1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Γαστρικό μπαλόνι ή δακτύλιος;

Discussion in 'Επεμβάσεις Παχυσαρκίας' started by εφη, May 12, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. εφη

εφη New Member

καλησπέρα, είμαι 28ετών, 86κιλά με ύψος 1,66μ και θέλω να χάσω γύρω στα 25-30 κιλά, να έρθω δηλαδη στο φυσιολογικό βάρος των 58-60κιλών. τι μου προτίνετε γαστρικό μπαλόνι ή δακτύλιο; το δίλλημά μου δημιουργείται από το γεγονός ότι με το γαστρικό μπαλόνι μπορείς να χάσεις μέγιστο 20κιλά και μόνο αν δεν δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα μέσα στους 6μήνες ζωής του. από την άλλη ο γαστρικός δακτύλιος είναι μόνιμος και δεν συνιστάται για τόσο μικρό βμι.
    ευχαριστώ προκαταβολικά
  2. Παχυσαρκία & Χειρουργική

Σας προτίνω να κάνεται έλεγχο της διατροφής σας και έλεγχο των θερμίδων ( μείωση!!).
    Χάνεται όσα θέλεται !!! Δεν δημιουργεί προβλήματα στους πρώτους ή δεύτερους ή τρίτους 6 μήνες, δεν χρήζει χειρουργική επέμβαση και έχει ένδειξη σε χαμηλό, μεσαίο και υψηλό BMI.
  3. saxowoman

saxowoman New Member

καλησπερα ειμαι 26 ετων με υυψος 1.70 και ζυγιζω 95 κιλα σκεφτομαι για το γαστρικο μπαλονι. τι μου προτινετε?
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Γειά σας!
    Με ΒΜΙ 32, δεν θα έλεγα πως έχετε ενδειξη για κάποιο απο τα 2!
    Ομως πρέπει να γνωριζετε πως το ενδογαστρικο μπαλόνι, τοποθετείται για 6 μήνες , μετα αφαιρείται, και υπάρχει σχεδόν πάντα παλινδρόμηση του βάρους!
  5. saxowoman

saxowoman New Member

περιπου απο ποσα κιλα γινετε η τοποθετηση του μπολονιου?
  6. dimosthenes

dimosthenes New Member

Καλησπέρα,
    είμαι 31 ετών ύψος 168 και 116 κιλά
    προέρχομαι από διαιτά με την οποία έχασα περίπου 20 κιλά αλλά πλεόν εδώ και ένα χρόνο παρόλο που προσπαθώ σχετικά έχω αρχίσω να τα ξαπέρνω

Παρότι φοβάμαι λίγο τέτοιου είδους επεμβάσεις σκέφτομαι σοβαρά να κάνω κάτι
    Τι μου προτείνεται, που και περίπου αν γνωρίζεται κάτι για το κόστος

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Share This Page