1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Φαγουρα Και Βλεννα Και Αερια

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by vagabond, Oct 15, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 6 users.
  1. vagabond

vagabond New Member

Καλησπερα και συγχαρητηρια για την πολυ χρησιμη ιστοσελιδα.

εδω και καιρο εχω αισθημα φαγουρας στον πρωκτο αλλα και εκριση βλενοδους υγρου.Για παραδειγμα μπορει να παω τουαλετα και μετα την αφοδευση να κανω μπανιο και μετα απο λιγο αισθημα φαγουρας και αισθανομαι υγρο τον πρωκτο με ενα αισθημα οτι κατι σταζει.επισης εχω παρατηρησει αρκετα αερια. ο κυκλος μου σε γενικες γραμμες με καποιες εξαιρεσεις λογο αγχους ειναι κανονικος παω κανονικα τουαλετα.χρωμα κοπρανων φυσιολογικο απλα εχω αερια φαγουρα και βλεννα.
    Το κακο ειναι οτι εχω τρομαξει καθως διαβασα οτι αυτα τα συμπωματα μπορει να εχουν να κανουν και με καρκινο ισχυει κατι τετοιο?

πρεπει να παω σε γαστρενερολογο η δερματολογο λογο του κνησμου?
    αν παω σε γαστρεντερολογο πρεπει να κανω καποια προετιμασια?κλισμα η κατι?

ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για τυχων χαζεσ ερωτησεις απλα ειμαι λιγο φοβισμενος.

ps: ειμαι 34 ετων 190 υψος 112 κιλα και οι τελευταιες εξετασεις αιματος περσυ ηταν πολυ καλες.Διατρφηκες συνηθειες πολυ καλες με οσπρια σαλατες απσρα κρεατα ψαρι
  2. Ο δερματολόγος μπορεί απλά να σας εξετάσει για δερματικό ερεθισμό. Το όλο σύμπλεγμα των συμπτωμάτων χρειάζεται έλεγχο του κατώτερου τμήματος του εντέρου (ορθό - πρωκτός) και σπανιότερα περαιτέρω έλεγχο.
    Βέβαια όλοι μας φοβόμαστε τον καρκίνο αλλά δεν θα πρέπει το μυαλό μας να πηγαίνει συνέχεια σε αυτό. Τα συμπτώματα σας παραπέμπουν σε φλεγμονώδεις καταστάσεις της περιοχής και άλλα πιο απλά ζητήματα.

Καλόν θα ήταν να σας δει γαστρεντερολόγος.
  3. vagabond

vagabond New Member

Καλησπερα,

Καταρχας θελω να σας ευχαριστησω για την συμβουλη που μου δωσατε.Δυστυχως απευθυνθηκα στο ΙΚΑ της περιοχης μου και ο Γαστρεντερολογος δεν με εξετασε απλα υπεθεσε οτι ειναι η συριγγιο η ραγαδα.Καθωτι προφανος βιαζοταν με παρεπεμψε σε χειρουργο οπου και για καλη μου τυχη βρηκα σημερα.Αυτος μου ειπε οτι εχω ραγαδα.Μου ανεφερε οτι η μονη λυση ειναι χειρουργειο και πως δεν υπαρχει κατι σαν φαρμακευτικη αγωγη που να το ηρεμει.Μαλιστα οταν του ανεφερα για την εκριση βλενας (κιτρινοπου υγρου) μου ανεφερε οτι ειναι καλο να δανειζομαι σερβιετες απο την κοπελα για να μην αισθανομαι αμηχανα.καταλαβα οτι αδικα περιμενα την εξεταση μου απο το Ικα καθως θα παω σε ιδιωτη.
    Θα ηθελα να σας ρωτησω ο γιατρος μου ανεφερε αν ποναω πολυ εγω δεν μπορω να πω οτι εχω ιδιαιτερο πονο. ειναι μηπως καποια πολυ ελαφρα μορφη?απλα μερικες φορες εχω ενα δυσαρεστο καψιμο αλλα μετα την αφοδευση φευγει και το συμπτωμα.Μεσα σε ενα διαστημα 2 μηνων απλα ειχα εντονο πονο στην σουφρα σαν σπασμο αλλα περναει σε κανενα λεπτο και αυτο 2 φορες το διμηνο.
    Επισης να παω σε γαστρεντερολογο η σε χειρουργο?ιδιωτη αυτην την φορα καθως εχασα πολυτιμο χρονο.
    Υπαρχει κατι σαν τοπικο σκευασμα το οποιο να ανακουφιζει απο την εκριση της βλεννας?καθως αυτο ειναι το μονο πραγμα το οποιο με ενοχλει περισσοτερο απο ολα.

