1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Εξογκωμα Στον Πρωκτο

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by dennis, Mar 2, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 39 users.
  1. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Πιθανότατα πρόκειται για μικρή θρομβωμενη αιμορροΙδα, αλλα μονο ενας χειρουργός θα στο πει.
  2. DioO

DioO New Member

Prin merikes meres emfanisthke k mena ena eksogkoma,stn arxh me ponage para polu k den borousa na katsw alla stadiaka upoxwrhse o ponos,mexri enos shmeiou,alla ponaw akoma.Uparxei tropos na antimetwpistei xwris iatrikh parakolou8hsh?gt menw se kleisth koinwnia kai logw nearhs hlikias drepomai na paw se giatro.
  3. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αν είναι θρομβωμένη αιμορροϊδα το Daflon θα βοηθούσε αλλά δεν είναι πρέπων να πάρεις θεραπεία χωρίς να το κοιτάξει ένας χειρουργός. Ντροπές σε θέματα υγείας δεν επιτρέπονται!!!;)
  4. DioO

DioO New Member

Upoxwrhse hdh en merh o ponos kai to megethos(einai pia 2 ta eksogomata) xwris na kanw kati.mhpws o xronos tha voh8hsei?h kamia aleifh?
  5. CH405

CH405 New Member

παρομοιο προβλημα εχω κι εγω την τελευταια μια εβδομαδα!
    καθε φορα που παω τουαλετα την ωρα της αφοδευσης νιωθω κατι σαν να με γδαιρνει... ο πονος καποιες φορες ειναι ανιποφορος! καποιες αλες απλα δεν ενοχλει!
    στην πρωτη περιπτωση συνιθως οταν σκουπιζομαι παρατηρω λιγο κατακοκκινο αιμα στο χαρτι...στην αρχη ειχα φοβιθει.. μετα ειδα οτι εχουμε ενα θεμα κλιρονομικο με της αιμοροιδες και λεω απο εκει θα ειναι..

εδω και 2-3 μερες εχω εναν πονο-ερεθισμο κοντα στον πρωκτο που κανει το καθισμα σε μια καρεκλα να γινεται δυσκολο! αφου κατσω δεν υπαρχει ενοχληση.. επισης οταν βυχω νιωθω τον ιδιο πονο σε εκεινο το συμειο!

σημερα παρατηρησα οτι βρισκεται κατι σαν σπυρακι.. και ανχωθηκα!!
    ψαχνω στο ιντερνετ μπας και μαθω τιποτα σχετικο αλλα ειναι τοσα πολλα...
    ναι ξερω η λυση ενος γιατρου ειναι οτι καλητερο αλλα δεν θελω να παω.. ντρεπομαι...ειμαι 26 και εννοειται straight γιατι διαβασα κατι περιεργα..

παραθετω και μια φωτο.. οσο πιο κοσμια μπορω μιας και ειμαι τοσο ανυσιχως για το θεμα και θελω απαντηση το συντομοτερο μπας και ηρεμισω...

http://img13.imageshack.us/img13/6957/photovp.jpg
  6. Kathy

Καλησπέρα. Θα πρέπει να το δει σίγουρα ειδικός καθώς θα πρέπει να ξεκαθαριστεί αν πρόκειται για αιμορροίδα ή κάποια ραγάδα διότι μιλάς για γδάρσιμο. Θα πρέπει επιτέλους να καταλάβετε όλοι εσείς που ντρέπεστε να πάτε στο γιατρό ότι ο άνθρωπος αφοδεύει σχεδόν κάθε μέρα.Αν υπάρχει πόνος κατά τη διάρκεια της αφόδευσης αυτό με τη πάροδο του χρόνου επιδεινώνεται και στη συνέχεια γίνεται μαρτύριο με τρομερό πόνο και αίμα. Κάποιες περιπτώσεις απαιτούν και χειρουργικές επεμβάσεις! Γι'αυτό τέλος οι ντροπές και γρήγορα στο γιατρό!!!;)
  7. CH405

CH405 New Member

ευχαριστω πολυ! λιγο πολυ τα γνωριζα αυτα!!!
    περισσοτερες λεπτομεριες απο την φωτο και απο την περιγραφη μπορεις να δωσεις?

σημερα μπορω να πω οτι ειναι καπως καλητερα!
    χτες με ειχε κουρασει γιατι ημουν ορθιος απο το πρωι ως το βραδυ λογω ταξιδιου στην Συμη..
    μας ταισαν και κατι χαλασμενο απο οτι φαινετε κ σημερα πηγα τουαλετα 3-4 φορες βγαζοντας μονο νερα! δεν μπορω να πω οτι ειχα καποια δυσκολια σημερα! απλα το νιωθω σαν να μην υπαρχει! μονο οταν βηχω το θυμαμε...

να βαλω καποια αλοιφη η λετε να ηρεμισει και να εξαφανιστει μονο του ?

