1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Γαστρικος Δακτυλιος Κ ΠΡΟΒΛΗΜΑ SOS

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by Vero, Jul 10, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Vero

Vero New Member

Καλημερα σας!
    Ειμαι νεα στο forum κ ζηταω απεγνωσμενα συμβουλη γιατρου κ ενειρια ασθενων στο προβλημα μου.
    Το 2008 εβαλα δακτυλιο. 1.67 / 100kg.
    Σημερα ειμαι 74.. Λοιπον, το θεμα μου ξεκινησε τ 2010 απο πονους στην περιοχη της κοιλιας, γυρω απο τν αφαλο πανω- κατω. Αυτοι οι πονοι με διπλωναν στα 2 κ με το ζορι περπατουσα αφου σε καθε πατημα ενιωθα σουβλιες. Ενιωθα κ νιωθω μεχρι κ σημερα, λες κ εχω βαρυδια κ με κρατανε κατω στ εδαφος,σαν να εχω κανει χιλιαδες κοιλιακους κ ποναωωωω!!!
    Εννοειται πηγα κ παω σε γιατρους κ ξεκιναω-
    Υπερηχο ανω κατω κοιλιας( ολα καθαρα) ακτινογραφια( μια χαρα κ εγω κ ο δακτυλιος μ) μαγνητικη αξονικη καθαρα. Σε γυναικολογο ολα καλα, εκανα αντικαρκινικους δεικτες, κ ξανα μεχρι κ σημερα επαναληπτικες εξετασεις, κ οτι φαρμακα μου εδιναν τα χαπακωνα.. Πολλα ομως! Ο πονος ομως κραταει απο 3-10 μερεσ συνεχομενος...στν δουλεια δν μπορω να παω κ ουτε οτι αλλο εκανα.
    Πριν 1 βδομαδα εκανα κολονοσκοπηση( καθαρη) κ χθες γαστροσκοπηση...
    Με πιανει συχνοτερα καλοκαιρι... Τχειμωνα που ημουν εγκυος ημουν καλα.
    Εχω παει πολλεα φορες στν γιατρο κ μια με σφιγγει κ αλλα με χαλαρωνει αφου εγω κ οι συγγενεις μ φοβομαστε οτι φταιει τ ring μου. Ο γιατρος μου εφοσον ποναω τοσο πολυ κ εχει δει ολες τς εξετασεις μου ειπε οτι επειδη τ εντερο κινειται ισως εχει μπλεχτει στ σωληνακι τ δακτυλιου κ το πιεζει. Αυτο ομως φαινεται μονο λαπαροσκοπικα ( δλδ κ αυτο να μην ειναι θα τν φαω τν εγχριρηση κ το κοστος βεβαια για να δουμε ΤΙ ειναι). Εγω φοβαμαι παρολα αυτα τν διορθωση( αν ειναι αυτο) κ σκεφτομαι οτι ανετα μπορει να με ξαναπιασουν οι πονοι;εχω σκεφτει επισης, οτι εφοσον θα κανω χειρουργειο να κανω κ αφαιρεση. Εννοειται μου προτεινε να κανω αφαιρεση κ μετα sleeve. Το πορτοφολι τωρα ομως δν αντεχει...

Συγνωμη για τ μεγαλο ποστ.. Ειμαι σε απογνωση.
    Υ.Γ. Ηθελα ναναφερω το 2007 εκανα κ αφαιρεση χολης λαπαροσκοπικα.
    Σας ευχαριστω που με διαβασατε....
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ειναι πολυ πιθανο, να ειναι παρουσιάζετε προβλημα ατελούς απόφραξης απο εμπλοκή του σωλήνος του δακτυλιου με εντερο ή επίπλουν.
    Αυτο φυσικά και μπορει να επιλυθει λαπαροσκοπικά.
    Αν πρεπει να κανετε sleeve ή οχι, εξαρταται απο πολλά θεματα, αλλά για ποιό λόγο? Δεν εχει επιτύχει ο δακτύλιος?
  3. Vero

Vero New Member

Εχει επιτυχει, αλλα δν εχω κ ποιοτητα ζωης βεβαια. Φοβαμαι μην με ξαναπιασει κατι παρομοιο.. Γι αυτο σκεφτηκα την αφαιρεση!
    Ευχαριστω που μου απαντησατε!

Share This Page