1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Γοπν Και Φαρμακευτικη Αγωγη...

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by swimmer_90, Aug 25, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. swimmer_90

swimmer_90 New Member

Καλησπερα...τον περασμενο δεκεμβρη μου διαγνωσθηκε μεσω γαστροσκοπησης γοπν μαζι με "αλλοιωσεις" στον οισοφαγο...ακολουθησα αγωγη με zolandil των 40mg...μετα απο 4 μηνες εκανα ξανα γαστροσκοπηση (ειχα σταματησει την αγωγη τον τελευταιο μηνα) και οι "αλλοιωσεις" ηταν παλι εκει,ετσι τους εγινε βιοψια και η διαγνωση ηταν οισοφαγητιδα...λοιπον προκειμενου να ειμαι σιγουρος για το αποτελεσμα αυτη τη φορα (αν και δεν ηξερα αν εφταιγε η αγωγη η οτι τη σταματησα τον τελευταιο μηνα) ρωτησα το γιατρο μηπως υπαρχουν ακομα καλυτερα φαρμακα για την περιπτωση μου...μου προτεινε το pantium των 40mg και μου ειπε οτι ειναι πολυ εξελιγμενο φαρμακο και ειναι οτι καλυτερο γενικως...η γνωμη σας για το συγκεκριμενο?μηπως υπαρχει κατι αλλο ακομα καλυτερο???αν και δεν εχω καουρες ποτε,τον τελευταιο καιρο που χρησιμοποιω το pantium εχω ρεψιμο καποιες φορες ειδικα μετα απο το φαγητο...και αυτο μ'εβαλε σε ανυσηχιες,μηπως δεν εξουδετερωνει αρκετα τα οξεα η κατι τετοιο...
  2. elir

elir Member

εγω οταν ειχα γοπ..ηταν απο ψυχολογικα αιτια κ μ περασε με αντικαταθλιπτικα
    πολυ δυνατο φαρμακο για τη γοπ μ φανηκε το νεξιουμ αλλα ρωτα το γιατρο πρωτα..
    εγω αμα εχω καουρα τωρα παιρνω ενα πριμπεραν αλλα μια στο τοσο πλεον π ναι πιο αθωο γιατι με το νε3ιουμ δεν μπορουσα να χωνεψω το φαι αλλα για οσους το αντεχουν δεν εχεις καθολου καουρες κ αναγωγες
  3. george taxidis

george taxidis New Member

βοηθαει παρα πολυ ο χυμος της αλοης!!

Share This Page