1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΦΑΛΑΠ Παλινδρόμηση Λάρυγγα

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by maria2016, Jul 26, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. maria2016

maria2016 Member

Από τις αρχές Ιουνίου ταλαιπωρούμαι με ένα πολύ άσχημο πρόβλημα που έχει επηρεάσει ολόκληρη τη ζωή μου και την ψυχολογία μου, τη δουλειά μου και τις σχέσεις μου.
    Τα συμπτώματά μου είναι ένα συνεχές αίσθημα κόμπου στο λαιμό και δυσκολία στην κατάποση από την ώρα που ξυπνάω για όλη τη μέρα, με τάση να καταπίνω κάπως καλύτερα απο το απόγευμα και μετά.
    Επίσης βραχνιάζει η φωνή μου και κάποιες μέρες βήχω έντονα και με πονάει σαν να με φλέγει το δεξί μέρος του λαιμού μου και ρεύομαι αρκετά συχνά, ακόμη και χωρίς να φάω κάτι. το πρωί με το που θα ξυπνήσω, με το που θα πιω λίγο νερό. επίσης ενοχλητικό ,αλλά σαν το αίσθημα φλέγματος στο λαιμό όλη την ώρα δεν είναι.
    έχω προγραμματίσει εξετάσεις πεχαμετρία, μανομετρία και διάβαση οισοφάγου στομάχου, ενώ είμαι σε αγωγή με πραζόλη απο τις 7 Ιουνίου, αλλά βελτίωση δεν έχω δει ακόμα και ανησυχώ.
    Σε κάποια ξένα sites βλέπω οτι χρειάζεται χρόνος για να δει κανείς βελτίωση και κάποιοι άλλοι δεν βρίσκουν λύση στο πρόβλημα και ταλαιπωρούνται για χρόνια.
    Η αλήθεια είναι οτι προσωπικά εδώ και 56 μέρες βασανίζομαι και έχω κουραστεί σωματικά γιατί χάνω βάρος και ψυχολογικά είμαι χάλια γιατί δεν μπορώ αν καταπιώ καλά όλη την ημέρα, το βράδυ, το μόνο θετικό ειναι οτι κοιμάμαι καλά δηλαδή δεν με ενοχλεί κατά τη διάρκεια του ύπνου. Θα μου περάσει άραγε ή θα πρέπει να ζήσω έτσι για όλη μου τη ζωή?
    είναι όντως τόσο αργή η θεραπεία της ΦΑΛΑΠ?
    επίσης κάπου διάβασα οτι τα αντιβιοτικά μπορεί να ευθύνονται για την εμφάνιση της λαρυγγοφαρρυγικής παλινδρόμησης. Στις 16 Μαίου χειρουργήθηκα για κύστη ωοθήκης και μόλις σταμάτησα την αντιβίωση 3-4 μέρες μετά μου εμφανίστηκαν τα συμπτώματα της παλινδρόμησης. Μπορεί να είναι απο αυτό? και αν ναι θα ξαναγίνω όπως πριν ή όχι?
    Σας παρακαλώ απαντήστε μου
    έχω κόψει τα γαλακτομικά, για να μην δημιουργείται περισσότερη βλέννα στο λαιμό, αλλά τίποτα.
    Μπορεί να είναι κάποιο νεύρο στο λάρυγγα ή κάποια βλάβη στον ανώτερο σφιγκτήρα και να μην γίνω ποτέ ξανά όπως πριν?
    Νομίζω οτι δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημα αυτό πλέον και αφού η πραζόλη δεν βοήθησε,είμαι καταδικασμένη για πάντα.
  2. maria2016

