1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα επανεμφάνιση αιμορροίδων μετα απο "επεμβαση "?

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by aimilia, Aug 15, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. aimilia

aimilia New Member

Καλησπερα. Ειχα προβλημα με τις αιμορροιδες τουλαχιστον για 10 χρονια (και δυστυχως απεκτησα ξανα ),αλλα απεφευγα να παω στο γιατρο και το παλευα με χαπια και αλοιφες.Δεν ειχα ποτε δυσκοιλιοτητα το αντιθετο μαλιστα λογω σπαστικής κολιτιδας. Δυστυχως ο εφιάλτης μου ξεκινησε περισυ τον Νοέμβρη οπου οι αιμορροιδες ήταν παρα πολυ διογκωμένες και εμπαιναν με μεγαλη δυσκολια στο εσωτερικο, ζουσα καθημερινα ενα αγχος και ειχα καταντησει να μην τρωω για να μην πηγαινω τουαλετα. Αρχισα να ψάχνω για μεθοδους αντιμετωπισης και ρωτώντας γνωστους πηγα σε μια γνωστή κλινικη οπου μου συνεστησαν την μεθοδο peter lord διαβεβαιωνοντας με οτι θα περασουν και οτι δεν θα εχω κανενα προβλημα συγκεκριμενα μου ανεφεραν οτι θα ειμαι οπως οταν ημουν βρεφος , απλα θελει υπομονη κανα 4 μηνο το πολυ. Δυστυχως απο τοτε που πηρα την αποφαση να κανω αυτη την "μικροεπεμβαση" τα προβληματα μου και δεν τελειωσαν και απεκτησα και αλλα.Η αληθεια ειναι οτι αρχικα ειδα μεγαλη διαφορά, αλλα μου προκάλεσε τρομερη δυσκοιλιοτητα και οταν απευθυνθηκα στον γιατρο μου ειπε οτι το προβλημα μου ειναι το εντερο μου και οχι η επεμβαση, ετσι εχω καταντησει πλεον να περπαταω τουλαχιστον 3 ώρες την μέρα, να τρωω μονο λαχανικα (γεγονος που προκαλει προβληματα λογω σπαστικης κολιτιδας στο έντερο), παιρνω σπασμολυτικα, καθαρτικα τυπου duphalac, σιροπια εναλλακτικης ιατρικης, προβιοτικα, βιταμινες γιατι εχω αδυνατισει πολυ, δηλαδη με αλλα λογια εχω σιχαθει και να χαπακωνομαι και να δοκιμαζω νεα σκευασματα ( και το χειροτερο ειναι οτι δεν εχω και την οικονομικη δυνατοτητα πια ειμαι ανεργη εδω και ενα χρονο και με δανεικα εκανα την επεμβαση).Με εχει κουρασει αυτη η κατασταση , και το χειροτερο ενω ετοιμαζομουν να φυγω αυτες τις μερες, ξαφνικα επαθα εντονη δυσκοιλιοτητα με ταση για εμετο και καταντησα να κανω μεσα σε μια βδομαδα 3 κλυσματα γιατι δεν αντεχα απο τον πονο και την δυσφορια και εμφανιστηκαν παλι οι διογκωμενες αιμορροιδες και με το ζορι μπαινουν παλι μεσα. Και εχουν περασει μονο 7 μηνες απο την επεμβαση!!! Πραγματικα δεν αντεχω αλλο και να παω στον γιατρο αυτο παλι θα μου πει οτι φταιει το εντερο μου και του εδωσα και 1500 ευρω που δεν μου περισευαν. Ειλικρινα αν καποιος μπορει να μου πει καποια μεθοδο αλλη και ασφαλή γιατι αυτη η κατασταση μου δημιουργει και πονο στο εντερο αφου πλεον δεν μπορω να βγαλω ουτε αέρια, ειμαι πραγματικα σε απελπιστική κατασταση. Αν μπορει να μου δωσει μια λυση και να μου συστησει καποιο ειδικο γιατρο, γιατι λογω αδειών ειναι δυσκολο να βρω καποιον γιατρο αμεσα για να παω. Συγγνωμη για το μεγάλο post μου αλλα βρισκομαι σε αδιέξοδο.

Ευχαριστώ εκ των προτερων
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα!
    Για ένα τόσο σοβαρό και επώδυνο θέμα θα έπρεπε να πάρεις σίγουρα και μια δεύτερη και ίσως και τρίτη γνώμη. Δυστυχώς η συγκεκριμένη μέθοδος έχει κριθεί ως ακατάλληλη απ' την πλειονότητα των γιατρών....
    Τώρα και έτσι όπως έχει επιδεινωθεί πάλι η κατάστασή σου θα πρέπει να βρεις έναν καλό χειρουργό (και σε νοσοκομείο ακόμη) που να του παραθέσεις όλο το ιστορικό σου και να βρείτε μία χειρουργική λύση άμεσα.

Share This Page