Για αλλη μια φορα θελω να σας ευχαριστησω για τον χρονο σας.

Με εκτιμηση,

Β
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα.Καταρχήν πάντα χάνουμε χρόνο όταν μπλέκουμε με το ΙΚΑ!!!Σχεδόν ποτέ δε μαθαίνεις τι έχεις και τις περισσότερες φορές σου δίνουν και ξένες απαντήσεις γιατί πολύ απλά από την ανικανότητα και την ανευθυνότητά τους τις έχουνε μπερδέψει!!!:rolleyes:
    Τώρα όσο για το τι γιατρός να σε δει θα έλεγα χειρουργός.Όσο για τις υπόλοιπες απαντήσεις που θέλεις περίμενε να σου τις δώσει ο χειρουργός του Forum!:smile:
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Τα συμπτώματα που αναφέρετε δεν μπορούν να μουν θυμίσουν ραγάδα του πρωκτου΄η οποία και μπορεί να συνυπάρχει!
    Ο συνδυασμός "αερίων", βλέννας και φαγούρας (που συνήθως ενοχοποιείται η βλέννα), παραπέμπει σε γαστρεντερολόγο.
    Απευθυνθείτε σε καποιον έμπειρο ιδιώτη για να μπορέσει επακριβώς να δει τι συμβαίνει.
    Μπορεί να χρειαστεί και κολονοσκόπηση, μιά και λόγω της ηλικίας υπάρχουν κολίτιδες-εντερίτιδες που προκαλούν παρόμοια συμπτώματα!!;)
  6. fotis-

fotis- Member

Ο Θεος να σε φυλάει από το ΙΚΑ :risatonaD: Ενημερωσε το γιατρό σου πως υπάρχει φαρμακευτική αγωγη για τη ραγάδα. Είναι μια αλοιφη η οποία κοστίζει 70 ευρω αλλα δε θυμαμαι την εμπορικη της ονομασια! Αν δεν τη γνωρίζει ας ανοιξει και κανενα βιβλίο... δεν κανει κακο.
  7. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η αλοιφή λέγεται rectogesic.
    Χορηγείται όταν υπάρχει ..απόλυτη ένδειξη!:cool:
  8. Η ραγάδα πονάει κατά την αφόδευση και αρκετή ώρα μετά και αιμορραγεί.
    Αυτό που έχεις κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι ραγάδα και καλόν θα ήταν να μην βάλεις την rectogesic ή κάποια άλλη αλοιφή.
    Η άκρη του νήματος σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ο γαστρεντερολόγος, όπως είπε και ο Κος Σάμπαλης.
  9. vagabond

vagabond New Member

Πραγματικα θελω να ευχαριστησω ολους σας.

εχω κλεισει αυριο ενα ραντεβου με γαστρεντερολογο ιδιωτη οποτε πιστευω οτι θα με καθωδηγησει αναλογα με την περιπτωση.
    Δυστυχως ειχα απογοητευτει γενικα αλλα μου αναπτερωσατε το ηθικο με τις απαντησεις στα ερωτηματα μου.
    Δυστυχως εν αντιθεση με εσας υπαρχουν ιατροι οι οποιοι δεν σεβονται τον ασθενη τους. Δηλαδη πραγματικα τοσο δυσκολο ηταν να με εξετασει ο ιατρος του ικα να δει με τα ματια του?δεν θα πλατιασω ολοι ξερουμε τι παιζει και δυτυχως ενω υπαρχουν καλοι γιατροι σε συνολο μερικοι δεν σεβονται το λειτουργημα τους.
    Το θεμα εχει ως εξης θελω να σας αναφερω οτι εχω και καποια συμπτωματα τα οποια δεν εχω αναφερει και ενω προσπαθησα να τα πω στους γιατρους (ικα)δεν με ακουσαν. αυτα ειναι

