1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερωτηση για αφροδισια

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by nikos13, Jan 14, 2008.

1. nikos13

nikos13 New Member

Γεια σας! Χρονια πολλα! Με λενε Νικο, ειμαι φοιτητης και ειμαι 23 χρονων. Κατ'αρχην συγχαρητηρια για την ιστοσελιδα σας, μακαρι να σας μιμιθουνε κι αλλοι γιατροι και να δημιουργησουνε αναλογες ιστοσελιδες. Θα το εκτιμουσα πολυ αν με βοηθουσατε στο παρακατω προβλημα.
    Πριν εναμιση μηνα περιπου λιγες μερες μετα απο μια σεξουαλικη επαφη που ειχα παρατηρησα κατι μικρες κοκκινιλες στη βαλανο γυρω γυρω και η βαλανος εκαιγε ελαφρα (οχι σε σημειο που να με ενοχλει, απλα ηταν αισθητο ενα καψιμο). Δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν μικρες κοκκινιλες ή πολυ μικρα σπυρακια, μαλλον και τα δυο οπως τα βλεπω.
    Πανικοβλητος πηγα δυο φορες στο νοσοκομειο Ανδρεας Συγγρος γιατι νομιζα πως ειχα αφροδισιο. Τα συμπτωματα ειχαν υποχωρησει αρκετα οταν πηγα και τις δυο φορες μου ειπαν οτι δεν ειναι αφροδισιο (κατ'αναγκην απ' οτι καταλαβα) και λεγοταν βαλανοποσθητιδα και μου εδωσαν ενα σαπουνι υποαλλεργικο και μια μπουκαλα με αποστειρωμενο νερο να το βαζω επιδερμικα πανω στη βαλανο με βαμβακι (στη μπουκαλα γραφει φιαλη ειδικου πολυπροπυλενιου). Μετα απο αυτο σε 3-4 μερες εφυγαν οι κοκκινιλες. Τελωςπαντων με ρωτησαν αν θελω να κανω και αιματολογικη εξεταση για αφροδισια την οποια και εκανα και βγηκαν αρνητικα ολα.
    Μου εχουν ξαναεμφανιστει 5-6 φορες απο τοτε οι κοκκινιλες (δεν ειχα σεξουαλικη επαφη απο τοτε που το επαθα μεχρι τωρα) αλλα μολις πλενω τη βαλανο με το σαπουνι (υποαλλεργικο) και βαζω και το νερο απο τη μπουκαλα φευγει.μεσα σε 1-2 μερες. Δεν ειναι κατι που με ενοχλει ιδιαιτερα οταν εμφανιζεται, εχω την αισθηση οτι εμφανιζεται κυριως μετα απο αυνανισμο (οποτε αναρωτιεμαι αν ειναι απο ερεθισμο ή οχι οι κοκκινιλες), αλλα και μερικες φορες χωρις να εχει προηγηθει αυνανισμος εμφανιζονται ξεκαρφωτα, οποτε δεν μπορω να συμπερανω ποτε ακριβως εμφανιζεται.
    Το θεμα ειναι οτι πηγα πριν μερικες μερες σε εναν ουρολογο για ενα ασχετο ζητημα απο αυτο που σας λεω (για τους ορχεις) και μολις του ειπα οτι ειχα περασει βαλανοποσθητιδα με πανικοβαλλε οτι μπορει να εχω αφροδισιο γιατι μου ειπε οτι η βαλανοποσθητιδα ειναι κι αυτο αφροδιδιο ουσιαστικα και με εστειλε να κανω εξετασεις σπερματος και ουρων για αφροδισια (δεν εχω παρει τα αποτελεσματα ακομη). Γενικως κατι μου ελεγε για την ευαισθησια των εξετασεων για αφροδισια και οτι δε δειχνουν σιγουρα αν εχεις η οχι, και ηταν γενικα καταστροφολογος, ενω ενας προηγουμενος ουρολογος μου δεν εδωσε καμια σημασια σε ολα αυτα και ειπε οτι ολα ειναι μια χαρα.
    Στο νοσοκομειο Συγγρος μου ειχαν πει οταν ειχα παει οτι αν θελω να ελεγξω μια σεξουαλικη επαφη πρεπει να περασουν δυο μηνες και να κανω εξετασεις αιματος, αλλα απο οτι καταλαβα μου το ειπαν προληπτικα επειδη εμφανιστηκε μερικες μερες μετα την τελευταια σεξουαλικη επαφη και επειδη γενικως ανυσηχουσα και απ' οτι καταλαβα δεν συνεδεσαν τη βαλανοποσθητιδα με το οτι εχω καποιο αφροδισιο νοσημα. Αλλωστε με ξεπεταξαν οταν ειχα παει και τις δυο φορες γραφωντας μου τα σαπουνια που θα επρεπε να βαλω, αν δε ρωτουσα δηλαδη τι εχω μπορει και να μη μου λεγανε, κατι που οπως το ερμηνευω σημαινει γενικως οτι αυτο που επαθα ειναι κατι συνηθισμενο, αλλιως δε θα μου εξηγουσανε περισσοτερα ή δε θα μου δινανε καποιες οδηγιες?
    Να προσθεσω οτι ο αριθμος των σεξουαλικων μου επαφων μεχρι τωρα ειναι μετρημενος και ποτε δεν εχω κανει κατι χωρις προφυλακτικο. Αυτο που με φοβιζει ειναι οτι δεν ηξερα καλα τις συντροφους που πηγα καθως ηταν ξεπετες οι σεξουαλικες επαφες που ειχα (τι τις ηθελα, δε γινομουν καλογερος καλυτερα?). Να προσθεσω επισης οτι εχω κανει προληπτικα τον τελευταιο μηνα (με αλλη αφορμη, οχι εξαιτιας της βαλανοποσθητιδας) γενικες εξετασεις αιματος και εξετασεις ουρων και ολα βγηκαν μια χαρα.
    Χιλια συγνωμη για το τεραστιο μηνυμα αλλα εχω πανικοβληθει και θελω να ειμαι αναλυτικος. ?Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι υπαρχει καποιος σιγουρος τροπος να μαθω τελικα αν εχω καποιο αφροδισιο ωστε να μην αποτελω κινδυνο για τον εαυτο μου και κυριως για τους αλλους που δε φταινε σε τιποτα? Αν κανω το τεστ για τα αφροδισια στο τελος αυτου του μηνα (στο τελος του μηνα κλεινω ακριβως δυο μηνες απο την τελευταια σεξουαλικη επαφη) και βγουν αρνητικα θα ειμαι σιγουρος οτι δεν εχω τιποτα και θα ησυχασω ή πρεπει να κανω και τιποτα αλλο?
    Επιπλεον η βαλανοποσθητιδα αποτελει κινδυνο για μενα και τους αλλους γενικα? Δηλαδη αν στο μακρινο μελλον (λεμε τωρα) βρω μια μονιμη συντροφο και δεν εχει τιποτα απο αφροδισια και δεν εχω κι εγω τελικα και δεν χρησιμοποιησω προφυλακτικο στην επαφη υπαρχει περιπτωση να την κολλησω τιποτα εξαιτιας της βαλανοποσθητιδας ή ειναι ακινδυνο? Σωστε με! Συγνωμη και παλι για την εκταση του μηνυματος αλλα οπως καταλαβαινετε εχω αγχωθει πολυ με ολα αυτα, γιατι ακουω διαφορετικες αποψεις για το ιδιο ζητημα! Θα το εκτιμουσα πολυ αν μπορουσατε να μου δωσετε οποιαδηποτε απαντηση στις παραπανω ερωτησεις μεχρι να κανω τις εξετασεις. Και παλι χρονια πολλα ευχομαι και υγεια πανω απ' ολα!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: Ερωτηση για αφροδισια