τον τελευταιο καιρο τρωω ολο ετοιμα φαγητα και οσο να ναι τα κοπρανα μου ειναι σκληρα! αν και ποτε δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα με την τουαλετα, δεν ξερω κατα ποσο μπορει να παιζει ρολο!
  8. CH405

CH405 New Member

με βαση αυτα που διαβασα εχω βγαλει το συμπερασμα οτι προκειται η για θρωμβομενη αιμοροιδα η για ραγαδα!
    θελω να περασει χωρις να παω σε γιατρο γινεται η ζηταω πολλα ? :_s:

απο οσο εψαξα μελοι του φορουμ αλλα και σε αλλα φορουμ εχουν δει συμαντικη διαφορα χρεισιμοποιοντας κρυο ντους στο σημειο και καποια αλοιφη !!
  9. Kathy

Τη φωτογραφία θα πρέπει να την αξιολογήσει ο κύριος Σάμπαλης. Λίγη υπομονή και σύντομα θα έχεις νεότερα!:smile:
  10. CH405

CH405 New Member

αν και μετα απο καιρο σας αναφερω οτι τα πραγματα ειναι πολυ καλητερα..
    ισως εφταιγε μια μικρη γαστρεντεριτηδα που ειχα περασει εκεινο το διαστημα..

φυσικα αυτο το μπιρμπιλακι δεν ενοχλει οπως παλια και εχει μικρυνει λιγο..
    οταν το ακουμπαω ομως στο ντους ειναι εκει και με ενοχλει λιγο οταν το ψιλαφηζω..ετσι ειναι οι αιμοροιδες ??
  11. sambalisG

Αυτο που αναφέρετε και αναδεικνύεται "κάπως" από την Photo, ειναι μικρη θρομβωμενη αιμορροϊδα, ενω η ραγάδα δεν ειναι ορατή και δεν ψηλαφάται.
  12. meropi

meropi New Member

εχω βγάλει ένα μικρο μαλακο εξογκωματακι στην περιοχη του πρωκτου. σπανια εχει αιμμοραγησει και πονεσει. κατα τα αλλα δεν με ενοχλει. Μπορει να ειναι κονδυλωματα ή κατι αλλο?
  13. Kathy

Για αιμορροϊδα ακούγεται αλλά εάν μεγαλώσει ή αρχίσει να αιμορραγεί ή πολλαπλασιαστεί τότε θα πρέπει να το δει οπωσδήποτε χειρουργός.
  14. meropi

meropi New Member

Θα ηθελα να ρωτησω τη μορφη εχουν τα κονδυλωματα στον πρωκτο?ειναι μαλακα?
  15. Kathy

Τα κονδυλώματα σχηματίζουν μικρές, μυτερές προεξοχές που αρχικά είναι μεμονωμένες, ανώδυνες, στο χρώμα του δέρματος και δεν παρουσιάζουν πρήξιμο ή κοκκινίλα. Με την πάροδο του χρόνου όμως διογκώνονται και μπορεί να ματώσουν και να γίνουν επώδυνα (ιδίως αν βρίσκονται μέσα στον πρωκτό ή γύρω του).
    Last edited by a moderator: Oct 30, 2010
  16. sambalisG

Είναι συνήθως λευκωπές πρός ροδίζουσες προσεκβολές που έχουν αυξητική τάση.
    Θα πρέπει να δώσει την διάγνωση ειδικός όμως!
  17. dimcoolio

dimcoolio New Member

κι εγω σημερα το πρωι βρηκα ενα εξόγκωμα διπλα στον πρωκτο σε μεγεθος φασολιου και πονουσα. οταν πηγαινα να κατσω πονουσα αλλα αφου καθομουν δεν υπηρχε πρόβλημα.

τελος παντων πηγα με ντροπη στο γιατρο-χειρουργο και μου ειπε οτι ειναι θρομβωμενη εξωτερικη αιμορροιδα..
    και κατευθείαν μου εκανε αφαιρεση που κρατησε 20 λεπτα και εφυγα και μου εδωσε αντιβίωση flagyl 500mg
    και ενα σιροπι nujol..
    και μετα απο καμια εβδομαδα να παω σε γαστρεντερολογο για να μου κανει πρωκτοσκοπηση για να δει μεσα στο εντερο.
    αν και ντρεπομαι μαλλον θα παω.

τωρα μετα απο 5 ωρες εχει περασει η αναισθησια και ψιλοποναω, μπορει να φταινε και οι γαζες με το λευκοπλαστ

το μονο που δεν ρωτησα ειναι για κενωση τι γινεται γιατι ποναω
    Last edited by a moderator: Mar 13, 2011
  18. sambalisG

Σιγουρα μετά απο θρομβεκτομη θα υπάρχει καποιος πονος και ευασθησία.Στην κένωση σιγουρα θα υπάρχει ενόχλημα, αλλά θα μπορούσατε να παρετε καποιο παυσίπονο!
  19. dimcoolio

dimcoolio New Member

dr ηθελα να σε ρωτησω αν εκανα καλα που εκανα θρομβεκτομη ή οχι????

γιατι το ειπα στον πατερα μου και μου ειπε οτι καλυτερα θα ηταν να το αφηνα να περασει μονο του ή με λιγο παγο?
  20. sambalisG

Η θρομβωση τις περισσότερες φορές, γίνεται προσπάθεια αντιμετώπισης συντηρητικά με φάρμακα τύπου daflon, και αντιφλεγμονώδη, εκτός αν είναι εξαιρετικά μεγάλη και επώδυνη.
    Πάντως δεν είναι λάθος η θρομβεκτομή.
    (Ποτέ πάγος στις αιμορροϊδες)!!!!

Share This Page