1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Γαστροσκόπηση(αναισθησία)

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by original89, Nov 27, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. original89

original89 New Member

Καλησπερα. Το προβλημα μου ειναι το εξης. Πριν 2 χρονια πηγα στην αθηνα για να κανω την γαστροσκοπηση στο ιατρικο αλλα ειχα πει το γιατρο οτι δεν θελω να καταλαβω τιποτα γιατι εχω συνεχως ταση για εμετο ασχετα αν δεν εχω φαει, και ετσι θυμαμαι που μου εβαλε κατι στο στομα για να το κραταει ανοιχτο και μετα εσβησαν ολα.με αυτη τη λογικη πηγα να ξανακανω αυτο το μηνα στο ιπποκρατειο θεσσαλονικης αλλα δεν την εκανα καθως δεν με ναρκωσαν οπως ηθελα δλδ ολικα γιατι μου ειπαν οτι δεν γινεται εκει ετσι.προσπαθησα αλλα δεν αντεχα στην ιδεα οτι θα το καταπιω και απετυχε.το ιδιο και σημερα που πηγε σε εξωτερικο γιατρο τον ειπα οτι θελω να κοιμαμαι αλλα μου ειπα οτι θα καταλαβαινω.και παλι δεν την εκανα αν και μολις εφυγα απο το ιατρειο ναρκωθηκα κανονικα..που μπορω να κανω γαστροσκοπηση με ολικη αναισθησια?να κοιμαμαι και να μη καταλαβω τιποτα?για καποιους ειναι ανοητο αλλα για μενα τρομερο..ευχαριστω..
    Last edited by a moderator: Nov 27, 2012
  2. fotis-

fotis- Member

Για να γίνει ολική αναισθησία είναι απαραίτητη η παρουσία αναισθησιολόγου! Θέλω να σου πω ομως μιας και έχω την εμπειρία της γαστροσκόπισης πως και με την απλη μέθη δεν καταλαβαίνεις και πολλά. Προφανώς και στην πρώτη περίπτωση χρησιμοποιήθηκε μέθη, σε μεγάλη δόση όμως γι αυτο δεν καταλαβες τιποτα. Βασικα πιστευω πως αν κλεισεις τα μάτια σου, θα τελειωσει η γαστροσκόπιση κι εσυ θα ρωτας το γιατρό σου για το πότε θα αρχίσει.
  3. original89

original89 New Member

προχθες που δοκιμαδα μου εβαλε αρκετη δοση αλλα παλι καταλαβαινα.θυμαμαι που μου ελεγε να το καταπιω και τον ελεγα δεν μπορω..ενω στην αθηνα ειχα κοιμηθει και δεν χρειαστηκε ουτε να καταπιω κατι ουτε τπτ..
  4. fotis-

fotis- Member

Συγνώμη να ρωτήσω, πριν από τη διαδικάσια δε σου έκανε spray ξυλοκαϊνης στο λαιμό; Αίσθανόσουν δηλαδή το λαιμό σου όταν σου έβαζε το λάστιχο;
  5. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Ο κανόνας λέει πλαστικό δακτύλιο στο στόμα και αμέσως μετά ξυλοκαϊνη. Μέθη συνήθως βάζουν στα ιδιωτικά νοσοκομεία και αφού το ζητήσει ο ασθενής (σπάνια στα δημόσια).
    Η γαστροσκόπηση δεν είναι τραγική και γι' αυτό δεν επιμένουν στη μέθη πόσο μάλλον στην ολική αναισθησία που μπορεί να βλάψει ακόμη και την υγεία. Είναι μία διαδικασία λίγων λεπτών και δεν το ρισκάρουν οι περισσότεροι γιατροί.
  6. original89

original89 New Member

μου εκανε...αλλα το θεμα μου ειναι οτι δεν μπορω να το καταπιω.πες το ψυχολογικο πες το οπως θες δεν θελω να ειμαι ξυπνιος και να το καταπιω..αρα και στο ιατρικο με ειχαν κανει με μεθη??που κοιμομουν?
  7. fotis-

fotis- Member

Δεν καταλαβαίνω... Αν σου κανει ξυλοκαϊνη ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να καταπιείς ακόμη και να θες! Μουδιάζει και ο οισοφάγος ακόμη, και δεν μπορεις να μαζέψεις όυτε το σάλιο σου. Δεν αισθάνεσαι τιποτα απο τα χείλη σου μέχρι την είδοσο του στομάχου! Μάλλον είναι ψυχολογικό στην περιπτωσή σου.
  8. Insomniac

Insomniac Member

Κι όμως εδώ και 3 τουλάχιστον χρονια και στα Κρατικα νοσοκομεια κανουν μεθη

Θα εχω αυτή την ...εμπειρια και αυριο που θα κανω γαστροσκοπιση και ενδοσκοπικο υπερηχο

Επισης κανουν και σε ενδοσκοπιση εντερου .
  9. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Προφανώς εξαρτάται απ' το νοσοκομείο αλλά και τον γιατρό. Γνωρίζω δημόσιο νοσοκομείο που δεν κάνει μέθη αλλά μόνο ξυλοκαϊνη.
    Όπως και να' χει δεν είναι τόσο τραγική η γαστροσκόπηση ώστε να γίνεται με μέθη σε σχέση με την κολονοσκόπηση που εκεί θα έλεγα ότι επιβάλλεται.
    Insomniac likes this.

Share This Page