1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση φαγουρα στο μαστο

Discussion in 'Παθήσεις Μαστού (Καλοήθεις και Κακοήθεις)' started by αλεξανδρα, Jun 6, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. αλεξανδρα

αλεξανδρα New Member

γεια σας!!! ειμαι 25 χρονων κ θα ηθελα να ρωτησω κατι που με εχει παραξενεψει το τελευταιο καιρο..εχω μια εντονη φαγουρα στο αριστερο μαστο..στο δερμα κ κονα στη θηλη..οταν μου παρουσιαστηκε την πρωτη μερα το εξησα κ εβγαλε ενα κοκκινο εξανθημα στο σημειο οπου μετα απο λιγες ωρες κ με μια αλοιφη που εβαλα εξαφανιστηκε..ομως η φαγουρα μου εμφανιζεται παλι κατα διαστηματα..οχι ολη την ημερα.. εχω παρατηρησει οτι με πιανει οταν βαζω το σουτιεν μου κ οταν το βγαζω μετα απο λιγο ηρεμει..δεν εχω καποιο εξογκωμα ουτε κατι αλλο στο μαστο..τι θεωρητε οτι μπορει να ειναι?? μηπως ειναι αλλεργικης φυσης η φαγουρα ή πρεπει να ψαξω για καποιο προβλημα στο μαστο??? ευχαριστω πολυ!!!
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Κατά 99% είναι αλλεργικής φύσεως. Ο στηθόδεσμος μπορεί να περιέχει υλικό που να μη το δέχεται το δέρμα όπως λάστιχο ή να είναι κάποιο μέρος του πχ δαντέλα από νάιλον. Πολλές γυναίκες το παθαίνουν κατά διαστήματα.
    Αυτό είναι κάτι που μπορείς να παρατηρήσεις και μόνη σου χρησιμοποιώντας βαμβακερό στηθόδεσμο δίχως δαντέλες ή κάποια επένδυση.
  3. αλεξανδρα

αλεξανδρα New Member

ευχαριστω πολυ για την απαντηση!τελικα εχτεσ αλλαζα στηθοδεσμο κ δεν με επιασε φαγουρα οποτε μαλλον ητανε αυτο που ειπατε κ εσεισ!! για κακο κ για καλο ομως θα ζητησω να με δει κ ο γιατρος μου οταν θα παω για τον ετησιο ελεγχο!! :smile:

Share This Page