Φουσκωμα αισθηση πριξιματος οχι πολυ συχνα αλλα μπορει να εχω φαει μεγαλη ποσοτητα φαγητου και την επομενη να αφοδευσω λιγο την μεθεπομενη μπορει να παω τρεις φορες και να αφοδευσω μεγαλεσ ποσοτητες και τις τρεις φορες.
    μια φορα παρατηρησα στο χαρτι και λιγο αιμα μαζι με την βλεννα αλλα εμοιαζε σαν να ηταν απο εξω περιμετρικα απο τα κολομαγουλα.
    εχω γενικα αερια καθε μερα και δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο.
    η διατροφη μου ειναι πλουσια σε οσπρια,φρουτα,ολικης αλεσης προιοντα και λευκα κρεατα. απλα μερικες φορες σουβλακια και κρεατικα αλλα σχετικα ισορροπημενη διατροφη.
    Ταλαιπωρουμαι χρονια απο εκζεμα στα χερια(μονο στο αριστερο βγαζω σε ενα μικρο σημειο)
    Εχω σμιγματοροιδικη δερματοπαθεια στο τριχωτο του κεφαλιου και κατα καιρους σε περιοδους εξαρσης κοκκινιζουν τα ματια μου απο δερματολογικα αιτια τα οποια μου ανεφερε και ο οφθαλμιατρος.(τα δερματικα τα ειχα πριν εμφανιστουν τα του πρωκτου)
    Τωρα εχω μεν συχνους πονοκεφαλους αλλα ειμαι γενικα αγχωδεις ως ανθρωπος με αποτελεσμα να εχω πονοκεφαλους,κρισεις πανικου(τους εχω αντιμετοπισει)
    Γενικα δεν υπαρχει ιστορικο στην οικογενεια με ασθενειες του εντερου και εκτος απο παυσιπονα τυπου ασπιρινη/ντεπον.

αυτα να τα αναφερω αυριο στον γιατρο η να τον αφησω να με ρωτησει αυτος?απλα ρωταω για να μην αρχησω να λεω πραγματα τα οποια μπορει να ειναι και ανουσια.

οπως και να χει να ειστε ολοι καλα.
  10. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Οι γιατροί στο ΙΚΑ δεν θέλουν να ακούνε,μόνο να κοιτάζουν το ρολόι τους θέλουν για να δουν αν πλησιάζει η ώρα για να γυρίσουν σπίτι τους!Φταίμε όμως κι εμείς γιατί δεν έχουμε στο λεξιλόγιό μας τη λέξη "αναφορά".Ποιός μπλέκει τώρα μ'αυτά;Δεν είναι όμως έτσι...Αν κάναμε αναφορές όλοι μας γι'αυτά τα "άχρηστα" άτομα που πληρώνουμε χρυσάφι κάθε μήνα τότε το σύστημα θα λειτουργούσε πολύ καλύτερα.Είναι δυνατόν τον φίλο μας να τον είδανε δύο γιατροί του ΙΚΑ(που δεν τον είδαν αλλά τέλος πάντων) και να μην ξέρει ακόμη τι έχει και να αναγκάζεται να πληρώσει ιδιώτη για να βγάλει μια άκρη;Ντροπή και αίσχος!!! :mad::mad::mad:
  11. fotis-

fotis- Member

Δε φτάινε οι άνθρωποι κάθυ.. φταίει το σύστημα. Εχω γνωρισει αριστους γιατρους - ανθρωπους αλλα μετα 3ετιας απο την ενταξη στο ΙΚΑ.... μια απο τα ιδια. Και δεν πληρώνονται και τόσο καλά όσο φανταζεσαι... καθόλου καλα θα ελεγα. Τελος παντων.. Στο γιατρό σου φίλε μου ειναι καλο να αναφερεις όσα συμπτωματα έχουν σχεση με το έντερο. Παντως να ξερεις πως τα όσπρια δημιουργουν φουσκωματα και αερια. οπως και το γαλα σε καποιους ανθρωπους..
  12. vagabond

