1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Για Να Δουμε_Help !!

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by constantine25, Dec 5, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 6 users.
  1. constantine25

constantine25 New Member

Εχω ταλαιπωρηθει παρα πολυ,εχω παρει 70μερες αντιβιωση ομως ακομα δεν βρηκαμε το προβλημα στην ουσια !ολα αυτα επειδη δεν εκανα ασφαλη σεχ,ετσι και κολησα,οριστε λοιπον το ιστορικο μου :(

5-2009 Μοικοπλασμα [10 μέρες vibramicyn 100mg] –πέρασε,σταμάτησε το ζουμάκι— Εξέταση σπερματος

28-8-09 Μοικόπλασμα, [10 μερες vibramicyn και 10 μέρες forterra 500mg]—δεν σταμάτησε το ζουμάκι— εξέταση σπέρματος. Επίσης εγινε σπερμοδιάγραμμα (άριστο)

5-10-09 βλεννόρροια, [20 μέρες Tavanic 500mg ]—δεν σταμάτησε το ζουμάκι— ουρηθρικό έκκριμα ,Επίσης γενική αίματος (άριστη )

3-11-09 Συνεχίζει το ζουμάκι-Ουρηθρικό έκκριμα αρνητικό .Επίσης κάναμε ουρομέτρηση (πολύ καλή, δεν υπάρχει περίπτωση στένωσης της ουρήθρας). Ο υπέρηχος έδειξε ότι η κύστη δεν αδειάζει κατά την ούρηση τελείως (όποτε εστία δημιουργίας μικροβίων). Επίσης έκανα πυελογραφία , άριστη κ αυτή [20 μερες xatralod 10mg για καλύτερη ούριση]

1-12-09 Ουρηθρικό έκκριμα και αναμενω αποτελεσματα. Το νοσοκομειο ειπε πως αν ειναι παλι καποιο ΣΜΝ αντιβιωση και παλι αλλα αν ειναι κατι αλλο π.χ κολοβακτηριδιο να το αφησουμε γιατι πηραμε τα παντα απο αντιβιωσεις.

Το προβλημα ειναι οτι παραμενει αυτο το ζουμακι,οταν ξυπναω το πρωι,αν το πατησω λιγο βγαζει μια μικρη σταγονουλα..καμια αλλη παρενεργεια,τπτ .
    Η επιστημη σηκωσε τα χερια ψηλα σε ολοκληρο νοσοκομειο,καθε βοηθεια σας,παρομοια εμπειρια θα ηταν πολυ χρησιμη.Ευχαριστω
  2. Τάκης

Τάκης Guest

Φίλε μου σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!
  3. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

Το μυκόπλασμα ταυτοποιήθηκε απο καλλιέργεια ουρηθρικού εκρίματος ή ήταν κλινική εκτίμηση του ουρολόγου;
  4. constantine25

constantine25 New Member

Απο καλλιεργεια σπερματος, για αλλαγη εκανα μια καλλιεργεια σπερματος,μια ουριθρικου εκρριματος

Επισης σημερα βγηκε η καλλιεργεια ουριθρικου εκριμματος,η τελευταια που εκανα,ΑΡνητικη...δεν ξερω ομως αν πρεπει να χαρω,αυτο το ζουμακι συνεχιζεται :(
  5. constantine25

constantine25 New Member

να υποθεσω πως η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα;;
    :triste:
  6. fotis-

fotis- Member

Το υγρό αυτο τι χρωματος είναι; βγαίνει μονο το πρωί ή όλες τις ωρες της ημερας;
  7. constantine25

constantine25 New Member

καποτε που οι καλλιεργειες εβγαιναν θετικες ηταν σαν πειον να το πω,σκουρο καπως ,τωρα ειναι διαφανες. Βγαινει πολυ μικρη σταγονα οπως προειπα κ χρειαζετε να το πατησω λιγακι...την ημερα δεν βγαινει αλλα τοτε πηγαινω και πολλες φορες τουαλετα για να ουρησω . Για να δουμε θα σταματησει εντελως....;;
    :triste:
  8. fotis-

fotis- Member

Το να είναι σαν πύον είναι όντως κατι το παθολογικο. Το διαφανές όχι απαραίτητα, μήπως υποψιαζεσαι άδικα τωρα που είναι αλλωστε και οι καλλιεργειες καθαρες? Μήπως είναι φυσιολογικό υγρό που βγαίνει μετά τις στύσεις αυτό που βλέπεις; επειδη λες πως το βλεπεις το πρωι, και το πρωι συμβαίνει σε όλους μας νομίζω. Για κοιταξε το....
  9. constantine25

constantine25 New Member

φιλε μου ο γιατρος λεει πως δεν ειναι φυσιολογικο, κανονικα το πρωι αν δεν εχεισ κανει τπτ νωριτερα και εχεις κοιμηθει φυσιολογικα, κανονικα δεν πρεπει να βγαζει σταγονα. Τωρα βεβαια επειδη οπως λεει εχω κανει ολες τις εξαιτασεις κ εχω παρει απ ολες τις αντιβιωσεις κ απ την στιγμη που δεν εχω καποιο αλλο συμπτωμα..απλα περιμενουμε ή παω να παρω και γνωμες απο αλλου ειπε . Τι να πω, θα περιμενω καμια βδομαδα ακομα και μετα θα παω κ αλλου
  10. Constantinos

