1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα ΓΡΟΜΠΑΛΑΚΙΑ2

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by esperanza, Dec 2, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 80 users.
  1. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Ότι έχεις διαβάσει ισχύει. Δεν είναι ανησυχητικό όσο δε μεγαλώνει και δεν ενοχλεί.
  2. Σαββας

Σαββας New Member

Καλησπερα! 2 δακτυλα πιαω απο το αυτι εχω ενα καρουμπαλακι το εχω εδω κ αρκετο καιρο αλλα δεν με ποναει. Πήγα πριν 3 μέρες στο Ωρλ και μου ειπε πως ειναι το κοκκαλο του αυτιου και πως το εχω εδω και πολυ καιρο. Την επομενη μερα ξεκίνησε να με ποναει λιγο εκεινη η περιοχή πιστευετε ειναι κατι σοβαρο η απλα αυτο που ειπε ο Ωρλ ειναι?
  3. Kathy

Ρίξε μια ματιά σε όλα τα παραπάνω ποστς και θα δεις περί τίνος πρόκειται...
  4. XeniaN

XeniaN New Member

Γεια σας! Είμαι νέα στο forum σας. Ο λόγος που γράφω είναι πως εδώ και 3-4 μήνες ένοιωθα μικρά γρομπαλάκια στη δεξιά πλευρά του λαιμού μου, δίπλα στην τραχεία. Μόλις γύρισα από το ραντεβού μου από τον Ωρλ, ο οποίος μου ζήτησε να κάνω υπέρηχο γιατί ψηλαφίζει αδενάκια. Στο παραπεμπτικό έγραψε υπερηρογράφημα (u/s) μαλακών μορίων τραχήλου, αιτιολογία: λεμφαδενίτιδα και διάγνωση: οξεία λεμφαδενίτιδα του προσώπου, κεφαλής και τραχήλου. Μου είπε επίσης, πως το καλό είναι πως είναι ξεχωριστά και μαλακά.

Δυστυχώς το πιο σύντομο ραντεβού για τον υπέρηχο ήταν την Παρασκευή κι επειδή δεν ξέρω αν αντέχω να περιμένω μια εβδομάδα, θα ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε πως υπάρχει λόγος ανησυχίας. Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

Edit: Ξέχασα ν' αναφέρω πως είμαι 31 ετών, γυναίκα και πρώην καπνίστρια.
    Last edited: Jul 31, 2017
  5. Kathy

Αν δεν είναι μεγάλα δε θα χρειαστεί να ασχοληθείς. Το U/S όμως πρέπει να γίνει γιατί αυτό θα δείξει πώς θα κινηθείς στη συνέχεια. Μην ανησυχείς καθόλου, πλέον η Παρασκευή είναι κοντά. .
  6. XeniaN

XeniaN New Member

Τελικά κατάφερα και την έκανα σήμερα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να δω τον γιατρό πριν από τη Δευτέρα. Υπάρχει ένας διογκωμένος λεμφαδένας στην αριστερή μεριά 1,8cm (αλλά αυτό δικαιολογείται μάλλον λόγω βαριάς περιστεφανίτιδας προ διμήνου) και στην αριστερή πλευρά ο μεγαλύτερος τραχηλικός λεμφαδένας ήταν 1,16cm. O θυροειδής ήταν φυσιολογικός.
    Το μόνο που μου είπε η ακτινολόγος είναι πως υπάρχει πιθανότητα τα τραχηλικά λεμφαδενάκια να οφείλονται στις ορθοδοντικές εργασίες (σιδεράκια, εξαγωγές και ημιεμφυτεύματα).
    Η αλήθεια είναι πως είμαι αρκετά αγχωμένη ακόμη, γιατί η θερμοκρασία μου κυμαίνεται συνεχώς στους 37 βαθμούς (συνήθως είναι στους 36,7 βαθμούς) κι εδώ και τρείς μέρες έχω συνεχώς πονοκέφαλο. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι σοβαρό πιστεύετε;
  7. Kathy

Όχι, άδικα ανησυχείς. Όσο για τη θερμοκρασία είναι και καλοκαίρι !!!
  8. Manousos

