1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΓΟΠ,ΟΙΣΟΦΑΓΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΕΓΧΕΙΡΙΣΗ

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by Βιβιαν95, Aug 1, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Βιβιαν95

Βιβιαν95 New Member

Καλησπερα! Είμαι 22 χρονών και εχω διαγνωσθει απο τον φεβρουαριο (αρχες) με οισοφαγιτιδα α' βαθμου απο παλινδρομηση και μια μικρη γαστριτιδα, εφοσον εκανα τη γαστροσκοπηση.
    Απευθύνθηκα σε γαστρεντερολο οπου με τσεκαρε σε ολα μιας κι ειχα τα αντιπυρηνικα αντισωματα ΑΝΑ θετικα και καταληξε σε οτι σας ειπα. Τα συμπτωματα μου : λιγη καουρα, εντονη δυσπεψια, ναυτια αναγουλα (εμετο απευφευγα), κοιμομουν με 2-3 μαξιλαρια, δεν χωνευα καθολου.
    Απο τοτε για 2 μηνες επαιρνα losec 10mg πρωι-βραδυ, κανα αντιοξινο talcid, εκανα αυστηρη διατροφη οπως ενδεικνυται για την παλινδρομηση, αλλα και παλι στο τελος του διμηνου ειχα το ιδιο πραγμα αντε με μια ελαχιστη καλυτερη διαφορα.
    Σταματαω το πασχα τα χαπια μου ειπε απο εδω και περα διατροφη, μετα την εξεταστικη κιολας θα φυγει αγχος κλπ και θα φυγει απο μονο του. Δεν εφυγε ομως. Μερα παρα μερα παρολο τη διατροφη που εκανα αντε να ετρωγα κατι ''απαγορευμενο'' σε μπουκια μια στο τοσο ελαχιστη επαιρνα συνεχεια primperan και αντιοξινο talcid που δεν μπορω να πω οτι εβρισκα ανακουφιση.
    Εν τελει ιουνιο τωρα πηγα σε αλλον γαστρεντερολογο και μου συστησε τα οprazium και κατι αντιεμετικα μασωμενα, τα οποια τις δεκα μερες που τα πηρα με εκαναν χειροτερα, ουτε αυτα που ετρωγα δεν μπορουσα να φαω.
    Τελος αμεσως πηγα σε αλλον και εκανα ξανα γαστροσκοπηση, μου ειπε οτι δεν υπηρχαν ευρηματα μεσα και να προσπαθησω μαζι με τα zantac πρωι-βραδυ και τα gaviscon double action και την ΚΑΛΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ να το ξεπερασω σιγα σιγα.
    Εμ πασει περιπτωση η ψυχολογια μου εχει πεσει πολυ 6 μηνες τωρα γιατι ακομη εχω τις ενοχλησεις, μια μονιμη δυσπεψια αναγουλα πρωι μεχρι βραδυ, καθομαι σπιτι δεν εχω ποιοτικη ζωη και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κανω την θολοπλαστικη κατα nissen. Βαρεθηκα να παιρνω χαπια, δεν με βοηθανε, δεν βλεπω βελτιωση, και επισης ξερω οτι ακομη και να περασει τωρα θα ξανα υποτροπιασει και αργοτερα ιδιαιτερα σε εγκυμοσυνες κλπ, δεν θα το αντεξω ξανα αυτο. Επισης να προσθεσω ειχα την ιδια νοσο και 10 χρονων μικρη που ειχα ξανακανει γαστροσκοπηση αλλα περασε μονη της, δεν καταλαβαινα και πολλα τοτε.
    Εν τελει, πιστευετε οτι αξιζει να κανω την εγχειριση? υπαρχουν ατομα απο εδω η που να ξερετε οτι την εχουν κανει και πως ειναι μετα? Ευχαριστω εκ των προτερων.:emozionato:
  2. giorgos017845

giorgos017845 New Member

γεια σου βιβιαν !!21 ιουνιου εκανα γαστροσκοπηση επδ ειχα και εγω λιγη καουρα δυσπεψια και κατι φορες πικραδα στο στομα..οισοφαγιτιδα α και ηπια γαστριτιδα επισης και εγω χωρις ομως να εχω διαφραγματοκηλη..ο γιατρος μου λεει οτι και να σου δωσω αν δεν κοψεις το αγχος και να το σκεφτεσαι 24/7 δεν περναει..ωστοσο ενα assoprol μου ειπε να περνω το πρωι πριν το φαγητο..ενιγουει θελω να σου πω οτι αν δεν εχεις διαφραγματοκηλη η προβλημα με τον σφικτηρα δεν χρειαζεσαι να κανεις αυτην την εγχειρηση..εμενα ο γιατρος μου ειπε επδ υπαρχουν και αλλοι στην ηλικια μας , οι βλακειες που τρωμε οι περισσοτεροι, οι πολλοι καφεδες και το αγχος μας την εκαναν..ειμαι 22 επισης.
  3. Βιβιαν95

Βιβιαν95 New Member

το θεμα ειναι οτι ποτε δεν ειχα αγχος ουτε εχω, απλα οταν εισαι ολη μερα με ενα συμπτωμα δεν γινεται να μην το σκεφτεσαι εστω και λιγο, ενοχλει το ατιμο, διαφραγματοκυλη οχι δεν εχω ουτε εγω, απλα δεν θελω να περναει ο καιρος και να ειμαι ετσι χωρις βελτιωση :triste: εχει περασει μισος χρονος ειναι ψυχοφθοροο, ευχαριστω παντως γιωργο για την απαντηση σου! :sorrriso:
  4. giorgos017845

giorgos017845 New Member

εμενα ο γιατρος μου χε πει οτι πρεπει να εχεις βαρια συμπτωματα για αυτην την επεμβαση και συνηθως γινεται οταν εχεις διαφραγματοκηλη και καιγεσαι καθε λιγο η συνεχεια αναγουλες..κοιτα εμενα τα περισσοτερα μου περασαν με εναν συνδυασμο ολων δλδ εκοψα μερικα φαγητα για λιγο , το αγχος και επαιρνα ενα χαπι το πρωι..ωστοσο και τωρα αν το παρακανω παλι θα αισθανθω κατι εννοειται αλλα οκ. αν αισθανεσαι οτι δεν γινεται κατι τοτε ψαχτο να το προχωρησεις νμζω υπαρχουν και σε αυτο το φορουμ πολλοι που το εχουν κανει ! :sorrriso:
  5. Βιβιαν95

Βιβιαν95 New Member

αα χαιρομαι που εισαι καλυτερα με τα χαπια, εγω που κανω τη διατροφη και φαντασου εχασα και 6 κιλα απο αυτο που δεν χρειαζοταν και παλι τα χαπια δεν με ανακουφιζουν για αυτο και απορω,γιατι ειμαι ετσι ολη μερα φαω δεν φαω.. καλως ευχαριστω!:risatonaD:
  6. giorgos017845

giorgos017845 New Member

σου πηρε βιοψια για το ελικοβακτηριδιο του πυλωρου ?
  7. Βιβιαν95

Βιβιαν95 New Member

Ναι ναι οπως και αλλες βιοψιες, δεν το εχω

Share This Page