1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Επιπτωσεις Θεραπειας Ραγαδας Πρωκτου

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by Euginia, Jan 23, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Euginia

Euginia New Member

καλησπερα.σας εχω προαναφερει το προβλημα μου(ραγαδα πρωκτου).αυτο το διαστημα κανω θεραπεια με υποθετα αsacol 500gr και rectogesic.εκανα εξετασεις αιμα ουρα και σημερα τα αποτελεσματα εδειξαν chol 221 και trig 163.η διατροφη μου ειναι σχετικα καλη,αποφευγω τα λιπαρα και τρωω οσο μπορω πιο σωστα.τα αποτελεσματα των εξετασεων μηπωσ εχουν σχεση με τα φαρμακα που παιρνω η φταιει η διατροφη μου και εγω νομιζω οτι τρωω σωστα?
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλημέρα.
    Τόσο η χοληστερίνη όσο και τα τριγλυκερίδια είναι σε οριακά υψηλά επίπεδα. Η επιθυμητή χοληστερίνη είναι <200mg/dl (βέβαια υπάρχει και η LDL αλλά και η HDL) και τα τριγλυκερίδια <150mg/dl. Η χοληστερίνη εκτός από τη διατροφή έχει σχέση και με κληρονομικούς παράγοντες. Καλό θα ήταν να μιλήσεις με παθολόγο.
  3. Euginia

Euginia New Member

καλησπερα.οπως σας προαναφερα κανω θεραπεια με rectojesic.δεν υπαρχει περιπτωση να μου τα ανεβασε η αλοιφη που εχει κ τοσες παρενεργειες?δεν υπαρχει παραγοντας κληρονομικοτητσς.μπορει να επειρεασει το αγχος η ειναι εντελος ασχετο
  4. Kathy

Η αλοιφή δεν ανεβάζει την χοληστερίνη και τα τριγλυκερίδια. Φυσικά και το άγχος μπορεί να επηρεάσει τη χοληστερίνη αλλά συνήθως επηρεάζεται η LDL (κακή χοληστερίνη). Εάν δεν οφείλεται σε κληρονομικούς παράγοντες τότε συνήθως είναι θέμα διατροφής. Υπάρχει περίπτωση πριν κάνεις την εξέταση, την προηγούμενη ημέρα να έφαγες τροφές που την ανεβάζουν όπως αυγά ή πολλά λιπαρά; Όπως και να'χει θα πρέπει να το παρακολουθείς συχνά με αιματολογικές εξετάσεις και αν δεν πέφτουν οι τιμές τότε να συμβουλευτείς παθολόγο.
  5. Euginia

Euginia New Member

οχι δεν εφαγα τιποτα λιπαρο,ειδικα την προηγουμενη μερα.τη διατροφη μου την προσεχω λογο του προβληματοσ μου.θα ξανακανω αργοτερα επαναληπτικες εξετασεις και θα σας πω.ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση!!:p
  6. Kathy

Παρακαλώ! Να είσαι καλά. :smile:

Share This Page