1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Εξογκωμα Στον Πρωκτο

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by dennis, Mar 2, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 39 users.
  1. dennis

dennis New Member

Καλησπερα σας!Εδω και μια βδομαδα περιπου εχει εμφανιστει ενα εξογκωμα στο πρωκτο μου,και συγκεκριμενα στην ακρη του σφικτηρα!το θεμα ειναι οτι με ποναει αρκετα και μαλιστα επειδη λογω δουλειας ειμαι πολλες ωρες ορθιος ειναι πολυ ενοχλητικο!Το θεμα ειναι οτι ντρεπομαι να παω σε γιατρο,οποτε εσεις εισαστε η μοναδικη μου λυση!
  2. demetrius

demetrius Member

δεν ειναι σωστη η οπτικη αυτη!(ειδικα οταν εισαι αρρην) κοσμος και κοσμακης πασχει στο γαστρεντερικο σωληνα και παει στο γιατρο χωρις δισταγμο.καλυτερα τωρα παρα να φτασεις στο απροχωρητο..εφοσον εχουν εντοπιστει σχετικα ευρηματα,το πραγμα δε σηκωνει αναβολη!

υγ.απο οσ ξερω η μονη ειδικοτητα σε γυναικες ιατρους που μαλλον δεν υπαρχει ειναι γυναικα ανδρολογος!η καλυτερη ναταν εγω δεν θα πηγαινα!
    Last edited by a moderator: Mar 2, 2009
  3. ZNS

ZNS New Member

perimene na s apantisi kapios giatros edw.omws egw s lew na pas to idio provlima ixa k egw k se pio xiroteri psixologiki katastasi..antras ime,(an ise k esi epd den mas ipes tis filo ise) opwte se katalavenw..pigene.pi8anon aimoroides to vlepw k den 8a figi pote apo mono tu..se gastrenterologo i se xeirourgo na pas..ti protimas na to exis i na se exi?afu den to 8es dio3eto..k i lisi ine afti p s ipa g0od luck file m..
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Αγαπητέ dennis, το πρόβλημα οπως το περιγράφεις οφείλεται μάλλον σε θρομβωμένη αιμοροϊδα!!
    Αυτό σημαίνει πως θα χρειαστεί να σε δει χειρουργός!;)
  5. dennis

dennis New Member

ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!ευτυχως εδω και κατι μερες εχει μικρυνει παρα πολυ,σχεδον εχει εξαφανιστει!
  6. An Apple a Day Keeps the Doctor Away

Είδατε υπάρχουν και θαύματα στην Ιατρική
  7. μαρια 21

μαρια 21 New Member

ιδιο προβλημα

γεια σας...με λενε μαρια,ειμαι 22 κ σημερα το πρωι που πηγα στην τουαλετα ειδα στον πρωκτο,στην ακρη του σφικτηρα ενα εξογκομα,σαν φουσκα στο μεγεθος φασολιου,με ψιλοποναει.ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ να παω στο γιατρο...θα μπορει να φυγει απο μονο του? αν ξερει καποιος ας μου απαντησει...ειμαι σε μικρο νησι κ ολοι γνωριζομαστε γιαυτο δεν θελω να παω στο δερματολογο.αν κ ειναι γυναικες κ οι 2 που εχουμε...
  8. konnn

konnn New Member

pws antimetopises telika auto to provlima?? drepomai kai egw na paw se giatro.swse me ;)
  9. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

:eek:Μα πως είναι δυνατόν κάποιος να ντρέπεται να πάει σε κάποιο γιατρό για να τον κάνει καλά;;; Δηλαδή εμείς οι γυναίκες τι να πούμε με τους γυναικολόγους που μας βλέπουν κάθε χρόνο;;;Εγώ ξέρω πως όταν κάποιος αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα υγείας τότε τον γιατρό τον βλέπει σα Θεό!!!Και αυτή είναι η πραγματικότητα.Την πεθερά μου την χάσαμε επειδή αρνιόταν να πάει σε γιατρούς!Έλεγε "καλύτερα να πεθάνω παρά να πάω σε γιατρό"!Ούτε νταλίκα δεν την κούναγε από το σπίτι της και τελικά πέθανε από θρόμβωση που θα μπορούσε να είχε σωθεί αν έμπαινε σε νοσοκομείο.Ας αφήσουμε λοιπόν τις ντροπές στην άκρη και ας φερθούμε με μεγαλύτερο "σεβασμό"στους εαυτούς μας!!!:cool:
  10. sambalisG

