1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΑΧΑΛΑΣΙΑ ΟΙΣΟΦΑΓΟΥ

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by ΛΙΛΑ28, Jan 16, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. ΛΙΛΑ28

ΛΙΛΑ28 New Member

Γεια σας,

είμαι 28 ετών, γυναίκα και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Στις 4 Δεκεμβρίου, καθώς έτρωγα (αρκετά γρήγορα ομολογουμένως), ένιωσα ότι το φαγητό στάθηκε στον οισοφάγο μου και ότι δεν πήγαινε προς το στομάχι, είχα αίσθημα ασφυξίας, πανικοβλήθηκα και ενώ έπινα νερό το φαγητό δεν κατέβαινε. Τελικά κατέβηκε στο στομάχι και το πρόβλημα ξεπεράστηκε.
    Από τότε όμως άρχισα να έχω έμμονες ιδέες ότι κάτι έχει συμβεί, ότι κάποιο πρόβλημα έχει ο οισοφάγος μου κλπ.

Όντως, μετά από 10 μέρες, και καθώς ήμουν έξω και έτρωγα μία μπουκιά ψωμί ένιωσα ότι δεν κατεβαίνει και πανικοβλήθηκα. Έπινα νερό για να καταφέρω να το κατεβάσω. Από τότε έχω μεγάλο πρόβλημα. Το φαγητό σταματάει στον οισοφάγο, νιώθω ότι καταπίνω στραβά, νιώθω ότι στέκεται στο κάτω μέρος του οισοφάγου και δεν περνάει στο στομάχι, έχω καούρες στο στομάχι. Έχω καταντήσει να μην μπορώ να φάω καθόλου, έχω χάσει 7 κιλά και έχω πάθει κατάθλιψη.

Πήγα σε γαστρεντερολόγο για γαστροσκόπηση αλλά φοβήθηκα και δεν την έκανα. Ο φόβος μου είναι ότι μπορεί να έχω πάθει αχαλασία οισοφάγου γιατί πραγματικά νιώθω ότι ο οισοφάγος δεν κάνει την κίνηση για να στείλει το φαγητό προς τα κάτω.

Δεδομένου ότι δεν είχα ποτέ στο παρελθόν πρόβλημα ουτε με τον οισοφάγο ούτε με το στομάχι, κρίνετε ότι είναι δυνατόν από εκείνο το επεισόδιο που μου στάθηκε το φαγητό να έπαθε βλάβη ο οισοφάγος μου? Ειλικρινά είμαι σε απόγνωση και δεν ξέρω τί να κάνω. Έχω χάσει το μυαλό μου και τη ζωή μου.

Είναι δυνατόν όλο αυτό να είναι ψυχολογικό? Έχω απελπιστεί. Δεν κατεβαίνει τίποτα στερεό από τον οισοφάγο, μόνο με τη βοήθεια νερού μπορώ να κατεβάσω στερεά τροφή με το ζόρι.
  2. ef poulios

ef poulios New Member

Το αρχικό συμβάν που αναφέρατε, δεν αποτελεί την αιτία δημιουργίας μιας παθολογικής κατάστασης.
    Από τη στιγμή που δεν ήταν ένα μεμονωμένο γεγονός και η συμπτωματολογία επαναλαμβάνεται, είναι απαραίτητο να επισκεφτείτε ειδικό ιατρό.
    Το σύμπτωμα της δυσκαταποσίας μπορεί να θέτει την υπόνοια κάποιων παθήσεων, μεταξύ αυτών και της αχαλασίας, αλλά η διάγνωση ή ο αποκλεισμός τους πρέπει να γίνει με κλινικοεργαστηριακό έλεγχο και πιο ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση, εκτός από την ενδοσκόπηση μπορεί να χρειαστεί ακτινολογικός,ακτινοσκοπικός έλεγχος και μανομετρία.
    Στην αχαλασία, πιο αναλυτικά, έχουμε απουσία περισταλτισμού του οισοφάγου και ατελή χάλαση του κάτω οισοφαγικού σφιγκτήρα. Υπάρχει προοδευτική δυσφαγία που αφορά στερεές και υγρές τροφές, αναγωγές τροφών κατά τις βραδυνές ώρες με συνέπεια λοιμώξεις του αναπνευστικού, απώλεια βάρους λόγω κακής θρέψης.
    Για να αναφερθούμε σε ψυχοσωματικές εκδηλώσεις, πρώτα πρέπει να αποκλειστούν όλες οι πιθανές παθήσεις.
  3. ΛΙΛΑ28