vagabond New Member

για να ειμαι ειλικρινης τρεις!! με ειδε και μια δερματολογος που ειχα παει για ασχετο λογο (check up στις ελιες) και η γυναικα φιλοτιμηθηκε οταν τις ειπα σχετικα με φαγουρα και τα παρελκομενα και μου εξετασε την περιοχη οπου μου ανεφερε οτι βλεπει μια κατα πασα πιθανοτητα αιμοροιδα.βεβαια με παρεπεμψε να δω γαστρεντερολογο αλλα μετα στο βιβλιαριο που ο ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΟς ΕΓΡΑΨΕ συριγγιο χωρις να με εξετασει!!!!και θετει και ερωτημα προς τον χειρουργο να υποβληθω σε ορθο.....κατι. ο δε χειρουργος χα απλα ειδε λιγο την περιοχη και μου λεει χωρις καποια εξεταση η ερωτηση σχετικα με τα συμπτωματα που ακολουθουν ε χρειαζεται χειρουργειο.... η σερβιετα!!!! ΕΛΕΟΣ! μα καλα δεν πρεπει να δει καποιος τι παιζει μεσα?τα στοιχειωδη?τελος παντων αντε να δουμε αυριο τι θα γινει καθως εχω ενα μικρο αγχος.
  13. vagabond

vagabond New Member

δεν διαφωνω σχετικα με το οτι ειναι κακοπληρωμενοι αλλα ειναι επιλογη τους. Στο κατω κατω και εγω κακοπληρωμενος ιδιωτικος υπαλληλος ειμαι αλλα δεν τα βαζω με καποιον που δεν φταιει.γιατι πανω απο ολα ειναι λειτουργημα.και φυσικα πιστευω ακραδαντα οτι οι περισοτερροι ειναι οι καλοι.Τεσπα ειναι μεγαλη συζητηση...
    Θα το δω με τα οσπρια αλλα δεν εχω παρατηρησει κατι το οποιο να με ενοχλει οπως και με το γαλα :biggrin:. Δυστυχως το κυριο προβλημα μου ειναι η κιτρινοπη βλεννα. σε γενικες γραμμες τα υπολοιπα δεν μπορω να πω οτι επαναλαμβανονται συχνα.
  14. vagabond

vagabond New Member

Σημερα γυρισα απο τον γιατρο ο οποιος με εξετασε και μου ανεφερε οτι ειναι ειτε πρωκτιτις ειτε αιμοροιδοπαθεια.εξετασε την περιοχη με δαχτυλο το οποιο δεν ειχε αιμα μου ειπε να παρω για μια εβδομαδα azacol 500 υποθετα και οτι θα με ξαναδει. επισης μου συνεστισε να κανω κολονοσκοπιση μετα απο τον κυκλο της αγωγης.

Μετα απο αναζητηση στο διαδυκτιο ειδα οτι η πρωκτιτιδα σχετιζεται και με σεξουαλικα μεταδιδομενα νωσηματα.:_(A):
    πιστευετε οτι θα ηταν καλο να κανω και μια εξεταση αιματος?η κατι αλλο?χρησιμοποιω αυστηρα παντα προφυλακτικο και δεν ασχολουμαι με τα του πρωκτου.

με εκτιμηση
  15. Κατ' αρχήν από την στιγμή που πρόκειται να σε δεί γιατρός, τα ερωτήματα αυτά θα πρέπει να τα απευθύνεις σε εκείνον - και βέβαια θα πρέπει να αναφερθείς σε όλα τα παραπάνω συμπτώματα και παθήσεις.
    Αυτός θα αξιολογήσει το κατά πόσον μπορεί να είναι σχετικά.
    Τώρα σε ότι αφορά το σύστημα του ΙΚΑ αλλά και των περισσότερων δημόσιων οργανισμών το πρόβλημα είναι η θέση εξουσίας που κατέχουν και τα στεγανά. Ο λόγος που κάποιος εντάσσεται σε αυτά τα συστήματα είναι για να δέσει τον γαϊδαρό του και να αντλήσει εισόδημα ευθέως αλλά και πλαγίως - και το σύστημα του το επιτρέπει για πολλούς και διάφορους λόγους να το κάνει αυτό ( το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι ) αναγκάζοντας τον κάθε ασφαλισμένο του εκάστοτε ταμείου να απευθύνεται υποχρεωτικά και μόνον σε αυτούς. Ακόμα και ιδιώτη γιατρό να επισκευθεί κανείς τις εξετάσεις που θα του προταθούν θα πρέπει να παρακαλέσει στο ταμείο του για να του τις γράψουν και τα φάρμακα που θα πάρει θα είναι αυτά που θα γράψει τελικά ο γιατρός του ταμείου και όχι υποχρεωτικά αυτά του ιδιώτη. Απλά θα πρέπει να καταργηθούν τα στεγανά των ταμείων και να λειτουργήσει το σύστημα όπως με τους ασφαλισμένους του Δημοσίου που μπορούν να απευθύνονται σε όποιο γιατρό επιθυμούν.
    Αν επιπλέον σκευτεί κανείς τι έχει στοιχίσει ο κάθε σφραγιδοκράτορας αυτής της χώρας είναι τρέλα: 12χρόνια υποχρεωτικής εκπαίδευσης - έξι χρόνια πανεπιστήμιο - τουλάχιστον 4 χρόνια ειδικότητας και όλα αυτά απλά για να συνταγογραφεί !!
  16. vagabond

