1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Γρομπαλακι στην δεξια ιερολαγονια αρθρωση

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by katerina72, Mar 3, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. katerina72

katerina72 New Member

Γεια σας!

Εδω και ενα μηνα ειχα ενα πονο χαμηλαστη στην δεξια πλευρα της λεκανης μου, ακριβως πανω στο δεξι "λακακι" της Αφροδιτης. Ο πονος δεν ηταν παντα εντονος ουτε συνεχης αλλα τον ειχα καθημερινα οταν, εσκυβα, σηκωνα κατι βαρι, ανεβενα - κατεβενα σκαλες, αν στηριζομουν στην δεξια πλευρα του σωματος μου οταν καθομουν, και αρκετες φορες οταν περπατουσα (ιδιαιτερα στην αρχη). Συνηθως ηταν στιγμιαιος και πολυ σπανια θα διαρκουσε περισσοτερο απο οσο διαρκουσε η εκαστοτε κινηση. Στον υπνο δεν με ειχε ενοχλησει ποτε αλλα οταν ημουν ξυπνια και ξαπλωμενη αν αλλαζα πλευρο ενιωθα παλι μια ελαφρια ενοχληση.
    Πριν 4 ημερες ανακαληψα τυχαια οτι οταν ακουμπησα το συγεκριμενο σημειο ( το δεξι λακακι) ποναγα και οσο ποιο πολυ το ακουμπουσα τοσο μεγαλωνε ο πονος, καθως συνεχισα λοιπον, να το ψηλαφιζω ανακαλυψα πως στην περιοχη εσωτερικα σαν να υπαρχει ενα γρομπαλακι στο μεγεθος μικρου καριδιου, σκληρο και μαλλον ακινητο. Την επομενη μερα λοιπον οταν αποπειραθηκα να "πεσω"μπρουμητα στο κρεβατι ενιωσα ενα οξυ και εντονο πονο απο εκεινο το σημειο, που επεκτεινονταν εως μπροστα προς την περιοχη της δεξιας ωοθηκης και διηρκησε λιγο παραπανω απο το συνηθισμενο, επειτα οταν σηκωθηκα μετα απο λιγο και επιχειρησα να ξανα πεσω στο κρεβατι με τον ιδιο τροπο συνεβει παλι το ιδιο πραγμα. ο πονος εμιαζε με τους αντιστοιχους της εμμηνου ρυσης παρολο που χρειαζονται ακομα 2,5 με 3 βδομαδες μεχρι να αρχησει. Εδω και δυο μερες μπορω ακομη να εντοπισω το γρομπλακι αλλα δεν υπαρχει κανενας πονος ουτε οταν το ακουμπαω, ουτε με της κινησης που ανεφερα προηγουμενος.
    Θα ηθελα λοιπον να με συμβουλεψετε σε τι γιατρο να απευθηνθω και τι μπορει να ειναι (αν εχετε καποια ιδεα), και αν ειναι φυσιλογικο να υπαρχει κατι τετοιο εκει (αδενες, μυ?).

Καπου εδω, να σημειωσω πως:
    -ειμαι 20 χρονων
    - πριν περιπου 4 χρονια αφερεσα απο την δεξια πλευρα μια μεγαλη ελια που ειχα εκ γενετης και βρισκωταν στο ιδιο υψος, πολυ κοντα με το συγεκριμενο λακακι( το ειχαν συνεστησει αρκετοι δεμρατολογοι)
    - δεν ειχα κανενα αλλο τραυμα- καταγμα ποτε πριν στην περιοχη ( απο οσο θυμαμαι τουλαχιστον)
    -εχω κυφωση (υπαρχει πιθανοτητα να σχετιζεται με τον πονο?)
    - ο κυκλος της περιοδου μου λειτουργει κανονικα απο 3 εως 5 ημερες, με μετριες εως ανυπαρκτες ενοχλησεις σε ολη την διαρκεια του.
    - μια βδομαδα μετα που αρχισε ο πονος ειχα ενα πολυ ασχημο κρυολογημα με υψυλο πυρετο, καταρροη και ελαφρυ πονολαιμο)

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας!

* Συγνωμη για τα οποια ορθογραφικα λαθοι εχω δυσλεξια

Share This Page