1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση προς χειρούργο κύριο Σάμπαλη.

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by kostas967, Oct 13, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. kostas967

kostas967 New Member

Χαίρετε κύριε Σάμπαλη θα ήθελα να μου πείτε σαν ειδήμων χειρούργος,κάτι που με απασχολεί σχετικά με την θολοπλαστική κατα nissen,είμαι 24 και έκανα την επέμβαση πρίν από σχεδόν έντεκα μήνες και μόλις κλείσω χρόνο θα κάνω και την γαστροσκόπηση για να δώ αν έχει φύγει και η οισοφαγίτιδα,η διάβαση πάντως που είχα κάνει μετά την εγχείρηση έδειξε πως η επέμβαση πέτυχε,τέλος πάντων αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι πόσο διάστημα πρέπει να περάσει για να στρώσει και να ξεπρηστεί το στομάχει τελείως,κάπου διάβασα πως θέλει δύο χρόνια για πλήρη ανάκαμψη,σε εμένα έχουν περάσει 11 μήνες και ακόμα το φαγητό προσπαθεί να ανέβει προς τα επάνω με δύναμη και πίεση,δεν τα καταφέρνει βέβαια αλλά ακούγονται μικρά ρεψιματάκια στον οισοφάγο.Το δεύτερο ερώτημα μου,είναι αν υπάρχει κάποιος κίνδυνος υποτροπιασμού και χαλάρωση της βαλβίδας λόγω γυμναστικής και συγκεκριμένα τρεξίματος,κοιλιακών και κάμψεων,όχι μεγάλα βάρη,ρωτάω γιατί κάνω την ημέρα 200 κάμψεις 300 κοιλιακούς και 6 χιλιόμετρα τρέξιμο και για να είμαι ειλικρινείς φοβάμαι μήπως λόγο της πίεσης στο στομάχι ξεχαρβαλώσει και χαλαρώσει η βαλβίδα που μου φτιάξανε.Επίσης για να είμαι ειλικρινείς θα ήθελα να σας κάνω ακόμα μία ερώτηση,σχετικά με την βαγοτομή,κάπου διάβασα πως σε ανθρώπους που δεν πετυχαίνει η Nissen,κάνουν βαγοτομή,η οποία βέβαια είναι για το έλκος στο στομάχι,αλλά κάνοντας την εξαφανίζεται και η παλινδρόμηση στα σίγουρα,είναι επικίνδυνη?θα την συνιστούσατε σε κάποιον που δεν πέτυχε η Νissen και δεν θέλει να παίρνει χάπια για μια ζωή,που στην ουσία δεν κάνουν και τίποτα, ή είναι πολύ μεγαλύτερο το ρίσκο σε σχέση με την Nissen που έχει 0% θνητότητα ενώ η βαγοτομή έχει 10%?
    Last edited: Oct 14, 2016

Share This Page