1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Φοβερος πονος απο αιμοροιδα

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by elenata, Jan 27, 2008.

1. elenata

elenata New Member

Πριν λιγες μερες κι ενω ειχα μερες να παω τουαλετα.....κατα την αφοδευση ενιωσα..ως συνηθως αφορητο πονο ....δεν του εδωσα σημασια και αργοτερα οταν εκανα μπανιο παρατηρησα...καποιο εξογκωμα...στο τελος του πρωκτου...την επομενη μερα ξαναπηγα τουαλετα...το προβλημα επιδεινωθηκε και χτες κατα την αφοδευση....πονεσα τοσο πολυ..οσο ποτε αλλοτε....Συνεχιζω ακομα να ποναω..φρικτα..το εξογκωμα εξακολουθει να παραμενει...υποψιαζομαι οτι ειναι αιμοροιδα..πρωτη μου φορα μου συνεβει..αν και εχω εχω χρονιο προβλημα δυσκοιλιοτητας.Επικοινωνησα τηλεφωνικα με τον γιατρο μου..ειδικο παθολογο και μου εδωσε τα χαπια Daflon....και απο παλαιοτερη επισκεψη μου ειχα και την αλλοιφη preparattion....σημερα ολη μερα...πηρα δυο χαπια και βαζω αλλοιφη ..εξακολουθω ομως να ποναω φρικτα...τι να κανω;Τρεμω απο το φοβο μου...την επομενη εβδομαδα επροκειτο να εγχειριστω για κυστες ωοθηκες ..εχει δρομολογηθει...το προβλημα με τις αιμοροιδες ειναι δυνατον ..να αποτελεσει ανασταλτικο παραγοντα για το χειρουργειο μου;Και τελος....τρεμω να παω τουαλετα μετα απο το γεγονος με τις αιμορροιδες....φοβαμαι για να μη οξυνω τον πονο..τι να κανω;βοηθηστε με ειμαι σε απογνωση....τι γιατρο πρεπει να επισκεφτω;
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: Φοβερος πονος απο αιμοροιδα

Προφανώς έχει συμβεί κάποια θρόμβωση αιμορροϊδος, η οποία και σας πονά!
    Θα πρέπει να σας δεί χειρουργός.
    Η θεραπεία της θρόμβωσης με Daflon είναι επιθετική και είναι 2 χάπια ανα 8ωρο.
    Ομως η θεραπεία δίδεται ΕΦ'ΟΣΟΝ σας έχει δεί ειδικός και όχι απο τηλεφώνου.
    Πάντως μην ανησυχείτε και δεν θα αποτελέσει αυτό πρόβλημα αναβολής της επέμβασης σας.
    Συνήθως υφίεται σύντομα με αγωγή, εκτός και αμα παρέμβει χειρουργικά χειρουργός και με απλή μικροεπέμβαση αφαιρέσει τον θρόμβο, οπότε και η αποκατάσταση είναι σύντομη!! ;)
  3. elenata

elenata New Member

Απ: Φοβερος πονος απο αιμοροιδα

Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.
    Σημερα παντως επικοινωνησα τηλεφωνικως και με χειρουργο και του ειπα τι μου συνεβει...δεν θεωρησε απαραιτητο να με δει....ρωτωντας τον τι να κανω για τον οξυ πονο...μου συνεστησε Ξυλοκαινη...με αυτη ηρεμησα λιγακι.....μπορει η ξυλοκαινη να δημιουργησει καποιες παρενεργειες;;;;Σας ευχαριστω και παλι εκ των προτερων.

Share This Page