1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Επεισόδιο Σπαστικής Κολίτιδας Μαζί Με Συχνοουρία

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by alexios504, Oct 21, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. alexios504

alexios504 New Member

Έχω σπαστική κολίτιδα εδώ και δέκα χρόνια δυο φορές με έχει πιάσει το έξης
    Το πρωί αφού ξυπνήσω πάω με λίγο πόνο τουαλέτα σύνολο 3 φορές και μετά από 2 ώρες πάω άλλη μια στη δουλεία
    Δεν έχω πόνο στο έντερο αλλά μου δημιουργεί μια κατάθλιψη και δεν μου αρέσει τίποτα εκείνη την ώρα
    Αυτό διαρκεί μέχρι στις 6 το απόγευμα και στο διάστημα αυτό έχω και συχνοουρία η οποία περνά όταν μου περάσει όλη αυτή η κατάσταση μετά σιγά σιγά μου περνά και έχω και όρεξη να φάω πολύ
    Έχω κάνει παρά πολλές εξετάσεις όλες είναι καθαρές
    Σας παρακαλώ από αυτά που σας λέω πέστε μου κάποια πράγματα έχω αρχίσει και ανησυχώ δεν ξέρω τη να κάνω
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Νομίζω πως πρέπει να επισκεφτείτε οπωσδήποτε γαστρεντερολόγο.
    Αν το έχετε κανει καλό θα ειναι να μας λεγατε το πόρισμα του.
  3. alexios504

alexios504 New Member

Αυτό το επεισόδιο μου έχει ξανασυμβεί μια φορά πέρυσι ο γαστρεντερολόγος μου είπε επειδή το φαινόμενο της σπαστικής κολίτιδας η ευερέθιστο έντερο επειδή στη δική μου περίπτωση δεν είναι τόσο έντονο μπορεί να με πιάσει 1 φορά την εβδομάδα η και καθόλου μου συνέστησε να μην συνεχίσω την θεραπεία με χάπια την οποία έκανα για 2 μήνες με ιμπουτιν και ρικοφολ αυτά πριν ένα χρόνο
    σε συνομιλία που είχα τηλεφωνικός μου είπε ότι μερικοί ασθενείς σε έντονη έξαρση εμφανίζουν και συχνοουρία για μερικές ώρες διότι το έντερο πιέζει την κύστη κάτι τέτοιο αυτή την στιγμή που σας γράφω είμαι μια χαρά σαν μην έχει συμβεί τίποτα οι εξετάσεις που έκανα πριν το καλοκαίρι και για προστάτη και υπέρηχο άνω και κάτω κοιλίας σπλήνας νεφρά και όλα τα υπόλοιπα καθαρές
    Ο ίδιος ο γιατρός όταν τον ρωτώ αν θα πρέπει να κάνω κολονοσκοπιση μου λέει στα 50 εγώ τώρα είμαι σαράντα
    Τι μου προτείνετε
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Η κολονοσκόπηση δεν έχει ηλικία! Όποτε κρίνεται απαραίτητο πρέπει να γίνεται.
  5. Μανουσος

Μανουσος New Member

Εγω εχω συνεχεια συχνοουρια , σε συνδυασμο με σπαστικη κολιτιδα και κατα καιρους πονους χαμηλα στην κοιλια που μαλλον ειναι απο το εντερο. Δε μου ειχαν πει οτι σχετιζεται η συχνοουρια με σπαστικη κολιτιδα αλλα εχω καταλαβει οτι ολα αυτα μαλλον ειναι πιο πολυ ψυχοσωματικα.
    Εχω κανει υπερηχο ουροδοχου κυστεως και προστατου χωρις παθολογικα ευρηματα , εχω ελεγξει θυρεοειδη με αιματολογικες και υπερηχο ,το σακχαρο μου ειναι παντα μεταξυ 80 και 100 , υπερηχο ανω-κατω κοιλιας ( 3 μικρες πετρες στη χολη ασυμπτωματικες ομως χωρις χολοκυστιτιδα) και ξερω οτι εχω εκκολπωματα στο παχυ εντερο που μπορει να μου δημιουργουν πονο χαμηλα στην κοιλια ( βεβαια , ο πονος με πιανει τωρα τελευταια που εμαθα οτι τα εχω , ποτε πριν , αρα μαλλον το σκεφτομαι και συνεχεια) αλλα δε νομιζω να σχετιζονται με συχνοουρια. Μηπως η συχνοουρια ειναι απο το αγχος που εχουμε και σκεφτομαστε συνεχεια το χειροτερο? Αν ξερει καποιος ας απαντησει. Ευχαριστω

Share This Page