1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
  1. ARISTI

ARISTI New Member

ΓΙΑΤΡΕ,ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΤΟΜΟΓΡΑΦΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΟΝΟ ΧΑΜΗΛΑ ΔΕΞΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ.ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΓΡΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΘΟ ΚΑΙ ΦΤΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ ΜΟΥ.ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ ΩΣ ΜΟΡΦΩΜΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΝΟΙΞΗ ΠΕΡΙΠΡΩΚΤΙΚΟΥ ΑΠΟΣΤΗΜΑΤΟΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ 5 ΦΟΡΕΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.ΟΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΑΥΡΙΟ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΚΡΥΒΟΥΝ ΚΑΤΙ.ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΕΡΙ ΤΙΝΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ,ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΓΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ

Υγρό που ξεκινάει απο το ορθό και φτάνει μέχρι την μήτρα!!!
    Αν συνοδεύεται και με συμπτώματα πόνου, πυρετού τοτε θα πρόκειται για κάποιο περιεδρικό απόστημα το οποίο και σίγουρα χρειάζεται χειρουργική αποκατάσταση και μάλιστα άμεσα!
    Το ερώτημα είναι η σχέση του με την μήτρα σαν μέγεθος και βάθος , πράγμα που καθιστά την προέλευση του δύσκολη σαν διερέυνηση.
    Παρ'ολα αυτά θα πρέπει να αντιμετωπιστεί και αργότερα να υπάρξει περαιτέρω έλεγχος με κολονοσκόπηαη!
  3. ARISTI

ARISTI New Member

ΓΙΑΤΡΕ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΙΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΑΞΟΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΥΣΤΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΗΛΘΕ,ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΝΕΥΡΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ,ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΗ ΚΑΙ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥ.ΘΕΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ(Π.Χ.ΛΕΙΖΕΡ)ΚΑΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ.
  4. sambalisG

Αν πρόκειται για κύστη εξωπεριτοναϊκής θέσεως (δηλαδή έξω απο την ελάσσονα πύελο), τότε θα πρέπει να αντιμετωπισθεί!
    Αν πρόκειται για κύστη που έχει σχέση με σπονδυλική στήλη (προϊερά χώρα) ή με νεύρα της περιοχής, τότε η συμμετοχή νευροχειρουργού είναι απαραίτητη!
    Επίσης πρέπει να διερευνηθεί αν μπορεί να γίνει προσπέλαση με λαπαροσκόπηση!!! (δεν έχει θέση εδώ το Laser)!
  5. ARISTI

ARISTI New Member

ΓΙΑΤΡΕ,ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ:

ΣΤΗΝ ΠΡΟΙΕΡΑ ΚΑΙ ΙΕΡΑ ΧΩΡΑ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΣΩΛΗΝΑ,ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΠΑΝΑΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΙ ΜΕ ΟΜΑΛΑ ΟΡΙΑ,ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ ΕΥΜΕΓΕΘΗΣ(8,2 Χ 8,6 Χ 5,2 ΕΚ.) ΑΝΟΜΟΙΟΓΕΝΟΥΣ ΥΦΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ, ΜΕ ΣΥΜΠΑΓΗ ΚΑΙ ΚΥΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ,ΛΟΒΩΤΗ ΚΑΙ ΟΜΑΛΗ ΠΑΡΥΦΗ ΚΑΙ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΙΑ,ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΕΠΑΣΒΕΣΤΩΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΟ CT ΕΛΕΓΧΟ.Η ΕΝ ΛΟΓΩ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΑΣΑΦΟΠΟΙΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΩΤΕΡΟΥΣ ΙΕΡΟΥΣ ΣΠΟΝΔΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΚΚΥΓΑ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΕΥΡΕΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΚΥΛΗ ΤΟΥ ΟΡΘΟΣΙΓΜΟΕΙΔΟΥΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΩΘΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ.
    ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΣΚΙΑΓΡΑΦΙΚΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΑΣΘΕΝΗΣ ΚΑΙ ΑΝΟΜΟΙΟΓΕΝΗΣ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΣΥΜΠΑΓΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ.
    ΜΗΤΡΑ ΟΠΙΣΘΙΑ ΚΑΜΨΗ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΤΗ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ ΖΩΝΗ.
    ΕΝΤΟΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΟΡΙΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΩΟΘΗΚΕΣ.
    ΟΥΡΟΔΟΧΟΣ ΚΥΣΤΗ:ΚΦ
    ΑΠΟΥΣΙΑ ΔΙΟΓΚΩΜΕΝΩΝ ΛΕΜΦΑΔΕΝΩΝ ΚΑΤΑ ΜΗΚΟΣ ΤΩΝ ΛΑΓΟΝΙΩΝ ΑΓΓΕΙΩΝ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΙΕΡΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΪΕΡΑΣ ΧΩΡΑΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΙΝ ΤΗΝ ΕΝΤΟΠΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ,ΣΤΗ Δ/Δ ΑΥΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ:
    -ΧΟΡΔΩΜΑ
    -ΓΙΓΑΝΤΟΚΥΤΤΑΡΙΚΟΣ ΟΓΚΟΣ
    -ΙΕΡΟΚΟΚΚΥΓΙΚΟ ΤΕΡΑΤΩΜΑ(ΠΑΡΑ ΤΗ ΜΗ ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΛΙΠΟΥΣ)

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 25 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΙΑΤΡΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΤΕ ΣΕ ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ,ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑΔΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΦΙΕΡΩΝΕΤΕ.
  6. sambalisG

Από την μέχρι τώρα προσωπική μου εμπειρία έχω αντιμετωπίσει μαζί με νευροχειρουργό 2 παρόμοιες περιπτώσεις που οφείλονταν σε γαγγλιονευρώματα της περιοχής (καλοήθεις σχηματισμοί μεν , αλλά δύσκολοι στην αντιμετώπιση)!!!
    Πραγματικά είναι σπανία η μορφή του όγκου που αναφέρεται στην αξονική, αλλά είναι αντιμετωπίσιμη!
  7. ARISTI

ARISTI New Member

[bΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΤΟ ΕΡΓΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΑΤΕ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΑΣ[/b]

Share This Page