Καταλαβαίνετε πως είναι δύσκολη η βοήθεια μεσα απο το forum σε σύμπτωμα που θα μπορούσε να είναι:
    αιμορροϊδα, κύστη, απλή σπυράκι (φλεγμονή), κονδύλωμα κλπ....
    (Αν στέλνατε μία φωτογραφία ..θα μπορούσε να γίνει κάτι!)
  11. vanilla

vanilla New Member

εξογκωμα

γεια σας!!! ειμαι 20 και κοριτσι. εχω και εγω αυτο το προβλημα.πριν απο 4 μερες ειδα κε εγω ενα εξογκωμα.με ποναει οταν καθομαι και καποτε οταν περπατω.δεν ειμαι στην χωρα μου ομως γιατι σπουδαζω και δεν θελω να παω σε γιατρο εδω στην αγγλια. εχω και αιμα καποτε στην τουαλετα. τι να κανω??? θα φυγει απο μονο του???? ειναι σοβαρο??????
  12. Kathy

Πρέπει να είναι αιμορροϊδα και αν δεν σε δει κάποιος χειρουργός τότε ενδέχεται να σε ταλαιπωρεί για αρκετό διάστημα.Απο μόνο του και αν η διατροφή σου είναι φτωχή σε φυτικές ίνες και υγρά δεν νομίζω να υποχωρήσει εύκολα!:non sono stato io:
  13. vanilla

vanilla New Member

..

ευχαριστώ πολυ kathy. ο πονος συνεχιζεται και δεν μπορω να περιμενω.θα παω σε γιατρο σιγουρα
  14. Kathy

Περαστικά και...καλή συνέχεια!!! :_sii:
  15. billups13

billups13 New Member

καλημερα!!

ειμαι 22 ετων,αντρας, και εδω και 2μιση εβδομαδες εχει εμφανιστει στον πρωκτο μου και συγκεκριμενα στο σφιγκτηρα ενα εξωγκοματακι,μελανου χρωματος σαν κουκουτσι ελιας σε μεγεθος περιπου και δεν ποναει καθολου....
    αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι εχουν αλλαξει απο τοτε οι συνηθειες του εντερου μου... πριν δεν ειχα κανενα προβλημα,ειχα κενωσεις καθημερινα. απο τοτε που εμφανιστηκε το εξογκοματακι ανα 2 μερες εχω κενωσεις και οχι οπως πριν! εχει αλλαξει και η συσταση... ευτυχως δεν εχω παρατηρησει αιμα.
    δεν ξερω που να αποδωσω τα αιτια γιατι ειμαι αθλητης,εχω ισορροπημενη διατροφη και ποτε δεν ειχα προβλημα με το εντερο μου... θελω να πιστευω πως επειδη οι αθλητικες μου υποχρεωσεις τελειωσαν πριν 20 μερες και απο τοτε εχει αλλαξει τελειως το προγραμμα μου λογω εξεταστικης(δηλαδη δεν αθλουμε σχεδον καθολου,πινω λιγο νερο και καθομαι διαβαζοντας ολη μερα,τρωω λιγοτερο..)ισως αυτα να ευθυνονται,ετσσι θελω να πιστευω...

περιμενω μια εκτιμηση...

ευχαριστω εκ των προτερων...
  16. sambalisG

Πιθανότατα η εμφάνιση του εξογκώματος να εχει σχέση με την παροδική αλλαγή των κενώσεων, και να προκειται για καποια εξωτερική αιμορροϊδα. Η εμφάνιση της συμπίπτει και με όσα περιγράφετε.
    Αν συνεχίζει και σας ανησυχεί, να σας δει καποιος γαστρ/λόγος.
  17. lolas32

lolas32 New Member

ιδιο προβλημα

Γεια σας ειμαι αντρας 20 ετων και χθες ενιωσα μια μικρη ενοχληση στον πρωκτο οταν ημουν τουαλετα. Ειδα τελικα οτι ειναι ενα εξογκωμα πανω απ τον σφικτηρα. Με ποναει ελαχιστα εκτος κατα την διαρκεια της τουαλετας. Τι πρεπει να κανω;
  18. Kathy

Βασικά να σας δει χειρουργός.:smile:
  19. Konstantina

Konstantina New Member

Πολύ αποτελεσματικό είναι το πολύ κρύο νερό απευθείας στο ''σημείο'' με το τηλέφωνο του ντους.Άφησέ το όση ώρα αντέχεις και κάν'το αρκετές φορές μέσα στην μέρα, για μέρες. Θα σε ανακουφήσει σίγουρα! Εμένα πάντως μου εξαφανιστήκανε.
    Και προσοχή στα καυτερά φαγητά.Βλάπτουν.
    Ελπίζω να βοήθησα:smile:
  20. ZNS

ZNS New Member

Geia sou..na pas se enan xeirourgo i gastrenterologo na sou pei ti prepi na kaneis.

Share This Page