1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Eπανεμφανιση Κυστης Κοκκυγος

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by palalos, Apr 5, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. palalos

palalos New Member

[FONT=&quot]Καλησπερα.Το 1989 σε ηλικια 15 χρονων υποβληθηκα σε εγχειρηση κύστη κόκκυγος με ολικη αναισθησια ανοιχτου τυπου.10 μερες πριν την εγχειριση ειχε γινει διανοιξη με τοπικη αναισθησια λογω πονου και πυρετου.Νομιζα οτι ο πονος ηταν απο χτυπημα και δεν ειχα πει τιποτα στους δικους μου και ανεβασα πυρετο.Στο γιατρο που με εξετασε του ειπα και για τον πονο, με εξετασε και κατεληξε στην διαγνωση για κύστη κόκκυγος.Τωρα σε ηλικια 33 χρονων εδω και δυο μερες εχει πρηστει στο ιδιο μερος(ψηλα στην ουρα) και ποναει. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]Ειναι κύστη κόκκυγος η’ απλο πρηξιμο; Μπορει να αντιμετοπιστει με αντιβιοση και να αποφυγω για δευτερη φορα την επεμβαση.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]Ευχαριστω. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
  2. axiarchos

axiarchos New Member

Από την περιγραφή σας δεν μπορούμε με ασφάλεια να σας απαντήσουμε για το πραγματικά είναι.
    Το πλέον πιθανό είναι να πρόκειται για υποτροπή κύστης κόκκυγος, όμως για να είστε σίγουρος θα πρέπει να σας εξετάσει κάποιος χειρουργός.:sorrriso:
  3. palalos

palalos New Member

Καλησπερα.Σημερα μετα απο επισκεψη στον χειρουργο η διαγνωση ειναι οτι ειναι υποτροπη και μου εδωσε αντιβιοση ογκμεντιν και μου ειπε να παω μετα το πασχα να με ξαναδει.Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
  4. yertis

yertis New Member

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα με τη μονη διαφορα οτι εδω και δυο μερες βλεπω τα γνωστα ιχνη απο υγρα και ενα σχετικο πονο-ενοχληση χωρις ομως τη φαγουρα-πρηξιμο της πρωτης εμφανισης.
    Εχουν περασει 15 ακριβως χρονια απο χειρουργικη επεμβαση με ολικη αναισθησια,με επιπονη και χρονοβορα αναρρωση, δε θυμαμαι περισσοτερες λεπτομερειες.
    Θα παω σε χειρουργο αλλα θα ηθελα και μια γνωμη πριν:Ειναι πολυ αργα για αντιβιωση ή υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι αλλο;
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

15 έτη μετά οράγματι είναι σπάνιο μεν αλλά περιγράφεται, και προσωπικά έχω αντιμετωπίσει περιστατικά παρόμοια.
    Θα πρέπει να σας δεί χειρουργός!
  6. Ilias33

Ilias33 New Member

Καλησπέρα και απο εμένα. Αντιμετωπίζω ακριβώς το ιδιο προβλημα. Εκανα την εγχειρηση πριν 3 χρονια. Τωρα ξαφνικα στην παλια εγχειρισμενη περιοχη (αριστερη περιοχη) διαπιστωνω κατι παρομοιο με κυστη. Παρ'ολο που για λογους δουλειας βρισκομαι εκτος Ελλαδος καταφερα και πηρα μια γνωμη ενος γιατρου (εξωτερικο). Διεπιστωσε λοιπον οτι ειναι οντως κυστη κοκκυγος (pilonidal disease). Η ερωτηση μου ειναι σχετικη με το κατα ποσο ειναι δυνατον να εμφανιστει ξανα η κυστη μεσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα καθως και επισης ποιο θα μπορουσε να ειναι το διαστημα το οποιο θα μπορουσα να αναβαλλω μια εγχειρηση λογω του οτι θα βρισκομαι στο εξωτερικο για 2 χρονια ακομα. Ποιοι οι κινδυνοι της αναβολης;

Ευχαριστω
  7. sambalisG

Κατ'αρχάς φυσικά μπορεί και να ξαναδημιουργηθεί ή να υποτροπιάσει!
    Απο κει και πέρα, κίνδυνοι είναι το απόστημα και η φλεγμονή, τα οποία αντιμετωπίζονται το μεν πρώτο χειρουργικά με διάνοιξη το δεύτερο με φαρμακευτική αγωγή και..παρακολούθηση!
  8. ΘΑΠΑ

ΘΑΠΑ New Member

Γιατρέ γεια σας.Εχω κανει δυο επεμβασεις,η μία πριν 16 χρονια,η δευτερη πριν τρια και τωρα εβγαλε λιγο αιμα σαν να εσπασε.μπορειτε να με ενημερωσετε για το lazerκαι το κοστος;Δικαιολογει κατι το ταμειο μου,εχω δημοσιο.ευχαριστω εκ των προτερων
  9. sambalisG

Το Δημοσιο για να σας καλύψει θα πρεπει να απευθυνθειτε σε δημοσιο νοσοκομειο.
    Σε ιδιωτικη κλινική που πιθανα διαθετει Laser, υποβάλεστε σε εξοδα κλινικής και αμοιβες ιατρων.

Share This Page