1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Εξογκωμα Στον Πρωκτο

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by dennis, Mar 2, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 39 users.
  1. evolution 10

evolution 10 New Member

ειμαια αντρας 30 ετων και εδω και 3 μηνες περιπου εχω βγαλει στην περιοχη του πρωκτου ενα εξογκομα σαν φασολι.ειναι σχεδον σκληρο αλλα μερικες φορες αισθανομαι να μεζευει και αιμα.μερικες φορες γινεται αρκετα μεγαλο και με ποναει και αλλες φορες ισα που το καταλαβαινω.δεν με πονουσε αλλα τον τελευταιο καιρο εχει αρχισει και μαζευει ποιον με αποτελεσμα να με ψιλοποναει.εχω αρχισει και ανησυχω με ολα αυτα που διαβαζω.τωρα θα μου πειτε γιατι δεν παω στον γιατρο....
    Last edited by a moderator: Mar 26, 2011
  2. evolution 10

evolution 10 New Member

ειμαια αντρας 30 ετων και εδω και 3 μηνες περιπου εχω βγαλει στην περιοχη του πρωκτου ενα εξογκομα σαν φασολι.ειναι σχεδον σκληρο αλλα μερικες φορες αισθανομαι να μαζευει και αιμα.μερικες φορες γινεται αρκετα μεγαλο και με ποναει και αλλες φορες ισα που το καταλαβαινω.δεν με πονουσε αλλα τον τελευταιο καιρο εχει αρχισει και μαζευει πιον με αποτελεσμα να με ψιλοποναει.εχω αρχισει και ανησυχω με ολα αυτα που διαβαζω.τωρα θα μου πειτε γιατι δεν παω στον γιατρο....
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Σίγουρα θα σας πώ γιατί δεν πάτε σε ιατρό!!:biggrin:
    Πάντως μπορεί να είναι θρομβωμένη αιμορροϊδα, αλλά αν βγάζει πύον τοτε σίγουρα θα πρέπει να απευθυνθείτε σε χειρουργό!
  4. evolution 10

evolution 10 New Member

γιατρε μην γελας σου φαινονται τα δοντια!πλακα κανω...απο τι εψαξα μαλλον προκητε για συριγγιο.ερωτηση:μπορει να μετατραπει σε καρκινο στην περιπτωση που ειναι συριγγιο???ευχαριστω για την απαντηση σου!
  5. sambalisG

ΚΑλημερα.
    Δεν εχει ενοχοποιηθει η συσχέτιση κακοήθειας με συρίγγιο.
  6. dimcoolio

dimcoolio New Member

loipon epeidi eixa to problima prin ena mina akou ti tha kaneis...
    tha pareis mia alifi me lidokaini mallon proctocollar
    tha to aleipseis ligo kai giro apo tin perioxi
    kai siga siga sproksto mesa kai meta ksaplose
    ki ego otan mou to eipe o mpampas mou ton koroideua
    alla einai i kaliteri lisi
    giati sto giatro pou piga me ekane tomi
    kai ponouse pio poli
  7. evolution 10

evolution 10 New Member

τελικα πηγα στον γιατρο και μου ειπε οτι ειναι συριγγιο.μου ειπε να απευθυνθω σε καποιον χειρουργο δημοσιου νοσοκομειου.Επειδη ομως δεν τα παω καθολου καλα με τους δημοσιους φοβαμαι να παω.Φοβαμαι μην παω να μου ''φτιαξουν'' ενα και μου ''χαλασουν'' δεκα.Πολυ ειναι αυτοι που μπηκαν για κατι απλο και βγηκαν με χειροτερα....(ενδονοσοκομειακες λοιμωξεις) και μην μου πειτε οτι αυτος δεν ειναι λογος να φοβαμαι...
    Το θεμα τωρα ποιο ειναι......?αν δεν το αφαιρεσω τι κινδυνος υπαρχει???????
  8. evolution 10

evolution 10 New Member

αυτο με την αλοιφη σε τι θα με βοηθησει?
  9. sambalisG

ΚΑλησπέρα.
    Κινδυνος δεν υπάρχει.
    Εφόσον το συριγγιο λειτουργει (δηλαδη παροχετεύει), σημαινει πως επιπλοκη συλλογής ή αποστήματος δεν τιθεται.
    Η θεραπεια ειναι χειρουργική και μόνο.
    Εγκειται στην αποφαση σας.
  10. evolution 10

evolution 10 New Member

σε ευχαριστω doctor!
  11. vagg74

vagg74 New Member

spyri sthn perioxh tou prwktou.....

