1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Επίμονη Διάρροια

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by stathis30, Jan 14, 2014.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. stathis30

stathis30 New Member

Καλημέρα σας,

Είμαι 29 ετών. Εδώ και 8-9 μέρες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το έντερο μου. Πιο συγκεκριμένα έχω διάρροια η οποία δεν υποχωρεί εύκολα. Κάνοντας δίαιτα 2-3 μέρες φαίνεται να υποχωρεί αλλά αν μετά φάω κάτι λίγο πιο βαρύ επανέρχεται και φτου και από την αρχή. Πριν πάω στην τουαλέτα νιώθω κάτι μικρούς πόνους στην κοιλιά. Στα κόπρανα δεν έχω παρατηρήσει αίμα. Διαβάζω σε διάφορα sites για την σπαστική κολίτιδα και τα συμπτώματα ταιριάζουν σε γενικές γραμμές απλά φοβάμαι μήπως είναι τίποτα χειρότερο. Θα μπορούσα να κάνω κάτι πριν μπω στη διαδικασία να πάω σε γιατρό και να ξεκινήσω τις εξετάσεις ?

Ευχαριστώ πολύ
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Ίσως να περίμενες λίγες μέρες ακόμη...
    Το διάστημα αυτό υπάρχει έξαρση γαστρεντερίτιδας η οποία μπορεί να κρατήσει και πάνω από 2 βδομάδες!
    Ακολούθησε ένα ελαφρύ διαιτολόγιο και αν τα συμπτώματα συνεχιστούν και μετά το τέλος του μήνα τότε να εκτιμήσει την κατάσταση ένας γαστρεντερολόγος. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει αίμα και τρομεροί πόνοι δεν μπορεί να είναι κάτι χειρότερο όπως αναφέρεις παραπάνω. Προς το παρόν φαίνεται να έχεις ένα ευερέθιστο έντερο που με την κατάλληλη δίαιτα θα επανέλθει. Αν οι διάρροιες είναι αρκετές θα πρέπει να πίνεις σε τακτά χρονικά διαστήματα νερό για να μην αφυδατωθείς.
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η Kathy καλυψε το θεμα αριστα!
    Αν :
    -Επιδεινωθει πόνος και προστεθεί και πυρετος, να απευθυνθεις σε ειδικό.
  4. stathis30

stathis30 New Member

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Είμαι κάπως καλύτερα τις τελευταίες δύο μέρες. Το γεγονός οτι η διάρροια φεύγει και επανέρχεται αν φάω λίγο πιο πολύ, θα έπρεπε να με ανησυχεί ? Είναι σύμπτωμα της γαστρεντερίτιδας ?
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Σαφώς και ο ερεθισμός απο τροφές μπορει να πυροδοτεί διαρροϊκό σύνδρομο.
    Αποφύγετε λιπαρά, γαλακτοκομικά, και δειτε πως θα πατε.
    Αν υποτροπιάσει τοτε απευθυνθειτε σε ειδικό.

Share This Page