vagabond New Member

Δυστυχως το προβλημα συνεχιζει.δεν ξερω τι να κανω.θα ηθελα να ρωτησω κατι με βαση την εμπειρια σας,ο ιατρος μου ειπε να παρω την αγωγη και να ξαναπαω για να κανονισουμε κολονοσκοπηση.κανονικα δεν θα επρεπε να κανω καποιες αιματολογικες,η καποια εξεταση στην βλενα να δουμε τι ειναι?μπορει να ειναι κατι το εσωτερικο το οποιο να χρειαζεται η κολονοσκοπηση Προς θεου δεν εχω προβλημα να την κανω απλα σκεφτομαι μηπως δεν ειναι σωστη η σειρα τον εξετασεων που πρεπει να κανω.ειναι και ενα σεβαστο ποσο οποτε γιαυτο και θα σας παρακαλουσα να μου πειτε την γνωμη σας.
    Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω δεν εχω καποιο συμπτωμα εκτος απο την βλενα.παρατηρησα οτι με το που σταματησα τα οσπρια τα συμπτωματα ων αεριων εχουν φυγει.Ο ιατρος με εξετασε με το δακτυλο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει αιμα.το azacol που μου εδωσε ειναι απο οτι διαβασα για συγκεκριμενες παθησεις και δεν μπορω να καταλαβω γιατι το συνταγογραφησε.

εχω αρχισει να φρικαρω καθως ειναι ο τριτος ιατρος που επισκεπτομαι και δεν εχω βρει καποια ακρη.Δεν ειναι κατι που ποναει η που εχει αλλα συμπτωματα απλα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΗ στα καλα καθουμενα η βλενα.
  17. fotis-

fotis- Member

Κοίτα νομιζω πως η κολονοσκοπιση ειναι απο τις βασικες εξετασεις που πρεπει να γινουν. τωρα σε οτι αφορα τις αιματολογικες εξετασεις.. δεν ξερω αν μπορουν να βοηθησουν σε κατι στο συγκεκριμενο προβλημα.... αν θες να γινει εξεταση στις εκκρισεις που εχεις μπορεις να κανεις μια καλλιεργεια κοπρανων. ζητησε απο το γιατρο σου να σου τη γραψει. οσο για τα εξοδα των εξετασεων... απο τη στιγμη που επισκεπτεσαι ιδιωτη γιατρο και δεν εχεις ασφαλεια δημοσιου αυτο εινα αναποφευκτο:cool:
  18. gourdoupis

gourdoupis New Member

καλησπερα και συγνωμη για την ενοχληση vegabond, αλλα αντιμετωπιζω το ιδιο ακριβως προβλημα εδω και αρκετους μηνες: εχω αισθημα φαγουρας, και αισθανομαι υγρο τον πρωκτο με ενα αισθημα οτι κατι σταζει. μηπως μπορειτε να μου πειτε τι να κανω για να το ξεπερασω μιας και ειχατε και εσεις το ιδιο προβλημα..8α με βοηθουσατε πολυ..ευχαριστω εκ των προτερον και περιμενω απαντηση σας..

Share This Page