1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Ευαισθητα Χερια Στο Νερο...

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by despoina_ps, Jun 10, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. despoina_ps

despoina_ps New Member

Γεια σας,τον τελευταιο καιρο εχω παρατηρησει οτι καθως κανω μπανιο και οχι πανω απο δεκα λεπτα οι παλαμες μ ζαρωνοθν απο το νερο...Θυμαμαι αυτο το παθαινα μικρη οταν καθομουν πολλες ωρες στο νερο και το θεωρουσα φυριολογικο...Ομως τωρα εμφανιζεται πολυ γρηγοραουτε 5 λεπτα) και εκτοσ του οτι μτ ενοχλει,γιατι δημιοθργει και πονο στην κινηση,με προβληματιζει...ειναι ανησυχητικο...?ευχαριστω
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να σε πειράζει κάποιο απορρυπαντικό που έρχεται σε επαφή με τα χέρια σου και που μπορεί να σου έχει προκαλέσει κάποια ευαισθησία;;;:non sono stato io:
  3. despoina_ps

despoina_ps New Member

δεν νομιζω να ειναι κατι τετοιο γιατι χρησιμοποιω τα ιδια και εκτος αυτου το παρατηρω και οταν πλενω τα χερια μου....
  4. Kathy

Τότε έχω την εντύπωση ότι θα έπρεπε να σε δει ένας δερματολόγος για να σου δώσει την κατάλληλη θεραπεία!:_sii:
  5. despoina_ps

despoina_ps New Member

Δεν πρεπει να ειναι κατι ανησυχητικο ....ε....???ισως και λογω τησ ζεστης ειναι ηδη λιγο υδρωμενα και για αυτο να ζαρωνουν τοσο γρηρορα....?ευχαριστω πολυ κιολας!!!
  6. Kathy

Δεν κάνει τίποτα.Εξάλλου σ'αυτό το forum προσπαθούμε να βοηθήσει ο ένας τον άλλον με όσες γνώσεις βέβαια κατέχει ή από προσωπική του πείρα αφήνοντας βέβαια τα δύσκολα για τους ειδικούς!!!
    Πάντως νομίζω πως αν είναι πρόβλημα αφυδάτωσης τότε θα πρέπει να βάζεις μια καλή ενυδατική που θα σου συστήσει ο γιατρός ή ο φαρμακοποιός και να πίνεις πολλά υγρά!:_sii:
  7. aias

aias New Member

εχω και γω ενα παρομοιο προβλημα(εκζεμα) που με το λιγο κρυο ματωνουν και ζαρωνουν ! μοθ συνεστησε γαντια και καποια αλοιφη..για να δουμε:cool:μου ειπε επισης οτι οφειλετε σε καποιο γονιδιο και 8α το εχς παντα απλα αυτη η αλοιφη 8α με ανακουφιζει!
  8. makrivas

makrivas New Member

Λοιπόν, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα εδώ και ένα χρόνο αλλά με
    πιάνει ανά διαστήματα, σκεψου πως ούτε πιάτα δεν μπορώ να πλύνω πρίζονται από μέσα τα χέρια μου και πονάνε οι γραμμές του χεριού μου πραγματικά μεταμορφόνονται σε χαράδρες. Μου είπαν ότι είναι από στρες και άγχος και εγώ τι έκανα αφού φούσκωναν πολύ τις έτριψα με ελαφρόπετρα, αυτή που τρίβουμε τις φτέρνες και έφυγε όλο αυτό το παχύ φουσκωμένο στρώμα και μου πέρασε!!!
  9. despoina_ps

despoina_ps New Member

αχ αληθεια???πηγες σε δερματολογο ε???εμενα το αριστερο ειδικα ξεφλουδιζει και ειναι υγρο συνεχεια σχεδον..να το τριψω με ελαφροπετρα ε?ευχαριστω ολουσ σας!!!:bacino:
  10. Kathy

:confused:Το ότι είναι υγρό με προβληματίζει!Δε πας καμιά βόλτα σε κανα δερματολόγο να κάνεις καμιά σωστή θεραπεία με καμιά αλοιφούλα δερματική και να αφήσεις τις ελαφρόπετρες στην άκρη μήπως και σου προκαλέσουν καμιά μόλυνση;;; ;)
  11. despoina_ps

despoina_ps New Member

βασικα υγρα μαλλον ειναι απο τη ζεστη...δεν ειναι πολθ ...λιγ υδρωνουν οι παλαμες....αν συνεχιστει θα παω...!ευχαριστω!:_sii:
  12. letta_gr

letta_gr New Member

Μην ανησυχείς! Το είχα παθει και εγώ πριν κάποια χρόνια (κάποιες φορές ξεφλούδιζαν οι παλάμες μου, αλλά, κυρίως, λίγο μετά την έκθεση στο νερό πρήζονταν και το δέρμα γινόταν σκληρό, με ζάρες και πονούσε) και πήγα στο Συγγρού. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι διαβροχή λόγω υπεριδρωσίας των παλαμών. Αν κατάλαβα καλά, κάποια ευαισθησία του δέρματος των παλαμών στο νερό, λόγω του ότι ιδρώνουν συνέχεια. Μου έγραψε ένα διάλυμα που περιέχει αλουμίνιο ώστε να σταματήσουν να ιδρώνουν οι παλάμες μου (να το βάζω κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ για 1 μήνα περίπου) και μου είπε ότι αν δεν περάσει μπορεί να κάνουμε ενέσεις botox. Εμένα πάντως μου πέρασε. Πότε πότε εμφανίζεται όταν έχω πολύ άγχος και ιδρώνουν περισσότερο τα χέρια μου. Ελπίζω να βοήθησα!
  13. Kathy

:confused:Botox στα χέρια,μα γιατί;Σε τι θα ωφελούσε κάτι τέτοιο;;;Είναι μέρος της θεραπείας;:confused:
  14. letta_gr

letta_gr New Member

για να μην ιδρώνουν απ' ό, τι κατάλαβα..
    εκτός από την αισθητική, το botox φαίνεται να έχει κ θεραπευτική πλευρά ;)
  15. despoina_ps

despoina_ps New Member

ευχαριστω πολυ!!!!!!!!βασικα τωρα μου εχει περασει !!!σπανια το παθαινω...!!αλλα αν με ξαναπιασει ξερς τι να κανω πλεον!!!:)....!!καλες διακοπες σε οσους δεν εχουν παει!!

Share This Page