maria2016 Member

Επιστρέφω στο φόρουμ ύστερα από αρκετές μέρες με κάποια αισθητή βελτίωση στην κατάστασή μου. Κατόπιν μεγάλης έρευνας σε ξένα σάιτ και φόρουμ διαπίστωσα αμέτρητες περιπτώσεις ανθρώπων που μετά τη λήψη αντιβιοτικών εμφάνισαν μια σειρά δυσάρεστων συμπτωμάτων παλινδρόμησης λίγες μέρες ακριβώς μετά τη διακοπή της αντιβίωσης όπως συνέβη και στη δική μου περίπτωση. Και εκείνοι όπως και γω δεν παρουσίαζαν ποτέ μέχρι τότε στη ζωή τους παρόμοια προβλήματα υγείας. Για να μην μακρηγορώ η ΦΑΠΑΠ, γαστρίτιδα και γενικά η παλινδρόμησή μου υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να προκλήθηκε από την κατάχρηση αντιβιοτικών. Ο χρόνος και ο τρόπος έναρξης των συμπτωμάτων είναι κοινός. Αυτό που διαφέρει είναι η περίοδος ανάρρωσης, η οποία ποικίλλει αλλά συνήθως απαιτεί χρόνο, απίστευτη υπομονή και κατάλληλη διατροφή.
    φυσικά έκανα τις εξετάσεις που έπρεπε και περιμένω και τη γνώμη του γιατρού μου.
    Insomniac likes this.
  3. areti

areti New Member

Μαρία μου σε κατασταση εισαι τωρα;; αυτή τηβ περίοδο εχω έντονο αίσθημα κόμπου στο λαιμό κ πραγματικα εχω απογοητευτεί πλήρως. & το θέμα μου ειναι οτι γενικως ειμαι υποχονδρία κ η ψυχολογία ειναι στα πατώματα. Πήγα σε ωρλ κ μου ειπε οτι δεν βλέπει ξατι κ μαλλον ειναι ψυχολογικό. Πηγα σε ενδοκρινολόγο κ μου έγραψε υπέρηχο αλλα υα τον κανω την επόμενη εβδομαδα. Απο οτι διαβάζω πρεπει να παω σε γαστρεντερολόγο μηπως ειναι γοπ. Εχω φοβηθεί πολυ.
  4. maria2016

maria2016 Member

Καλησπέρα Αρετή. Λυπάμαι που περνάς αυτό το άσχημο πράγμα με τον κόμπο στο λαιμό. Εγώ πάω καλύτερα δόξα τω Θεώ.
    Συγκεκριμένα ο κόμπος στο λαιμό μου έφυγε στους 5 μήνες. Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι λόγω αυτού, αν και το ξέρω πόσο δύσκολο είναι. Εμένα αυτή η αίσθηση του κόμπου στο λαιμό κόντεψε να με τρελάνει το καλοκαίρι. Δε μπορούσα να σταθώ πουθενά. Θέλει αρκετό χρόνο και σωστή θεραπεία για κάποιο διάστημα αν είναι παλινδρόμηση και σε εσενα όπως στη δική μου περίπτωση.
    Η συμβουλή μου από την δική μου δυσάρεστη εμπειρία είναι να κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετάσεις ώστε αν χρειάζεται να λάβεις τη σωστή αγωγή. Εμένα στην αρχή μου έδωσε ο πρώτος γαστρεντερολόγος λάθος φάρμακο το οποίο μου δημιούργησε επιπρόσθετα συμπτώματα
    Μη φοβάσαι, όλα καλά θα πάνε με τη βοήθεια του Θεού.
  5. Despoina1995

Despoina1995 New Member

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με αυτό το κόμπο και 8 στις 10 φορές δε μπορώ να σταθώ πουθενά..Τις επόμενες μέρες έχω ραντεβουε ωρυλλα και γαστρεντερολογο..Εγώ ζω με αυτόν τον κόμπο πάνω από τρία χρόνια..Και όλο το άφηνα γτ νόμιζα ότι ήταν αγχωτικό,έκανα εξετάσεις θυρεοειδούς και πρόσφατα και ήταν καθαρές...Και μένα με έχει ρίξει πολύ ψυχολογικά :/
  6. johnnyman

johnnyman New Member

Και εγω εχω τον ιδιο κομπο εδω και 5 χρονια.εχω κανει τα παντα και δεν εχει φυγει...Τετοιο ψυχοφθορο πραμα πρωτη φορα εχω συναντησει... :( Εσεις ειδατε καμια βελτιωση?

Share This Page