1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Ερωτηση Για Σπιλους

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by jay, Apr 5, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. jay

jay New Member

καλησπερα σε ολους και συγχαρητηρια για το σαιτ.ειμαι 26 χρονων μελαχρινος, και εχω καποιες ελιες στην πλατη γυρω στις 4-5 σε διαφορα σημεια,δεν προεξεχουν απ το δερμα,ειναι σχετικα μικρες σε μεγεθος(περιπου 0.1-0.3 cm),μονοχρωμες οπτικα,κυκλικες,και τις εχω αρκετα χρονια,δεν εχω δει καποια ιδιαιτερη αλλαγη σε αυτες..τουλαχιστον απ οτι θυμαμαι.ο δερματολος που πηγα για εναν ελεγχο μου ειπε οτι ειναι ολα μια χαρα και οτι ειναι φυσιολογικοι σπιλοι,καθολου μα καθολου υποπτοι.επειδη διαβασα για καρκινους δερματος,μελανωματα και θορυβηθηκα πολυ ειναι αναγκαιο να κανω την λεγομενη χαρτογραφηση σπιλων με δικη μου πρωτοβουλια εφοσον ο δερματολογος που τον ρωτησα μου ειπε πως δεν χρειαζεται σε καμια περιπτωση.αν ξερει καποιος και κοστος να μου πει για την χαρτογραφηση η και καποιο κεντρο που να κανει αξιοπιστες χαρτογραφησεις,καθως σκεφτομαι να παροτρεινω ολη την οικογενεια μου να κανει αυτη την εξεταση..ας μου στειλετε πμ οποιος γνωριζει.ευχαριστω ολους
  2. jay

jay New Member

και μια ακομα ερωτηση,επειδη σκεφτομαι να κανω καποιο τατουαζ στην πλατη,ποια ειναι η γνωμη των δερματολογων για τα τατου?υπαρχει περιπτωση να προκαλλεσουν βλαβες στο δερμα η γενικοτερα στην υγεια του οργανισμου?και αν τελικα αποφασισω να κανω να προσεξω να μην γινει το τατου πανω σε καποια ελιτσα?ευχαριστω
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

ΚΑλημερα.
    Η παρουσία πολλαπλών σπίλων, επιβαλλει σημερα την χαρτογράφηση η οποία γίνεται σε διάφορα δερματολογικά κεντρα ή εξειδικευμενα ιατρεία.
    Νομιζω πως μπορείτε ευκολα να βρειτε που και πόσο.
    Μομίζω πως και στο τμημα του "Συγγρού" διαθετουν.
    Για το θεμα του tatto, δεν γνωρίζω. Γνωρίζω ομως πόσο δύσκολη ειναι η αφαίρεση του αργότερα!

Share This Page