1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα γορμπαλακι στον λαιμο

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by Σωτηρια, Aug 1, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Σωτηρια

Σωτηρια New Member

Καλησπερα..εδω και τρεις μερες επιασα ενα γορμπαλακι στο πλαι του λαιμου μου το οποιο κινειται και οταν κανω κινησεις με "τραβαει"..ο παθολογος επειδη είχα και βηχα(απο κρύωμα),μετα απο ψηλαφιση μου ειπε οτι ειναι καποιος αδενας κ μου χορηγησε αντιβιωση..την πηρα τρεις μερες αλλα δεν υποχωρει(πιστευω οτι μεγαλωνει κιολας)..ανησυχω,θα ηθελα την βοηθεια σας!
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις η πρώτη αντιμετώπιση είναι να δωθεί κάποια αντιβίωση. Αν η κατάσταση δεν βελτιωθεί μέσα σε 3-4 μέρες τότε θα πρέπει να σε ξαναδεί γιατρός μήπως και πρέπει να αλλάξεις αντιβίωση επειδή η προηγούμενη μπορεί να μην πιάνει τη λοίμωξη. Ίσως σου πει να ξεκινήσεις και κάποιες εξετάσεις αίματος και ίσως πάρει και κάποια επιχρίσματα για καλλιέργειες.
  3. Σωτηρια

Σωτηρια New Member

ευχαριστω για την απαντηση..οντως δεν υποχωρησε κ ζητησα κ την γνωμη χειρουργου..αυτος το ψηλαφισε και ειδε οτι ειναι ευκινητο κ οχι σταθερο ,οποτε απεκλεισε την περιπτωση αδενα κ μου ειπε οτι ειναι πιθανον λιπωμα..να κανω περαιτερω εξετασεις;;
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα! Φυσικά και δεν πρέπει να το αφήσεις ανεξέλεγκτο. Καλό είναι να γίνει ένα υπερηχογράφημα στην περιοχή για να επιβεβαιωθεί η διάγνωση του γιατρού που σε είδε αλλά και για να διαπιστωθεί αν συντρέχει λόγος κάποιας ανησυχίας.

Share This Page