1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Επεμβαση Για Διαφραγματοκηλη

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by bilaros, May 28, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. bilaros

bilaros New Member

καλησπερα. σημερα εκανα γαστροσκοπηση με τα εξης αποτελεσματα:
    μικρη ολισθαινουσα διαφραγματοκηλη στα 37 cm, οισοφαγιτις 1ου βαθμου γαστριτις, διαβρωτικη βολβιτις. τα ιδια αποτελεσματα ειχα και πριν απο 2 χρονια χωρις ωστοσο την οισοφαγιτιδα εκανα θεραπεια τοτε για 4 μηνες και ως τωρα συντηρηση. να μου απαντησει καποιος γιατρος αν αυτα που εχω διορθωνονται με επεμβαση γιατι ο γιατρος μου μου ειπε οτι ειναι μικρη η διαφραγμοτοκηλη και πρεπει να κανω μονο θεραπεια και διαιτα.
    Last edited by a moderator: May 29, 2010
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα σας.
    Η οισοφαγίτιδα που παρουσιάζετε οφείλεται συνήθως σε παλινδρόμηση, ασχετα αν η διαφραγματοκηλη είναι μικρή ή όχι.
    Η επέμβαση γίνεται για να θεραπεύσει την παλινδρόμηση (ενω παράλληλα γινεται και η διαφραγματοκηλη στον ίδιο χρόνο).
    Η γαστρίτιδα-βολβίτιδα είναι άλλη πάθηση, μπορεί να συνοδεύεται απο ελικοβακτηριδιο και θελει θεραπεία φαρμακευτική και διαιτολογική.
    Η ένδειξη της αντιπαλινδρομικής επέμβασης τιθεται και απο μετρήσεις pHΜετρίας σε συνδυασμό με μαννομετρία οισοφάγου.

Στην διαθεση σας για περαιτέρω διευκρινίσεις!
  3. bilaros

bilaros New Member

καλησπερα και καλο χειμωνα. Εχουν περασει σχεδον 3 μηνες που αρχισα παλι θεραπεια με nexioum και ibutin. Πηγαινα σχεδον καλα, αλλα τωρα που μειωσα τη δοση απο 40mg σε 20mg αρχιζουν παλι τα ιδια προβληματα και νιωθω ενα βαρος στο στηθος και φουσκωμα που αν δεν ρευτω νομιζω οτι θα σκασω. πολλες φορες καταφευγω σε ανθρακουχο νερο για να μπορεσω να ρευτω.
    Νομιζω πως η επεμβαση ειναι μονοδρομος. Στα δημοσια Νοσοκομεια κανουν επεμβαση λαπαροσκοπικα; εχετε να μου προτεινεται καποιον γιατρο; γιατι για τα ιδιωτικα νοσοκομεια δεν αντεχει η τσεπη μου.
  4. original89

original89 New Member

το ιδιο θα ηθελα να μαθω και εγω αν γινεται..Δηλαδη αν στα Δημοσια νοσοκομεια κανουν επεμβαση λαπαροσκοπικα..
  5. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Σε κάποια δημόσια νοσοκομεία πραγματοποιείται η λαπαροσκοπική μέθοδος αλλά φυσικά υπάρχει λίστα αναμονής...
  6. original89

original89 New Member

στη Θεσσαλονική υπάρχει?
  7. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Εξ όσων γνωρίζω υπάρχουν αλλά θα πρέπει να ρωτήσεις το ταμείο σου για να δεις ποια σε καλύπτουν.

Share This Page