kalhmera...edw kai kairo antimetopizw to provlhma...exw ena ''spyri'' sthn periferia tou prwktou ,pros thn mergia twn orxewn,to opoio kata periodous diogkwnete,ponaei...me apotelesma kapoia stigmh ..kai me th voh8eia mou- na 'spaei'' kai na vgazei puon:piange:....epeita hremei,mikrainei kai to ksexnaw gia polu kairo....mporei kapoios na me sumvoulepsei....euxaristw!
  12. sambalisG

Καλησπέρα σας.
    Πιθανα να ειναι καποιο μικρό απόστημα που προσωρινά παροχετευεται και ισως να μεταπίπτει σε συριγγιο.
    Αλλα αυτο ειναι θεωρητική άποψη και θα χρειαστει κλινική εξεταση ειδικού.
  13. meropi

meropi New Member

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνετε να έχεις κονδυλώματα στον πρωκτό και όχι στον κόλπο? Επίσης, έχω βγάλει ένα εξόγκωμα στον πρωκτό εδώ και αρκετό καιρό, δεν μεγαλώνει, έχει ματώσει κάποιες φορές λίγες όμως. Μπορεί να είναι κονδυλώματα? ή κάποια αιμμοροιδα που δεν ειναι θρομβωμένη? Δεν είναι πολύ μεγάλο, είναι μαλακό, λίγο πιο σκούρο από το χρώμα του δέρματος. Τι άλλο μπορεί να είναι?
  14. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Φυσικά και τα κονδυλώματα μπορούν να εμφανιστούν και στον πρωκτό. Το πιο πιθανό είναι να είναι αιμορροϊδα αλλά αυτό θα πρέπει να εκτιμηθεί αρχικά από δερματολόγο.
  15. meropi

meropi New Member

θα μπορουσε να μου απαντησει και κάποιος γιατρός.
  16. kostas11

kostas11 New Member

γεια σας και απο εμένα

θα μπορούσατε να κάνετε μια διάγνωση απ τις φοτο που παραθέτω? θα χρειαστει χειρουργικη επέμβαση ? :triste: εχω βγάλει αυτο το εξωγκομα στον ποπο εδω και 1 βδομαδα περιπου (ξεκίνησα 8ωρο εδω και 2 βδομαδες και υποψιαζομαι οτι το εχω βγαλει εξαιτιας τις ορθοστασιας :confused: ) , να πω επίσης οτι δεν με ενοχλει οταν καθομαι ουτε εχω δει αιμα κτλ

Ευχαριστω πολυ (και συγνωμη για τις φωτος :redface: )

Attached Files:

17. sambalisG

Πρόκειται για θρομβωμενη αιμορροϊδα.
    Θα πρεπει να σας δει χειρουργός.
    Στην οξεια φάση, δεν επεμβαινουμε χειρουργικά, αλλά χορηγούμε φαρμακευτική αγωγή, διαιτητική αγωγη και παυσίπονα.
    ΚΑι φυσικά ανάπαυση και ησυχία!;)
  18. μαρια 21

μαρια 21 New Member

αν και λιγο καθυστερημενα:triste::_risata:...σου λεω οτι τελικα εφυγε απο μονο του...δεν τολμησα να παω στο γιατρο...
  19. Δέσποινα

Δέσποινα New Member

Να' μαστε πάλι εδω!!! Και σήμερα για άλλο θέμα δυστυχώς...
    :(
    Είναι η τρίτη φορα που σας εννοχλώ για άλλο θέμα όμως σήμερα....
    Διάβασα αρκετά post σας θα σας δείξω καποιες φωτογραφίες μήπως και μπορείται να μου πείτε τι είναι αυτο που με ταλαιπωρεί τις τελευταίες ημέρες.
    Το νιώθω καιρό τώρα (χωρις να με ενοχλεί) απλά υπήρχε. Δυο μερες τώρα με ενοχλεί. Να πω οτι κάνω κανονικά κακά μου, χωρίς αίμα (τις τελευταίες μέρες που το νιώθω πιο πολύ).

http://imageshack.us/photo/my-images/7/p0005250611ta.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images/221/p0004250611tok.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images/64/25104407.jpg/

(Δυστυχως δεν μπόρεσα αλλιώς να ανεβασω τις φωτο :$ )

Αυτά... Πραγματικά όσα ευχαριστώ και συγχαρητηρια για την δουλειά που κάνετε και αν δώσω, είναι λίγα..
    Ευχαριστώ πολύ και περιμενω με αγωνία την απάντηση σας...
    Last edited by a moderator: Jun 26, 2011
  20. sambalisG

Καλημερα.
    Αποτελεί υποδόριο μορφωμα, που αν ειναι στην περιπρωκτικη χώρα και ειναι επώδυνο, πιθανα να ειναι καποιο αποστημα ή κυστη. Ομως θα πρεπει να σας δει χειρουργός.

Share This Page