσουζαν πιο πολύ. Την επόμενη ημέρα το πρωι το ενοιωθα πρησμένο το σημείο πίσω από τα δυο αυτιά μου όλο και πονούσε. Ξαναλούστηκα γιατί είχε ξεραθεί το πύον σε μικρά σημεία. Με το κρύο νερό ανακουφίστηκα. Την τρίτη ημέρα και ενώ δε με ενοχλούσε πονός ή κάτι, ένοιωσα να είναι πρησμένο το σημείο πίσω από τα αυτιά μου (το δεξί περισσότερο απο το αριστερό) και προς τη βάση του αυχένα. Πήγα σε παθολόγο και αφού με ψηλάφισε μου είπε οτι είναι ερεθισμένος ενας λεμφαδενας και να περιμένω 2-3 ημέρες (να παίρνω παυσίπονα) και αν δεν πρηστεί κι άλλο θα περάσει αλλιώς θα πρέπει να πάρω αντιβίωση. Ειλικρινά τα έχω χρειαστεί. Πρέπει να ανησυχώ. Με ενοχλεί τώρα ενας πονος σαν αυτόν της ωτίτιδας που έχει σουβλιές. Αμα το ακουμπώ με πονά περισσότερο. Εχει ξεπρηστεί το αριστερό όλο με ενα μικρό πολύ μικρό γρομπακάκι στον αυχένα προς τα αριστερά, ενώ το δεξί έχει κι αυτό ξεπρηστεί λιγότερο αλλά δεν είναι όπως εχθές. Όμως με πονάει λες κ με εχει τσιμπήσει μέλισσα. Μπας και δεν είναι η βαφή αλλά τιποτα αλλο?
    Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα!
  15. Kathy

Καλημέρα. Προφανώς και απ' το ξύσιμο πριν τη βαφή υπήρχε ανοιχτή πληγή που λόγω του τριχωτού δε γνώριζες την ύπαρξή της και πέφτοντας το χημικό εκεί έκανε κάποια αντίδραση που εκτονώθηκε με πόνο και πρήξιμο. Σίγουρα αντέδρασαν οι λεμφαδένες αφού εκείνη η περιοχή είναι γεμάτη. Για να υπήρξε πύων τότε είναι δεδομένο ότι υπήρξε και φλεγμονή. Αν το φαινόμενο τώρα είναι σε ύφεση τότε είναι όλα καλά αλλά αν ακόμη υπάρχει πρήξιμο, πόνος, ή έστω κάποια επιδείνωση τότε πρέπει οπωσδήποτε να σε δει δερματολόγος και να πάρεις αντιβίωση.
    Nickol likes this.
  16. Kathy

Καλημέρα και ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια. Αυτό το μικρό γρομπαλάκι δε θα πρέπει να το πειράζεις γιατί είναι λεμφαδενάκι και το ερεθίζεις έτσι περισσότερο με αποτέλεσμα αυτό να συρρικνώνεται, να πονάει και ενδεχομένως να μεγαλώνει. Αν διαβάσεις και όλες τις παραπάνω απαντήσεις θα διαπιστώσεις πως αυτό συμβαίνει σε πολλούς ανθρώπους ως άμυνα του οργανισμού ως προς την απειλή κάποιας ίωσης. Αυτά τα γρομπαλάκια κάποια στιγμή υποχωρούν. Τα εκτιμά χειρουργός μόνο αν διογκωθούν και ενοχλούν με πόνο.
  17. Nickol

Nickol New Member

Σας ευχαριστώ πολύ! :)
  18. vega 369

vega 369 New Member

Καλησπέρα γραφώ πρώτη φορά στo forum σας , είμαι πατέρας ενός 4 χρόνου αγοριού , εδώ κι λίγο καιρό βγάζει μικρά γρουμπαλακια σε σχήμα μπίλιας στα πόδια του είναι σκληρά και στο χρώμα του δέρματος δεν τον ενοχλούν καθόλου ,αυτά βγαίνουν για 3 με 5 ημέρες και φεύγουνε και βγαίνουνε άλλα σε άλλα σημεία του ποδιού όλα ώμος είναι συνήθως στην περιοχή του καλαμιού στο αριστερό πόδι , πριν από έναν μήνα πέρασε κοκτσακι και ένα είδους αναπνευστικό πρόβλημα .Να συμπληρώσω ότι αυτά και φεύγουνε χωρίς φαρμακευτική αγωγή , και όταν τον πιγαμε σε δερματολόγο μας έδωσε κορτιζόνη και αντιισταμινικό χωρίς να διαγνώσει το τι είναι , ευχαριστώ . . .
  19. Kathy

Παρακαλώ! Να είσαι πάντα καλά !!!
  20. Kathy

Καλησπέρα. Πώς είναι δυνατόν να σας έδωσε θεραπεία δίχως να γίνει διάγνωση; Και μάλιστα μια τέτοια θεραπεία... Θεωρώ ότι θα έπρεπε να ενημερωθεί πρώτα ο παιδίατρος ή ακόμη καλύτερα να το πηγαίνατε (αν είστε στην Αθήνα) στο Παίδων για να εκτιμηθεί απ' τους ειδικούς. Δεν τίθεται σε εκείνο το σημείο θέμα λεμφαδένων συνεπώς θα πρέπει το παιδί να εκτιμηθεί υπεύθυνα από παιδίατρο ο οποίος θα κρίνει πώς πρέπει να προχωρήσετε από δω και πέρα.

Share This Page