1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΓΟΠ

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by MOLFAKIAS, Sep 13, 2015.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. MOLFAKIAS

MOLFAKIAS New Member

Χαίρεται έχω ΓΟΠ με χαίνουσα ΚΟΣ και Δαφραγματοκήλη, έχω κλασικά καούρες πόνο όταν τρώω και το βασικό δύσοσμη αναπνοή, τα δόντια μου και το στόμα μου είναι σε άριστη κατάσταση και δεν έχω άλλου είδους πρόβλημα,όταν παίρνω Ομεπραζόλη η αναπνοή μου μεταμορφώνεται θεαματικά ειδικά στην αρχή που τα είχα πάρει (χάπια) για πρώτη φορά μπορώ να μιλήσω για βελτίωση της τάξεως του 90%,της πρώτες μέρες μπορώ κιόλας σχεδόν να μιλήσω και για εξάλειψη της δυσοσμίας,να σας δώσω ένα παράδειγμα χωρίς τα χάπια και 10 φορές να πλένω τα δόντια (οδοντικό νήμα,καθαρισμός γλώσσας) μου την μέρα,το στόμα μου είναι χάλια με το που τελειώνω τον καθαρισμό του στόματος μου μετά από ένα λεπτό είναι σαν να μην τα έπλυνα καθόλου ειδικά όταν τα πλένω μετά το φαγητό,ενώ με τα χάπια και μία φορά να τα πλένω είναι 1000 φορές καλύτερα,χωρίς τα χάπια η γλώσσα μου μαζεύει υπολείμματα τροφών και πρέπει να την καθαρίζω συνεχώς με τα χάπια σχεδόν τίποτα πχ άμα πιω χωρείς τα χάπια μία πορτοκαλάδα η γλώσσα μου θα είναι πολύ έντονα πορτοκαλή και δύσοσμη,γενικά ότι και να φάω θα έχει το αντίστοιχο χρώμα με πολλά υπολείμματα και με δυσοσμία, ενώ με τα χάπια η γλώσσα μου δεν θα έχει σχεδόν τίποτα,επίσης χωρίς τα χάπια θέλω να πίνω συνέχεια νερό σαν να θέλω να σβήσω κάτι καυτερό από το στόμα μου μέχρι τον οισοφάγο μου,έχω μία επιθυμία να θέλω να καθαρίσω το στόμα μου από μια άσχημη και ενοχλητική αίσθηση και γεύση (δεν έχω ξηροστομία) με αποτέλεσμα να πίνω τεσσεράμισι λίτρα νερό την μέρα,(κάθε 10 λεπτά στην τουαλέτα πηγαίνω :ngazzat::mad::ngazzat:) ενώ με τα χάπια με δύο ποτήρια νερό την ημέρα είμαι μια χαρά,επίσης έχω παρατηρήσει πως όταν πηγαίνω για τρέξιμο και όταν κάνω κοιλιακούς,η αναπνοή μου,η αίσθηση και η γεύση του στόματος μου γίνονται χάλια,το στόμα μου έχει την γεύση του φαγητού που έφαγα και ας έχουν περάσει τρις ώρες και ας έχω πλύνει το στόμα μου.
    Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι αν με την χειρουργική επέμβαση nissen θα φύγει η δυσοσμία ολοκληρωτικά δεδομένου πως σταματάει τελείως η παλινδρόμηση κάτι που με τα χάπια δεν μπορείς να πετύχεις διότι δεν διορθώνουν τα παθολογικά αίτια και δεν είναι και επιθυμία μου να παίρνω χάπια για μια ζωή από τα 23 μου :thumbsdown::thumbsdown:.

Share This Page