1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Ερωτηση Για Το Αν Εχω Κυστη Η Οχι Κοκκυγα

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by ODYSSEAS, Oct 6, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. ODYSSEAS

ODYSSEAS New Member

χαιρεται ολοι

λοιπον πριν 1.5 χρονο περιπου ειχα μεγαλο πονο στο συγκεκριμενο σημειο.ειχε προηγηθει εντονοτατη φαγουρα κ μετα δε μπορουσα να κατσω διοτι αισθανομουν σουβλιες.αλλα οχι ολες της φορες.

μια μερα η κοπελα μου μου λεει εχεις ενα σπυρακι στο πισινο κ να μου το βγαλει.ειπα ενταξει.λοιπον βγηκε ενα ματσακι τριχες κυριολεκτικα με διαμετρο μισο εκατοστο ειχαν γινει σα χοντρη οδοντογλυφιδα.πολυ χοντρη ομως.

δεν εδωσα σημασια παροτι μου ειπε οτι βγηκε κ πυον.της ειπα πιεσε μεχρι να βγει αιμα.κ το κανε.απο τοτε δε με ξαναενοχλησε.

ομως πριν μια βδομαδα ειχα παλι φαγουρα στη συγκεκριμενη περιοχη εκει στη χαραδρα πανω πανω.της ειπα να το κοιταξει κ οτι αν δει σπυρακι να το πιεσει.το εκανε κ βγηκε μια δυο τριχες με λιγο πυον κιτρινωπο και λιγο ζουμι διαυγες νομιζω.

κ τωρα το προβλημα.εχω εδω κ δυο μερες μικρη μικρη φαγουρα εκει κ αισθανομαι να βγαινει υγρο.το υγρο αυτο εχει απαισια μυρωδια.τοσο εντονη σε σημειο να βρωμανε τα ρουχα.αλλα δε βλεπω κατι στο εσωρουχο μου,οποτε δε ξερω αν ειναι πυον που βγαινει η τι ειναι.

κ η ερωτηση μου ειναι η εξης.ειναι κυστη κοκυγγα αυτο??το υγρο με την ασχημη μυρωδια πρεπει να το κοιταξω??κ τι γιατρος το κοιταει??εψαξα λιγο στο ιντερνετ κ τρομαξα :piange: με της διαφορες φωτο.κ επειδη κανω καθιστικη δουλεια παιρνω αναρρωτικη απο τη δουλεια??η εξαρταται το ποσο "μεσα" εχει φτασει η κυστη αν υπαρχει??

ευχαριστω προκαταβολικα
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Πρέπει να σε δει άμεσα χειρουργός!:_sii:
  3. ODYSSEAS

ODYSSEAS New Member

oO ωχ οκ το εχω δρομολογησει.ευχαριστω καθυ.

μια ερωτηση ακομα.η ανοιχτη ειναι αυτη που αφηνουν το πισω μερος ορθανοιχτο??εννοω θα με περιορισει στης καθημερινες εργασιες μου??:triste:
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Ναι αυτή είναι η ανοιχτή.Δεν θα έχεις πρόβλημα,απλά χρειάζεται μεγάλη φροντίδα καθημερινά στη πληγή,καθαριότητα,αλλαγές κλπ αλλά για να έχεις μια καλύτερη εικόνα για το τι είναι κύστη κόκκυγος και πως αντιμετωπίζεται μπες μέσα στο συγκεκριμένο θέμα του φόρουμ (δηλαδή εδώ) και διάβασε όλα όσα έχουν γράψει οι γιατροί.Έτσι θα έχεις μια καλύτερη εικόνα για το θέμα σου.:sorrriso:
    Last edited by a moderator: Oct 7, 2009
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Αγαπητέ Odysseas, Προφανως πρόκειται για κύστη κοκκυγος.
    Θα πρεπει να σε δει χειρουργός και να αποφασιστεί το είδος θεραπείας που φυσικά είναι επέμβαση.
    Προσωπικά πιστεύω και επιτελώ την αφαίρεση με Laser, με ανοικτό τραύμα, γεγονος που δεν επηρεάζει καθόλου την μετεγχειρητική πορεία, είναι ανώδυνη και αναίμακτη.
  6. ODYSSEAS

ODYSSEAS New Member

ευχαριστω πολλυ για της απαντησεις.ακομα δεν πηγα αλλα μεσα στη βδομαδα θα με δει χειρουργος.

κ παλι ευχαριστω

Share This Page