Constantinos Member

Φίλε επειδή δεν μου κολλάει καλά το ιστορικό σου ως προς τη σειρά που εμφανίζονται τα μικρόβια είσαι σίγουρος ότι δεν ξανακολλάς κάτι ξανά από την σύντροφό σου και έχουμε φαινόμενο γιογιο όπου ο ένας κολλάει τον άλλο διαδοχικά;
    Πήρατε μαζί θεραπεία;

Τώρα επί τω προκείμενο.
    -Το Xatral πρέπει να το πάρεις για 3 έως 6 μήνες τουλάχιστο.
    -Πρέπει να κάνεις καλλιέργεια σπέρματος τουλάχιστο άλλες δύο φορές (ανά δύο μήνες) και να βγούν αρνητικές.
    - Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λές καλλιέργεια εκκρίματος αλλά πρέπει να κάνεις και ουρηθρικό επίχρισμα (όπως το παπανικολάου) και να εξεταστεί για ουρεόπλασμα χλαμύδια ή άλλα μικρόβια, αλλά και να εξεταστεί για ιούς όπως HPV,HSV και έρπη. Δυστυχώς δεν ξέρω που βρίσκεσαι και ποιό νοσοκομείο σε παρακολουθεί και δεν ξέρω αν στην περιοχή σου μπορεί να γίνει αυτή η εξέταση αλλά αν ρωτήσεις τον γιατρό σου σίγουρα θα σου πεί αν μπορεί να γίνει στην περιοχή σου.
    - Πρέπει να πίνεις για τους επόμενους 6 μήνες μία σόδα την ημέρα και να παίρνεις μία βιταμίνη C περίπου 500mg αλλά με διαφορά τουλάχιστο 8 ωρών το ένα από το άλλο.

Αν όλα αυτά είναι αρνητικά και παραμένουν αρνητικά τότε μην ανησυχείς για την βλέννα που θα έχεις.
    Βλέννα θα έχεις για τουλάχιστο 3 μήνες όπως και περιοδικά τσουξίματα. Μην ξεχνάς ότι για 6 μήνες είχες μια μόνιμη πληγή στην ουρήθρα σου η οποία σταδιακά προσπαθεί να επουλωθεί.

Ελπίζω με όλα αυτά που έπαθες να έχεις πάρει το μάθημά σου και να μην πας πουθενά χωρίς το σκουφάκι σου.
  11. constantine25

constantine25 New Member

Σε ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες καταρχην.Λοιπον,δεν τιθεται θεμα να ξανακολαω γιατι απλα δεν ειχα σταθερη συντροφο και επισης απο τοτε τις ελαχιστες σχετικα φορες που εκανα ερωτα , φυσικα πηρα τα μετρα μου.

Το Χατραλ το περνα για 20 μερες οπως αναφερω για να βοηθησει λιγο στην καλυτερευση της ουρισης,οχι πως ειχα μεγαλο προβλημα, ισως για αυτο μου το δωσαν για τοσες λιγες μερες.

Καλλιεργεια ουρηθρικου εκκριματος εκανα(που σου βαζουν 2 διαφορετικα σιδερακια βαθια μεσα για να παρουν δειγμα για μια αεροβια κ μια δεν θυμαμε το ονομα εξεταση). Παντος ειναι για αυτες τις αρρωστιες που ανεφερες,οποτε μαλλον το ιδιο λεμε.

Για σοδα δεν ανεφερε τπτ, μου ειπε ομως να τρωω πολλα φρουτα,να πινω π.χ χυμο ροδι για τις αντιοξειδωτικές ιδιότητες του

Βλενα εννοεις το ζουμακι αν καταλαβα καλα, που ακομα βγαινει τα πρωινα,ελαχιστο μεν αλλα συνεχιζεται,θα περιμενω λιγο καιρο ακομα διαφορετικα θα απευθυνθω στον ......

Αν εχεις κατι ακομα να προσθεσεις ευχαριστως να σε ακουσω.
    Ευχαριστω και παλι .
    Last edited by a moderator: Jan 30, 2010
  12. agelos91

agelos91 New Member

γεια σας παιδια εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με το παιδι...ακριβως οπως το περιγραφει...τελικα βρηκατε καποια λυση τι ειναι αυτο?

Share This Page