Ευχαριστούμε πολύ για τα πολύ καλά σας λόγια!!!
    Θέλω να σας πώ απλώς ότι βαλανοποσθί-τιδα και κάθε είδους ...ίτιδα σημαίνει φλεγμονή!
    Και δεν σημαίνει κατάνάγκην αφροδίσιο νόσημα!!
    Εκ της περιγραφής μπορώ να αντιληφθώ πως πρόκειται πιθανότατα για απλή μυκητίαση και τίποτε άλλο, και αδίκως σας πανικοβάλλουν.
    Μια απλή θεραπεία με αντιμυκητιασική φλεγμονή τύπου Travogen, Dactarin κλπ, υα έλυνε το πρόβλημα. Μεγαλύτερο πρόβλημα αντιμετωπίζουν οι γυναίκες που φέρουν την φλεγμονή και πολλές φορές είναι ασυμπτωματικές.
    Η θεραπεία γίνεται και απο τα δύο φύλα, αλλά και η χρήση "προφυλάξεων" είναι απαραίτητη.

Η εικόνα που αναφέρετε είναι τυπική για μυκητιασική λοίμωξη , αλλά!! μιά και ανεφέρθη η πιθανότητα αφροδισίας λοίμωξης , θα πρέπει να κάνετε τα τέστ!!!

Share This Page