1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση για δυσκοιλιοτητα!

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by kostas, Feb 19, 2008.

1. kostas

kostas New Member

Καλησπέρα.

Θα ηθελα να ρωτησω...

Αν και θεωρω οτι ειμαι υπερβολικος μαλλον... Ελπιζω τουλαχιστον!

Ειμαι 22 και εδω και 3-4 χρονια εχω ξεκινησει να εχω εντονη δυσκοιλιοτητα.. Και πολυ αγχος ταυτοχρονα για αυτο το γεγονος..

Συνηθως εχω κρισεις που εκδηλωνονταν καθε 3-4 μηνες.
    Οταν συμβαινει αυτο δεν πηγαινω παρα ελαχιστον τουαλετα και μετα επανερχομουν με τις ''γνωστες πορτοκαλαδες'' στα καλα μου και μια φορα με υψηλο υποκλισμο.

Το χρωμα των κοπρανων ειναι διαφορετικο οπως το σχημα και η σκληροτητα... Εχω εναλλαγες ομως συχνες απο διαροια σε σκληρα και ασχηματιστα ενω αλλες φορες ειναι μικρα και αλλες μεγαλα.

Πολλες φορες ειναι χρωμα καφε ανοιχτο αλλα ποτε δεν εχω παρατηρησει αιμα. Βεβαια τρωω πολυ ντοματα και το δικαιολογουσα με αυτο.

Εχω φουσκωμα σχεδον μονιμα στο στομαχι και ειδικα αν πιω γαλα η κατι τετοιο απο οτι εχω καταλαβει.

Πονους δεν εχω παρα πολυ πολυ σπανια (2-3 φορες το χρονο) και οχι δυνατους και συνηθως μετα παω τουαλετα.

Εμφανισα και πιεση αλλα ο καρδιολογος εκανε εξετασεις μου εβαλε και holder και αποτι φαινεται ηταν συνδιασμος αγχους και αλατι καθως μετα απο μια διαιτα δεν φανηκε να εχω και μαλλον οταν εκανα μετρησεις μονος ανεβαινε...

Αιματολογικες εξετασεις που εχω κανει βρισκουν αρκετα υψηλο αιματοκριτη και λιγο χοληστερινη (220) που φροντισα να κατεβασω αρκετα. Ουρων και λοιπα ολα καλα.

Ιστορικο με καρκινους δεν εχουμε στην οικογενεια.

Εχω παει σε γιατρους οι οποιοι θεωρουν οτι ειναι σπαστικη κολλιτιδα και κανεις δεν με παρεπεμψε σε κωλονοσκοπηση ποτε...

Αγχος και στρες ομως με τις αρρωστιες εχω και δεν ξερω αν αυτο τροφοδοτει την κατασταση ή το αντιθετο...
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Εκ των γραφομένων σας, και το νεαρόν της ηλικίας σας, πιθανότατα όντως πρόκειται γιασύνδρομο ευερέθιστου εντέρου (κοινώς σπαστική κολίτιδα), και το οποίο αιτιάται για το φάσμα των προβλημάτων σας!
    Ομως η δυσκοιλιότητα έχει να κάνει και κυρίως με την διατροφή ειδικά την ποσότητα των ινών που διέρχονται καθημερινά απο το παχύ έντερο!

Μία διατροφή πλούσια και ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ σε ίνες (χόρτα, all bran, φρούτα, και πάσης φύσεως λαχανικά), σε συνδυασμό με καλή ενυδάτωση σχεδόν πάντα (σε αυτήν την ηλικία), θεραπεύει την δυσκοιλιότητα!!:smile:

Αν παρ'ολα αυτά, δεν αποκαθίστασται τότε η γαστρεντερολογική ενδοσκοπική έκθεση (κολονοσκόπηση) είναι μονόδρομος (πολλές φορές σε συνδυασμό με βαριούχο υποκλυσμό!);)
  3. kostas

kostas New Member

Το ζητημα ειναι οτι παντα ειχα σχετικα καλη διατροφη... Παντως αυτες οι κρισεις εδω και ενα χρονο δεν εχουν εμφανιστει.. Μπορει να αντιμετωπιζει προβληματα συχνα αλλα οχι σε μεγαλο βαθμο... Το χρωμα ειναι που με αγχωνει αλλα νομιζω οτι τρωω γρηγορα χωρις να μασαω καλα συνηθως και εκει οφειλεται...

Ευχαριστω παντως για την απαντηση..

Share This Page