1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. ma121

ma121 New Member

Γεια σας, πριν 2μιση μηνες επαθα αμυγδαλιτιδα με πολυ πρησμενους λεμφαδενες στο λαιμο, οι οποιοι εφυγαν με την αντιβιωση. Μερικες μερες μετα παρατηρησα πως ειχε μεινει ενα μικρο γρομπαλακι στο λαιμο, στο σημειο που ειναι ο λαρυγγας και πιο πανω απο εκει που βρισκεται ο θυροειδης. Ειναι μικρο και κινειται. Πηγα σε 4 ωρλ απο την αγωνια μου και ολοι το θεωρησαν φυσιολογικο, ειπαν πως θα φυγει αλλα δεν εχει φυγει ακομα! Πριν δυο μερες βρηκα αλλο ενα ιδιο στην αντιστοιχη θεση στην δεξια πλευρα ομως. Μου ειπαν επισης πως το οτι ειμαι αδυνατη τους κανει να φαινονται πιο πολυ. Εκανα και αιματολογικες και ηταν ενταξει (γενικα κανω καθε 3-4 μηνες γιατι φοβαμαι τις ασθενειες κ παντα ειναι φυσιολογικες). Ο παθολογος μου ειπε να κανω και υπερηχο να σιγουρευτω και η ακτινογολος μου εγραψε πως ολοι οι αδενες ειναι φυσιολογικου μεγεθους. Ανησυχω ομως γιατι φοβαμαι μην κανουν λαθος,ομως δεν ξερω τι να κανω. Μαζι με το υπερηχογραφημα τραχηλου εκανα και θυροειδη και βρεθηκαν 3 οζοι 4 εως 7 mm. Εχω κλεισει ραντεβου με ενδοκρινολογο. Πιστευετε πως συνδεονται με τα αδενακια που εχω? Μηπως ειναι κατι στο λαρυγγα και δεν ειναι λεμφαδενες? Ειναι φυσιολογικο να ψηλαφιζονται τοσο ευκολα? [​IMG][​IMG][​IMG]
  2. ma121

ma121 New Member

Να προσθεσω πως με γυμνο ματι δε φαινονται,μονο αμα τα πιασεις.Ειναι 2-3 χιλιοστα πιστευω. Ειμαι 23 ετων και κατα τ'αλλα αισθανομαι καλα,δεν εχω αλλο συμπτωμα
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα. Αυτα που αναφερετε ειναι απολυτα φυσιολογικά, και υπα΄ρχουν σε ολους μας.
    Η επισκεψη στον ενδοκρινολόγο είναι απαραίτητη!
  4. ma121

ma121 New Member

Σας ευχαριστω για την απαντηση,ομως πραγματικα ανησυχω ακομη. εχω παει σε πολλους γιατρους και νομιζω οτι δεν δινουν ιδιαιτερη σημασια. Νομιζω πως αυτα τα γρομπαλακια ειναι λιγο σκληρα, δεν ειναι οπως αλλοι λεμφαδενες. Διαβαζω πως οι σκληροι αδενες ειναι υποπτοι,αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποσο σκληροι εννοουν. Η παθολογος μου ειναι απολυτα σιγουρη πως δεν ειναι κακοηθεις,ομως εχουν περασει 3 εβδομαδες απο τοτε που με ειδε και 3 μηνες απο τοτε που εμφανιστηκαν! Ενας αλλος ΩΡΛ μου ειπε πως απλα σκληρυναν λιγο παραπανω,αλλα μου φαινεται πολυ προχειρη αυτη η εκτιμηση.
    Μηπως πρεπει να με δει καποιος χειρουργος? Ανησυχω παρα πολυ και δυστυχως δεν γνωριζω καποιον καλο γιατρο στην Αθηνα που να απευθυνθω και να μου δωσει μια υπευθυνη απαντηση :triste::triste::triste::triste:
  5. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Ο ενδοκρινολόγος είναι αυτός που θα εκτιμήσει την κατάσταση και όχι ο ΩΡΛ. Οι όζοι είναι θέμα ενδοκρινολόγου και θα πρέπει οπωσδήποτε να σε δει ενδοκρινολόγος όπως σου αναφέρει και παραπάνω ο κύριος Σάμπαλης. Παρόλο αυτά δεν θα έπρεπε να ανησυχείς τόσο πολύ γιατί είναι πολύ συχνό και φυσιολογικό φαινόμενο. Αυτά τα γρομπαλάκια μπορούν να μείνουν και μήνες.
  6. ma121

ma121 New Member

Σας ευχαριστώ για την απάντηση!
  7. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Να είσαι καλά !!!

Share This Page