1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Γαστροπροστασία με Zantac σε λήψη ΜΣΑΦ

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by Παναγιώτης Μελάς, Jun 11, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Καλημέρα σε όλους

Σχετικά με ένα πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε (φλεγμονή), ο γιατρός μου συνέστησε μια 7ήμερη θεραπεία με Μελοξικάμη των 15 mg (Movatec). Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν το Zantac (Ρανιτιδίνη) των 150 mg προσφέρει προληπτική γαστροπροστασία ή όχι.

Ο λόγος που κάνω την ερώτηση είναι διότι, διαβάζοντας τις εσωτερικές οδηγίες του φαρμάκου, αναφέρεται κάπου το εξής:

Μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη (ΜΣΑΦ)
    Ιδιαίτερη προσοχή απαιτείται αν παίρνετε μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη σε συνδυασμό με ρανιτιδίνη.

Δεν εξηγεί περισσότερα και η απορία μου είναι ως προς ποιό σημείο απαιτείται η προσοχή που αναφέρεται.

Ευχαριστώ.
    -
  2. fotis-

fotis- Member

Γιατί δεν παίρνεις ομεπραζόλη να είσαι σίγουρος;

Share This Page