1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Εξογκωμα?Πρυξιμο?

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by stefa_1, Aug 10, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. stefa_1

stefa_1 New Member

Γεια σας.Δυστυχως και γω:p πρεπει να ποσταρω το προβλημα μου.
    Εδω και 1 χρονο εχω προβλημα συρριγιου το οποιο δεν το χειρουργησα ακομα.Αλλα δεν ποσταρω γιαυτο.Λιγο πιο κατω απο το συρριγιο,απο την αριστερη πλευρα αρχισε να βγαινει ενα πραγμα σαν φουντουκι κατω απο το δερμα ή καλυτερα σαν να βγαινει ενα στρογγυλοπο κοκκαλο κατω απο το δερμα και αρχιζει σιγα σιγα να σχηματιζει εξογκωμα.Τι ειναι αυτο ?Ειμαι και 17 χρονων και μονο τετοια μου λειπαν.Δεν εχει καποιο ιδιαιτερο χρωμα ή να παρουσιαζει αιμοραγγια απλα τις τελευταιες εβδομαδες αρχισα να παρατηρω κατι το ασυνηθιστο σαν ενα μικρο πονο οταν πιεζα εκεινο το μερος και σημερα που ειπα να το κοιταξω στον καθρεφτη (αφου το ενιωσα πριν)διαπιστωσα εξογκωμα.Για το αν μου προκαλει πονο,οχι και τιποτα τρομερο.Απλα αρχιζω και χανω τις καθιστικες μου ικανοτητες γιατι ειχα που ειχα πριν προβλημα με το συρριγιο,τωρα μου εμφανιστηκε και αυτο και δεν μπορω να κατσω σωστα,παρα μονο κυριως σταυροποδι:mad:
    Τι ειναι αυτο το πραγμα ?Και σε τι γιατρο πρεπει να παω ??
    Ευχαριστω
  2. fotis-

fotis- Member

Κακώς αμέλησες ένα τέτοιο πρόβλημα. Να ξέρεις πως όσο δεν το κοιτάζεις τόσο θα επεκτείνεται... Γρήγορα σε χειρουργό!!
  3. stefa_1

stefa_1 New Member

Παντως πιστευω οτι προβλημα εχει καποια σχεση με την γυμναστικη-βαρη που κανω.Τελικα ποια ειναι η διαγνωση σας ??
  4. fotis-

fotis- Member

Τη διαγνωση θα σου την κανει ο χειρουργος απο κοντα.... με τα συρίγγια έχει σχεση και οχι με τη γυμναστικη. αν δεν πας σε γιατρο θα γεμισεις ολοκληρος-η με συριγγια.
  5. stefa_1

stefa_1 New Member

Πηγα στο νοσοκομειο αλλα μου ειπαν περνα αυριο.Τελικα δεν πηγα καθολου μιας και φαινεται να υποχωρει και πρεπει να ειναι καποιο ειδος απο σπυρακι.
  6. fotis-

fotis- Member

Σε ιδιώτη χειρουργό θα πας... ασχετα με το σπυρακι αν οντως εχεις προβλημα με συριγγια αυτα θεραπευονται μόνο με επεμβαση.
  7. stefa_1

stefa_1 New Member

Τελικα το προβλημα ηταν οτι ειχε μαζεψει παρα πολυ πυον εκεινο το σημειο και γιαυτο σκληρηνε τοσο πολυ.Τωρα εχει φυγει ενα μεγαλο μερος και μπορω επιτελους να κατσω σαν ανθρωπος.Σχετικα με το συριγγιο σκοπευω να παω σε ιδιωτικη κλινικη,η οποια απαιτει μαι μερα μονο νοσηλεια και γινεται με laser η εγχειρηση.Τι ξερετε για το τελευταιο ?Αποτελεσματικο ?
  8. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα και συγνωμη για την καθυστέρηση (λόγω διακοπών)
    Το πρόβλημα που αναφέρετε θα μπορούσε να είναι και εμφάνιση επέκτασης του ήδη υπάρχοντος συριγγιου (αλλά δεν μπορει να αποδειχθεί έτσι, παρα μόνο με κλινική εξέταση ή και με περαιτέρω απεικόνιση πχ μαγνητική)

Οσον αφορά για το δεύτερο σκελος γίνεται με μεγάλη επιτυχία και με μονοήμερη νοσηλεία (και λιγότερο)!
  9. stefa_1

stefa_1 New Member

Και αυτη η εγχειρηση με laser,απο κει και περα εχει τρελες απαιτησεις σε καθαρισμο της περιοχης ?(π.χ λεκανες με ιωδια για 20 μερες και τα σχετικα ??ετσι μου ειπαν καποιοι γνωστοι)
  10. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ολα εξαρτὠνται απο τον τυπο του συριγγίου.
    Στα ᾶπλά συρίγγια πέρα απο την παρακολούθηση του χειρουργού απομενει μια απλή καθημερινή τοπική καθαριότητα.

Share This Page