1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Επέμβαση, Ανάρρωση Και Πρόληψη

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by paul, Dec 5, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. paul

paul New Member

Καλησπέρα! Έχω ένα συρίγγιο και σύντομα θα υποβληθώ σε επέμβαση με την ανοιχτή μέθοδο γι' αυτό θα ήθελα να μου απαντήσετε
    το συντομότερο σε κάποιες απορίες που έχω:
    1)Πόσος είναι ο ΜΕΣΟΣ χρόνος για να κλείσει η πληγή και από πότε θα μπορώ να βάζω γάζες χωρίς τη βοήθεια τρίτου;
    2)Για πόσο διάστημα θα επηρεάσει κοινές δραστηριότητες, όπως να περπατάω και να κάθομαι;
    3)Από πότε θα μπορώ να ξεκινήσω τρέξιμο και γυμναστήριο;
    4)Θα αφήσει κάποιο σημάδι η επέμβαση με ανοιχτή μέθοδο;
    5)Η έντονη τριχοφυία στην περιοχή θα δημιουργήσει προβλήματα κατά την επέμβαση και ανάρρωση;
    5)Οι τρίχες μπορεί να οδηγήσουν σε επανεμφάνιση του προβλήματος μετά από χρόνια;
    6)Τι άλλο πρέπει να προσέξω για να μην οδηγηθώ στο μέλλον σε 2η επέμβαση;
    Σε όσα ερωτήματα η απάντηση εξαρτάται από την περίπτωση, πείτε μου γενικά τι συμβαίνει...

ΣΥΓΓΝΩΜΗ για τις πολλές μου απορίες και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα σας.
    Μιά και θέλετε απάντηση το συντομότερο - μιά και πρόκειται να χειρουργηθείτε, η ερώτηση μου είναι, χωρίς πραγματικά να έχω πρόβλημα να σας απαντήσω, και απλά απο περιέργεια, ..ο χειρουργός σας δεν σας απάντησε σε αυτές τις ερωτήσεις??:_(A):
  3. Trololol

Trololol New Member

Αυτότο φόρουμ ειναι χρήσιμο γιατι υπαρχουν πληροφοριες που μπορουν να φτασουν στα αυτια ενος ασθενη πριν οδηγηθει σε χειρουργό. Ανυπομονούσα να μάθω τις απαντήσεις έστω εμπειρικά στις παραπάνω ερωτήσεις αλλα στα τελευταία ποστ λείπει αυτό το στοιχείο της ενημέρωσης.
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η ερωτηση μου ηταν καλοπροαίρετη και φυσικά απλά ..απλής περιέργειας!!!
    ..και ο λόγος είναι πως μία ερώτηση πολυσχίδής όπως ετέθη και μαλιστα με την επίκληση..."το συντομότερο", ενω επίκειται χειρουργείο προγραμματισμένο, και φυσικά μου κινεί την ώς άνω "εύλογη" περιέργεια...!!! Και φυσικά δεν είμαι εγω υποχρεωμένος να απαντήσω, με την πρώτη συζήτηση!!!!
    Απο κει και πέρα, είναι ένα ελεύθερο φόρουμ, και ο καθένας μπορεί να λέει ότι θελει μεν, χωρίς να θίγει τον άλλον δε!

Επίσης τι εννοείτε απο τα ..τελευταία πόστ, δεν το αντιλαμβάνομαι ακριβώς.
    Οσον αφορά τον λόγο το ότι αυτο το φόρουμ παρέχει πληροφορίες σε έναν ασθενη προτού οδηγηθει σε χειρουργό, πράγματι μπορεί να ισχύει, όμως δεν δίνει πληροφορίες σε ασθενή που...ξέχασε είτε να του πεί ο χειρουργός του, ή ο ίδιος ξέχασε να ρωτήσει!!!!:confused:

Share This Page