ΛΙΛΑ28 New Member

Γεια σας και πάλι,

τελικά έκανα όλες τις απαραίτητες εξετάσεις (ενδοσκόπηση, βαριούχο γεύμα και μανομετρία οισοφάγου) και το εύρημα ήταν υψηλή πίεση στον οισοφάγο, δηλαδή πρόβλημα στην κινητικότητα του.

Κατά τη διάρκεια της εξέτασης οι γιατροί έλεγαν ότι τα αποτελέσματα είναι πολύ υψηλά και ότι μάλλον πρόκειται για οισοφάγο-καρυοθραύστη, επειδή όμως δεν έχω πόνο στο στήθος στο τέλος μου έγραψαν ότι η εξέταση είναι φυσιολογική αλλά με πίεση στα ανώτερα όρια του φυσιολογικού (μέχρι και 220 έφτασε σε μία από τις μετρήσεις κατάποσης).

Τελικά εγώ δεν έχω καταλάβει αν έχω πρόβλημα οισοφάγου-καρυοθραύστη ή όχι, αλλά ξέρω ότι συνεχίζω να νιώθω δυσκολία στην προώθηση του βλωμού από τον οισοφάγο στο στομάχι (κατεβαίνει πιο αργά και κάποιες πιο σκληρές τροφές μόνο με νερό).

Επειδή είμαι ιδιαίτερα αγχώδης τύπος, ο γιατρός είπε ότι μπορεί να οφείλονται στο άγχος αυτές οι τιμές.

Αν έχετε οποιαδήποτε συμβουλή ή πληροφορία να μου δώσετε θα το εκτιμούσα. Από ότι διάβασα, η ασθένεια αυτή δεν έχει αιτιολογία, μπορεί να προκαλέσει φοβερούς πόνους στο στήθος εκτός από τη δυσφαγία και δεν έχει θεραπεία, μόνο μικρή ανακούφιση από τα συμπτώματα. Είμαι μόλις 28 χρονών και η προοπτική μιας ζωής με αυτό το πρόβλημα με τρομάζει και η ψυχολογική μου κατάσταση εδώ και 4 μήνες που ξεκίνησε είναι χάλια. Έχω πέσει σε κατάθλιψη και δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.
  4. stelioschania

stelioschania New Member

gia sas eimai 24 xronon kai exw axalasia isofagou prin 1 xrono ekana xirourgio meta ola kala edo kai ena mina arxisan sxedon ta idia siptomata vasika sta igra mou kathete ena pososto igron ti bori na exw einai kari sovaro? sas parakalo apantiste mou
  5. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλημέρα. Θα πρέπει να σε δει ο γαστρεντερολόγος σου και ίσως θα χρειαστεί να κάνεις ακτινογραφία ανωτέρου πεπτικού με τη χρήση σκιαγραφικού μέσου ή ακόμη και ενδοσκόπηση. Είναι οι εξετάσεις που θα δείξουν τι ακριβώς συμβαίνει.
  6. stelioschania

stelioschania New Member

gia sas kai pali mou ipe o giatros pou me xirourgise na kano gastroskopisi tin ekana kai o gastrentologos vrike mia mikri posotita igron to ipa tou giatrou pou me xirourgise kai leh den einai tipota kai ine salia ala afto emena me enoxli arketa oti pio kai skipso ligo to vgazo kai den ine salio ine afto pou ipia i nero i otidipote
  7. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Τότε θα πρέπει να επιμείνεις και να του πεις πως με αυτή την κατάσταση αισθάνεσαι πολύ άβολα και πως κάτι θα πρέπει να γίνει άμεσα για να σταματήσουν οι επαναλαμβανόμενες εξαγωγές.

Share This Page