1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Γαστροσκοπιση

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by Insomniac, Apr 1, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Insomniac

Insomniac Member

Καλημέρα .Παραθετω εικονες από γαστροσκοπιση και παθολογοανατομικη εκθεση. Θα ηθελα την γνωμη σας ...Ο γιατρος αν και διαβασε προσεκτικα για το barret δεν φανηκε να ανησυχει και μου ειπε επαναληψη σε 3 χρονια .Πολλα δεν είναι ?Μου εδωσε χαπια για οισοφαγικη παλινδρομηση να παιρνω για ένα μηνα 4 φορες τον χρονο
    Ευχαριστω.

Attached Files:

• 2.jpg
      2.jpg
      File size:
      55.1 KB
      Views:
      12
    • 4.jpg
      4.jpg
      File size:
      141.9 KB
      Views:
      11
  2. kostas967

kostas967 New Member

Δεν είμαι γιαρτρός αλλά αυτό που ξέρω είναι πως όταν έχεις οισοφάγο Barret έχεις τεράστιες πιθανότητες για καρκίνο στον οισοφάγο εγώ είμαι 24 και είχα οισοφαγίτιδα 1ου βαθμού και έκανα εγχείρηση ακριβός για να μην φτάσω στο δικό σας σημείο και αποκτήσω οισοφάγο barret και έπειτα τον εφιάλτι που λέγετε καρκίνος στον οισοφάγο, αν θέλετε την συμβουλή μου και εφόσον η παλινδρόμηση σας προέρχεται από διαφραγματοκήλη και χαίνον στόμιο αμέσος εγχείρηση οι γαστρεντερολόγοι πλέων δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.
    Insomniac likes this.
  3. Insomniac

Insomniac Member

Σε ευχαριστω.Θα παω και σε χειρουργο να δω τι θα μου πει .Οταν λες εκανες εγχειρηση τι ακριβως εκανες ?
    Last edited: Apr 7, 2016
  4. kostas967

kostas967 New Member

Η εγχείρηση λέγετε θολοπλαστική κατά Nissen γίνετε λαπαροσκοπικά με 5 μικρές τομές στο στομάχι και διαρκεί μία ώρα και σαρανταπέντε λεπτά,μετά την εγχείρηση σε δύο μέρες θα είσαι στο σπίτι σου,ο χειρούργος θα βάλει ράματα στο διάφραγμα και θα επαναφέρει το στομάχι στην θέση του διορθώνοντας την διαφραγματοκήλη,έπειτα πέρνει τον θόλο από το στομάχι δλδ το πάνο μέρος και το περιτυλίγει γύρο από τον οισοφάγο δημιουργώντας μία τεχνιτή βαλβίδα ώστε να μην ξανά παλινδρομήσης η επέμβαση είναι εύκολη και έχει μηδενική θνητότητα όμως επειδή απαιτεί δεξιοτεχνία πρέπει να βρείς χειρούργο με εμπειρία είναι πολύ αποτελεσματική σε ποσοστά 97% και δεν θα ξαναπάρεις χάπια ποτέ ξανά.Νομίζω πως το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε αν έχετε διαφραγματοκήλη και χαίνον στόμιο είναι να πάτε σε χειρούργο όσο πιό γρήγορα γίνετε γιατί μετά τον barret ειναι ο καρκίνος.
    Insomniac likes this.
  5. Insomniac

Insomniac Member

Ευχαριστω.Αν μπορειται με προσωπικο μηνυμα πειτε μου ονομα γιατρου και αν ειναι δυνατον σε δημοσιο νοσοκομειο .

Κοστος σε ιδιωτικο νοσοκομειο?
  6. kostas967

kostas967 New Member

Το πήρατε το μήνυμα?
  7. Insomniac

Insomniac Member

Οχι δεν πηρα κατι .
  8. kostas967

kostas967 New Member

Γράψτε μου ένα email να σας στείλω τις πληροφορίες δεν μπορώ εδώ.
  9. Insomniac

Insomniac Member

10. Insomniac

Insomniac Member

Ναι το πηρα και σου απαντησα . Ευχαριστω.
  11. maria2016

maria2016 Member

Καλησπέρα Κώστα, σε περίπτωση που ξαναεπισκεφτείς το φόρουμ σου έχω στείλει ένα πιο εκτενές μήνυμα ως conversation καθώς έμαθα και γω πριν λίγες μέρες ότι αντιμετωπίζω θέμα διαφραγματοκήλης. Θα σου ήμουνα ευγνώμων αν ανταλλάσσαμε πληροφορίες σχετικά με αυτό καθώς απο τη στιγμή που το έμαθα είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογία και θα ήθελα να μιλήσω με κάποιον που το έχει περάσει και αντιμετωπίσει όπως εσύ.

Share This Page