1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Γίνεται Να Τραυματιστεί Ο Θυρεοειδής Αδένας Ύστερα Από Απόπειρα Στραγγαλισμού;

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by researcher, Dec 5, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 6 users.
  1. researcher

researcher New Member

Γεια σας παίδες,

Μια απορία…

Ένας φίλος, κάνοντας μου πλάκα μια μέρα, πήγε και καλά να με "πνίξει" με το κασκόλ μου…

Κατά τη διάρκεια της «απόπειρας» ένιωσα αρκετή δυσφορία μπορώ να πω…

Επειδή είμαι ψυχαναγκαστικός και ψείρας, αμέσως, μου μπήκαν υποψίες μήπως έπαθα καμία βλάβη στην περιοχή του τραχήλου.

Αρχικά σκέφτηκα σχετικά με την ακεραιότητα της τραχείας μου και των αγγείων στην περιοχή του τραχήλου. Όταν ξεπέρασα τον φόβο αυτό, διαπιστώνοντας ότι η αναπνοή μου και η αιμάτωση της κεφαλής μου γινόταν όπως πριν, μου μπήκαν ψήλοι για το θυρεοειδή…

Πήγα στην βιβλιοθήκη της σχολής μου, κοίταξα συγγράμματα ιατροδικαστικής, ανατομίας και τραυματολογίας… δεν βρήκα πολλά πράγματα. Στο σύγγραμμα ιατροδικαστικής που κοίταξα δεν έλεγε κάτι σχετικά με τραυματισμό του θυρεοειδούς αδένα έπειτα από απόπειρα απαγχονισμού ή στραγγαλισμού. Το σύγγραμμα τραυματολογίας, στα τραύματα του τραχήλου, ανέφερε απλώς ότι τα τραύματα του θυρεοειδούς είναι κάτι ασυνήθιστο…

Υπάρχει περίπτωση να πάθει ο θυρεοειδής έπειτα από χτύπημα στο λαιμό ή απόπειρα στραγγαλισμού. Η ανατομική του θέση είναι τέτοια ώστε να καθίσταται ανθεκτικός στις διάφορες απειλές;;

Ευχαριστώ
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα.Λογικά αν υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα με τον λαιμό σου δεν θα είχες κάποιες ενοχλήσεις μέχρι τώρα;
    Γνώμη μου είναι πως αν είσαι εντάξει και δεν έχεις καμία ενόχληση να σταματήσεις να το σκέφτεσαι και να συνεχίσεις κανονικά τη ζωή σου όπως πριν!!!Μη σπαταλάς τη μέρα σου σκεφτόμενος τι μπορεί να έχει συμβεί!
    Όπως λέει και ένας φίλος μου μέσα απ'αυτό το forum "ότι δε σ'ενοχλεί δε το πειράζουμε" και συμφωνώ απόλυτα μαζί του!!!:;):
  3. Τάκης

Τάκης Guest

Όπως λέει και ένας φίλος μου μέσα απ'αυτό το forum "ότι δε σ'ενοχλεί δε το πειράζουμε" και συμφωνώ απόλυτα μαζί του!!!:;):[/quote]

Ποιός φίλος σου είπε αυτή τη σοφή κουβέντα???:risatonaD:
  4. researcher

researcher New Member

Δηλαδή Kathy δεν υπάρχει περίπτωση να αποσυντονιστεί ένα όργανο χωρίς να αισθανθούμε κάποια ενόχληση...;

π.χ. Οι διαβητικοί πονάνε στην περιοχή του παγκρέατος κατά τη διαδικασία εγκατάστασης του προβλήματός τους (οι τύπου 1);
  5. Τάκης

Τάκης Guest

Μια επίσκεψη στον γιατρό θα σε καθυσηχάσει φίλε μου, δεν είναι καλό να ζείς με την αγωνία!..!
  6. Kathy

Ποιός φίλος σου είπε αυτή τη σοφή κουβέντα???:risatonaD:[/quote]

:_risata::_risata:
  7. Kathy

Θεωρώ πως κάτι θα σε ενοχλούσε στο λαιμό.Τόσο σφήξιμο έφαγες και όπως είπες ένιωσες και αρκετή δυσφορία.Εκείνη τη στιγμή σου μελάνιασε πουθενά ο λαιμός; Μπορούσες να φας εύκολα; Αν όλα ήταν ΟΚ τότε γιατί να υπάρχει πρόβλημα;Είναι λογικό εκείνη την ώρα να ερεθίστηκε κάτι αλλά μέχρι τώρα θα έχει αποκατασταθεί αλλιώς θα είχες κάποια προβλήματα!!!
    Αν όμως ανησυχείς τόσο πολύ μια επίσκεψη σε έναν παθολόγο δε θα έβλαπτε!:;):
  8. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ενα σφίξιμο στο λαιμό, μπορεί να δημιουργήσει κατ'αρχάς εκχύμωση (κοινώς μελανιά, πρήξιμο) ή καποιο αιμάτωμα από φλεβική συμφόρηση και ρήξη μικροαγγείων. Μεσα σε όλα αυτά τα όργανα, και ο υρεοειδής μπορεί.
    Ενα απλό υπερηχογράφημα λύνει το πρόβλημα.
  9. researcher

researcher New Member

Γιατρέ σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Πήγα στο γιατρό, σε ενδοκρινολόγο.

Δεν του είπα λεπτομέρειες για την απόπειρα "στραγγαλισμού" (μη με περάσει για psycho...) του είπα μόνο ότι ενδιαφέρομαι να δούμε αν είναι εντάξει ο Θυρεοειδής μου.

Του είπα για υπερηχογράφημα αλλά μου είπε να δούμε πρώτα κάποιες ορμονολογικές εξετάσεις με εξέταση αίματος. Μου τα σημείωσε σε ένα χαρτί.

Για να γράψω τις εξετάσεις πρέπει πρώτα να πάω στο γιατρό της σχολής μου (έχω σπουδαστικό βιβλιάριο). Να του πω να μου γράψει μόνο τις ορμονολογικές ή να μου γράψει και το υπερηχογράφημα; Ο γιατρός στο Νοσοκομείο δεν μου είπε για υπερηχογράφημα.

Αρκεί η ορμονολογική εξέταση για να καταδείξει ενδεχόμενο πρόβλημα;
  10. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Εφ'οσον δεν τους αναφέρατε το επεισόδιο, σαφώς και δεν σας επρότειναν υπερηχογράφημα.;)
  11. fotis-

fotis- Member

Χρυσός κανόνας: Στο γιατρό τα λέμε και τα δείχνουμε ΟΛΑ! :aspetta:
  12. Kathy

Έπρεπε να του πεις όλη την αλήθεια! Τώρα και να εξεταστείς πάλι θα έχεις αμφιβολίες!!!
  13. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Έχετε περιέργως μία εμμονή σε σχέση με την "απόπειρα στραγγαλισμού". Ανατομικά ο θυρεοειδής αδένας βρίσκεται πολύ χαμηλότερα από εκεί που συνήθως ένα χέρι σφίγγει τον λαιμό σε μία κίνηση "τύπου" στραγγαλισμού. Υπολογίστε πως από εκεί που προβάλει το "καρύδι" του λαιμού σας, δηλαδή ο θυρεοειδής χόνδρος του λάρυγγα, ο θυρεοειδής αδένας βρίσκεται τουλάχιστον τρία δάκτυλα πιο κάτω. Υποθέτω πως το σφίξημο έγινε αρκετά ψηλότερα...

Share This Page