1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Επιπλοκή Βουβωνοκήλης

Discussion in 'Κήλες' started by tabil, Jul 18, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. tabil

tabil New Member

Καλημέρα γιατρέ. Πριν από ένα μήνα έκανα μια επέμβαση δεξιάς βουβωνοκήλης η οποία ήταν μεγάλη και την είχα αρκετά χρόνια (4-5) και έφτανε μέχρι το όσχεο τους τελευταίους μήνες. Η επέμβαση έγινε λαπαροσκοπικά με τοποθέτηση πλέγματος και πήγε πολύ καλά. Την επόμενη ημέρα έφυγα από την κλινική και σε 8 ημέρες θα πήγαινα να βγάλω τα 3 ράμματα από τις οπές. Παράλληλα αισθανόμουν όλο και καλύτερα. Επίσης έπαιρνα και αντιβίωση σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού. Την 7η ημέρα μετά την επέμβαση και ενώ μάζευα φρούτα σε κάποιο περιβόλι (να σημειώσω ότι δεν τεντωνόμουν, δεν έκανα βίαιες, μεγάλες και απότομες κινήσεις και απέφυγα την άρση βάρους και αυτή η δραστηριότητα κράτησε περίπου μία ώρα μόνο – την προηγούμενη μέρα για παράδειγμα έκανα μάλλον βαρύτερη δραστηριότητα αφού περπάτησα για περίπου μία ώρα) αισθάνθηκα έναν πόνο (σφάχτη) κάτω χαμηλά στην περιοχή όπου ‘έπεφτε’ η κήλη. Όταν γύρισα στο σπίτι βάζοντας το χέρι μου εκεί ‘είδα’ ότι υπάρχει κάτι σαν ένα μπαλάκι πίνγκ πόνγκ που προηγουμένως δεν υπήρχε. Βέβαια δεν αισθάνθηκα καμμία ενδοκοιλιακή πίεση και το πλέγμα φαίνεται να κάνει τη δουλειά του. Την επόμενη μέρα που πήγα στο γιατρό για να βγάλω τα ράμματα, με εξέτασε και μου είπε ότι αυτό είναι υγρό που έχει μαζευτεί στην περιοχή της κήλης, να περιμένω μια εβδομάδα για να πάω να μου το παρακεντήσει. Πράγματι σε μία εβδομάδα πήγα, το παρακέντησε και αισθάνθηκα πολύ καλύτερα. Σε περίπου δέκα μέρες το υγρό ξαναμαζεύτηκε. Παράλληλα το ‘μπαλάκι αυτό του πίνγκ πόνγκ’ το ψηλάφιζα. Πηγαίνω ξανά στο γιατρό, αφαιρεί το υγρό αφού ψηλάφισε καλά όλη την περιοχή αλλά το ‘μπαλάκι’ είναι πιο συμπαγές όντως και μου λέει ότι θα περιμένω να το απορροφήσει ο οργανισμός. Επί πλέον επειδή βρίσκεται στην περιοχή όπου ‘έπεφτε’ η κήλη πιέζει τον δεξί όρχη προς τα κάτω. Ανησυχώ επειδή έχουν περάσει 32 μέρες από την επέμβαση και 24 από την επιπλοκή αυτή και δεν βλέπω να μειώνεται ο όγκος από το ‘μπαλάκι’ αυτό. Ευχαριστώ για την προσοχή και περιμένω την απάντησή σας.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ειναι σύνηθες μετά απο λαπαροσκοπική επέμβαση κήλης, κυρίως ευθείας, να παρουσιαστεί το ΄πρόβλημα αυτο.
    Το εχω αντιμετωπίσει κι εγώ σε αρκετούς ασθενείς μου, με τον ίδιο τρόπο, και παντα πηγαίνει καλά.
    Χρειάζεται υπομονή, και θα περάσει.
    Αδαμος likes this.

Share This Page