1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. theodora3334

theodora3334 New Member

Γεια σας! Εδω και τρια χρονια εχω κατω απο την γναθο μου στην αριστερη πλευρα ενα γρομπαλακι που συνεχεια αλαζει μεγεθος. Αλλοτε μεγαλωνει και αλλοτε μικραινει. Πηγα σε τρεις ορλ και ολοι μου ειπανε οτι δεν ειναι τιποτα. Πριν τρεις μηνες ψηλαφισα στην αλλη μερια αλλα πιο χαμηλα τρια μικρα γρομπαλακια ευκινητα στην σειρα. Οταν κανω το κεφαλι μου πισω φαινετε σαν πρηξιμο. Τι θα μπορουσε να ειναι; Μηπως παιζει ρολο το οτι εχω καποια χαλασμενα δοντια η το οτι τα σκαλιζω συνεχεια και γι'αυτο πριζονται; Ανυσιχω πραγματικα
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Σίγουρα το σκάλισμα επιδεινώνει αρκετά την κατάσταση. Θα πρότεινα να σας δει ενδοκρινολόγος για περίπτωση θυρεοειδούς.
  3. theodora3334

theodora3334 New Member

Σας ευχαριστω πολυ. Τελικα σημερα πηγα εκανα υπερηχο και μου βρηκε 2 ορατους υπογναθιοι λεμφαδενες. Ο ενας 12 mm x 6mm και ο αλλος 3mm x 6mm. Μου ειπε οτι ισως ειναι απο δοντι, αμυγδαλιες η φαριγγιτιδα. Με καθησυχασε οτι δεν ειναι κατι σοβαρο. Συμφωνειτε μαζι του;
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Σαφέστατα και συμφωνώ και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω απ' τη στιγμή που έγινε υπερηχογράφημα και εκτιμήθηκε απ' τον ειδικό.

Share This Page