Manousos New Member

Γεια σας και μπράβο για το foroum είμαι 15 ετών και εδώ και 11 μήνες ανακάλυψα τυχαία εντελώς ότι στον αυχένα μου στο αριστερό μέρος έχω ένα γρομπαλακι αλλά πολύ μικρό δεν έχει μεγαλώσει κινείται και δεν μου προκαλεί κανέναν πόνο ακόμα και όταν το πιέζω έχω και ένα στην δεξιά μεριά αλλά πιο μικρό δεν φενεται καν απλά με ανησυχεί όποτε το θυμηθώ . · να πω επίσης ότι από τότε που ήμουν τέσσερα είχα πάντα πόνο και θέμα με τον αυχένα όχι σοβαρό αλλά ποτέ δεν ήταν και σε άριστη κατάσταση ο αυχένας μου απάντηστε μου σας παρακαλώ . Να πω ότι ο μόνος φόβος μου είναι ο καρκίνος στους Λέμφαδενες αλλά πιστεύω ότι ο φόβος είναι στο μοιαλο μου γτ το είχα ξεχάσει για πολύ καιρό αλλά τώρα το ξανα θυμήθηκα ..!;;
  9. Kathy

Άδικα ανησυχείς μικρέ μου. Αν διαβάσεις όλα τα παραπάνω ποστ σχετικά με τα γρομπαλάκια θα δεις πως είναι η άμυνα του οργανισμού σου όμως μη τα σκαλίζεις γιατί έτσι θα προκαλέσεις εσύ ζημιά.
  10. Maria-nik

Maria-nik New Member

Καλησπέρα γιατρέ. Πριν από δύο ημέρες χτύπησα την πίσω μεριά του κεφαλιού μου σε ένα ντουλάπι. Εκεινη την στιγμή δεν κατάλαβα πόσο δυνατό ήταν το χτύπημα... Μετά από μια με δύο μέρες με ενοχλούσε σαν να έχω σπυράκια στο κεφάλι. Τελικά διαπίστωσα ένα αρκετά μεγάλο "καρούμπαλο" αρκετά ερεθισμένο γύρω στα τρία δάχτυλα. Το οποίο με πονάει αρκετά και έχει δημιουργηθεί και ξηροδερμια έντονη γύρω από την περιοχή. Επίσης καθώς συνέχιζα να ψηλαφιζω ανακάλυψα ακόμη πενυε γρομπαλακια. Τα τρία βρίσκονται πίσω από το αυτί μου τα οποία όταν τα ψηλαφιζω πονάνε. Όπως και δύο στο λαιμο που και αυτά τα δυο πονάνε. Πως πρέπει να αντιδράσω.? Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
  11. Kyv12

Kyv12 New Member

Καλημερα, ειμαι γυναικα 19 ετων και τις τελευταιες μερες παρατηρησα ενα ογκιδιο πανω απο το μηλο του αδαμ προς την κατω γναθο. Ειναι σκληρο και δεν κινειται, δεν με ποναει. Ειμαι καπνιστρια και την τελευταια περιοδο βιωσα αρκετο αγχος. Τι θα πρεπει να κανω;
  12. Kathy

Προκειται για λεμφαδένα που λειτουργεί ως άμυνα του οργανισμού. Προφανώς πέρασες κάποια ελαφριά ίωση και δεν το κατάλαβες. Μπορεί να φύγει άμεσα μπορεί και όχι. Στην περίπτωση που διογκωθεί ή αρχίζει να σε ενοχλεί να εκτιμηθεί από χειρουργό. Καλό θα ήταν να μην το πειράζεις γιατί στην αντίθετη μπορεί να προκαλέσεις ζημιά. .
  13. LinaT

LinaT New Member

Καλησπερα, πριν μια βδομαδα ξεκινησε ενας ελαφρυς πονος δεξια απο την αμυγδαλη μου. Αρχικα νομισα οτι ειμαι πιασμενη. Πριν 2-3 μερες ομως εμφανιστηκε ενα γρομπαλακι. Ψηλαφιζοντας το δε νιωθω να κινειται και ποναει ελαφρως. Ελαφρυ πονο νιωθω και στην αριστερη πλευρα του λαιμου μου χωρις ομως να εχει εμφανιστει κατι. Μπορει να ειναι κατι ανησυχητικο? Ευχαριστω!
  14. Kathy

Όλα τα παραπάνω ποστ σου δίνουν την απάντηση..

Share This Page