1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Επεμβαση αιμορροιδες και επανεμφανιση

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by sheik, Jun 21, 2014.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. sheik

sheik New Member

Καλημερα σας.

Προχτες εκανα επεμβαση στις αιμορροιδες(3ου βαθμου) καθως και ραγαδα με συνδυασμο εσω πλαγιας σφιγκτηροτομης και απολινωσης των αγγειων(κατι σαν παραλλαγη της THD απ'οτι καταλαβα).

Χτες, πρωτη μερα μετα την επεμβαση δεν ειχα σχεδον ΚΑΘΟΛΟΥ πονο, ολα εβαιναν καλως. Οι αιμορροιδες βεβαια μετα την κενωση εξακολουθουν να φαινονται αλλα φανταζομαι οτι περναει ενα διαστημα ωστε να συρρικμωθουν εντελως.

Σημερα ξυπνησα με πονους και τι να δω. Αλλη μια θρομβωμενη αιμορροιδα ! Εχω απελπιστει, τοση ταλαιπωρια τοσα χρονια, ειπα επιτελους να κανω την επεμβαση, μαζεψα τα χρηματα, ο γιατρος μου ειπε οτι πηγε αριστα η επεμβαση και οτι θα απαλλαχτω και ομως 2 μερες μετα εχω παλι τα ιδια. Θα παω να με ξαναδει βεβαια αλλα θα ηθελα και την γνωμη σας.

Τι μπορει να συμβαινει;Μηπως ειναι"φυσιολογικο" μετα την επεμβαση αυτο ή δεν εγινε σωστή δουλειά;

:(:(:(:piange:
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα σας.
    Ειλικρινα δεν μπορω να σας απαντησω τι μπορει να συμβαινει, διοτι δεν γνωριζω αν εγινε ή οχι "σωστη δουλειά!!
    Πιθανον θα πρεπει να κανετε υπομονη, αλλα συνηθως δεν συμβαινει αυτο μετα THD και σφιγκτηροτομή!
  3. sheik

sheik New Member

Καλημερα και παλι.

Ο γιατρος μου ειπε οτι αυτος υποτιθεται προκαλεσε αυτη τη θρομβωση διοτι λεει στην απολινωση στην ουσια σφιγγουμε τις αρτηριες κοβωντας την παροχη του αιματος και ετσι υπηρξε αυτο το πρηξιμο. Ποναω ακομα αλλα να πω την αληθεια μετα απο μερικες μερες δεν ειναι σαν την κλασσικη θρομβωση που παθαινα τοσο καιρο. Ειναι καπως διαφορετικη,ακομα πρησμενη ενω αιμορραγει κιολας στην κενωση. Μου ειπε να μην ανησυχω και πως ολα πανε καλα.
    Το ελπιζω.

Μετα απο πολυ διαβασμα στο ιντερνετ η ερωτηση μου ειναι αλλη. Στην ουσια η εξωτερικες θρομβωμενες αιμορροιδες ειναι ενα εντελως διαφορετικο πραγμα απο τις εσωτερικες; Οκ, τις εσωτερικες τις φτιαξαμε με απολινωση, αλλα αυτο απ'οτι καταλαβα δε σημαινει οτι καποια στιγμη δε μπορει να ξανασυμβει θρομβωση σε εξωτερικες.

Θελω να πω, πειτε οτι εχουμε θρομβωση αιμορροιδας. Στις πρωτες 48 ωρες λεει συνισταται χειρουργικη διανοιξη του θρομβου ενω αργοτερα δεν αξιζει η ταλαιπωρια και καλυτερα να περιμενει κανεις να υποχωρησει η κατασταση. Το αποτελεσμα ομως μετα ειναι το ιδιο; Ειτε απορροφηθει ο θρομβος, ειτε γινει διανοιξη, η αιμορροιδα ¨περασε" ή απλα εχουμε αντιμετωπιση μοναχα του συμπτωματος; Δεν ξερω αν με καταλαβατε :)
  4. sambalisG

Στην αφαίρεση του θρόμβου, αφαιρείται ο θρόμβος. Το πηγμενο αιμα μεσα στην αιμορροϊδα. Δεν αφαιρειται η αιμορροϊδα.
  5. sheik

sheik New Member

Μάλιστα ευχαριστώ πολύ.

Άρα ποια μέθοδος είναι κατάλληλη για οριστική αφαίρεση εξωτερικής αιμορροΐδας; Όσα έχω διαβάσει μιλούν μονάχα για εσωτερικές (με τους βαθμούς πρόπτωσης). Δεν είδα καμιά μέθοδο να συνισταται για θεραπεία εξωτερικών αιμορροΐδων.
  6. sambalisG

Δεν υπάρχει ιδιαίτερη μεθοδος γιατι δεν υπάρχει συνηθως ένδειξη. Οι εξωτερικές αιμορροϊδικές φλέβες συνηθως θρομβόνωνται και αυτο ειναι που αντιμετωπίζεται!

Share This Page