1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πληροφορία Γίνεται Συρίγγιο Με Laser;

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by prefas, Aug 28, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. prefas

prefas New Member

Γιατρέ καλησπέρα πρώτα απ'όλα θα ήθελα να σας πω πως πρώτα είδα την ιστοσελίδα σας και είναι πάρα πολύ καλή και καταννοήτη από εμάς τους απλούς. Μετά σας συνάντησα και στο forum αυτό. Για να μην σας κουράζω, έκαν πριν 8-9 χρόνια περιεδρικό συρίγγιο, μετά από 2 χρόνια περίπου εμφανίστηκε πάλι αλλά πόλύ πιο ψηλά (κοντά στην ουρίτσα). Από αμέλια και λόγο των καταστάσεων που πέρασα το αμέλησα και τώρα έχει φτάσει να έχω 2 ή 3 εξόδους που βγάζουν πίον πάνω στην νοητή ευθεία από τον πρωκτό έων και την πρώτη έξοδο. Τη βοήθεια που θα ήθελα από εσάς είναι να μου συστήσετε τι ενέργειες θα πρέπει να κάνω και αν γίνεται επέμβαση με laser για να τελειώνω μ'αυτό το αντιαισθητικό πράγμα. Πάντως από την έρευνα που έκανα προκύπτει πως εγώ έχω την ευχή και κατάρα μαζί να μην έχω τα συμπτώματα του πυρετού και πόνου...
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συνεχίστε την πολύ καλή δουλειά γιατί ο σωστός γιατρός πρέπει να είναι σωστός ΑΝΘΡΩΠΟΣ πρώτα......
    Να είστε καλά...
  2. prefas

prefas New Member

Γίνεται εγχείρηση συρίγγιου με laser, τι χρόνο αποθεραπείας έχει, τι κόστος και αν καλύπτεται από Ι.Κ.Α και ιδιωτική εταιρία...
  3. prefas

prefas New Member

4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα (συγνώμη για την καθυστέρηση λόγω διακοπών)!
    Σας έστειλα μήνυμα!
  5. savetheworld16

savetheworld16 New Member

d ginete nadimosiefsete tin apantisi p dosate oste na mporesoume na tn doume ki emeis?
  6. sambalisG

Η απάντηση είναι ότι μπορει να γίνει, μια και το Laser, αποτελεί ένα οπτικό νυστέρι που δεν προκαλεί αιμορραγία, δεν έχει τον πόνο της ηλεκτροδιαθερμίας κλπ.
    Για οικονομικες πληροφορίες, δεν επιτρέπονται να δημοσιοποιούνται στο φορουμ.
  7. savetheworld16

basika to oikonomiko d me endiaferei alla mia pliroforia toulaxiston gia to pou 8a mporeso na vro kapoio nosokomeio p kanei xeirourgei to siriggio me laser?
  8. sambalisG

Ιδιωτικά νοσοκομεία που εχουν laser (προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει εκεί) είναι Λευκός Σταυρός Αθηνών, Ιατρικό Αθηνών.
    Δημόσια δεν γνωρίζω.
  9. savetheworld16

εγώ έκανα συριγγογραφία και ο γιατρός μ είπε οτι το συρίγγιο είναι όλο μια ευθεία και δ διαπερνά τοθσ σφικτήρες... είναι πιο πάνω δηλαδή το έσω στόμιο. εσείς κρίνετε οτι το laser σε μία απλή περίπτωση σαν τη δική μου θα έχει καλύτερα αποτελέσματα??? και το laser γενικά είναι καλύτερη μέθοδος από οτι το νυστέρι???? και μετά το laser τι πρέπει καποιος να περιμένει...
    συγνώμη που έχο τόσες απορία απλά ψάχνω την καλύτερη λύση για αυτό που έχω για να τελειώνω και να μην ξαναβγεί....
  10. sambalisG

Ακούστε.
    Το Laser είναι ένα εργαλείο.
    Δεν είναι αλλη διαδικασία επέμβασης.
    Επεμβαίνει στην χειρουργική και μετεγχειρητική επουλωτική διαδικασία, αλλά δεν αποτελεί άλλη επέμβαση.

Share This Page