1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΕΝΤΟΝΟΣ ΠΟΝΟΣ ΣΤΟΥΣ ΟΡΧΕΙΣ.

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by Antreastda, Mar 17, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. Antreastda

Antreastda New Member

Καλημέρα,

Είμαι 32 ετών και από το Ιούλιο του 2012 έχω ένα πρόβλημα με τον αριστερό μου όρχι. Συγκεκριμένα ξαφνικά με έπιασε ένας έντονος πόνος και βάρος στον όρχι που δεν μπορούσα ούτε να τον ακουμπήσω. Τότε ήταν η αρχή της ταλαιπωρίας μου...Αφού πήγα στο νοσοκομείο στον υπέρηχο όσχεος που μου έκαναν μου βρήκα μέγιστη διάταση του αριστερού όρχι μέγιστης διάστασεις 3,2mm. Ο γιατρός που δεν ήταν ουρολόγος μου είπε ξεκούραση και να κάνω σε δύο μήνες επαναληπτικό υπερηχογράφημα. Στον επαναληπτικό υπέρηχο όσχεος (Σεπτέμβριος 2012) μου βρήκαν μέγιστη διάταση του αριστερού όρχι μέγιστης διάστασις 3,5mm. Μετά από όλη την φάση δεν με ξαναενόχλησε οπότε και εγώ δεν ξανασχολήθηκα μέχρι τον Δεκέμβριο του 2014 όπου ξαναείχα τα συμπτώματα και ξαναέκανα υπέρηχο όσχεος χωρίς κάποια ευρήματα. Τότε ο γιατρός με συμβούλευσε να μην φοράω στενά ρούχα. Το Φεβρουάριο του 2015 είχα πάλι συμπτώματα και έκανα μία καλλιέργεια ούρων όπου βγήκε αρνητική. Στο διάστημα αυτό επισκέφτηκα ουρολόγο όπου επειδή είχα αποκτήσει παιδί τον Αύγουστο του 2013 δηλαδή στο διάστημα των ανωτέρω προβλημάτων μου είπε ότι δεν έχω τίποτα και όταν με πιάνουν κρίσεις να πηγαίνω στο νοσοκομείο. Τον Ιούνιο του 2015 με ξαναέπιασε πάλι ο έντονος πόνος και πήγα στο νοσοκομείο. Έκανα ξανά υπέρηχο όσχεος χωρίς ευρήματα και γενική αίματος που έδειξε CRP 44.38 και λευκά αιμοσφαίρια 11.9. Ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον είναι αρχόμενη επιδιδυμίτιδα και μου συνταγογράφησε αντιβίωση Augmentin να πάρω ένα ολόκληρο κουτί. Τα συμπτώματα υποχώρησαν και δεν είχα ξαναενοχλήσεις όπου τον Φεβρουάριο του 2016 πήγαμε με την γυναικά μου στον γυναικολόγο της για τεστ ΠΑΠ. Σε συζήτηση με τον γιατρό για δεύτερο παιδί του ανέφερε το ανωτέρω ιστορικό και μου ζήτησε να κάνω σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος. Η καλλιέργεια βγήκε αρνητική ενώ το σπερμοδιάγραμμα έδειξε ολιγοασθενοσπερμία. Τότε επισκέφτηκα ξανά άλλον ουρολόγο όπου μου πρότεινε να πάρω βιταμίνες PROFERTIL για τρεις μήνες. Συζητώντας ξανά με τον γυναικολόγο της γυναίκας μου μου πρότεινε μαζί με τις βιταμίνες να πάρω για ένα μήνα και αντιβίωση την VIBRAMYCIN λόγω ότι πίστευε ότι είναι προστατίτιδα . Μετά από όλα αυτά έκανα και ένα υπέρηχο οσχέος στην ΒΙΟΚΛΙΝΙΚΗ όπου έδειξε κιρσοκήλη 3,7 mm. Σε επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα που έκαναν ύστερα καλυτέρεψε αλλά εμφάνιζε ολιγοασθενοσπερμία. Τότε επισκέφτηκα και άλλον ουρολόγο όπου συζητώντας και διαβάζοντας όλες τις εξετάσεις μου έκρινε ότι έπρεπε να κάνω εγχείρηση κιρσοκήλης. Τον Μάρτιο του 2017 έκανα την εγχέιρηση και 11 μέρες από τότε με έχει ξαναπιάσει ο ίδιος πόνος του παρελθόντος. Τις τελευταίες μέρες έχω μία έντονη στύση αλλά λόγω ότι ειμαι εγχειρισμένος δεν θέλω να εκσπερματίσω μην κάνει κάποια επιπλοκή. Οι ερωτήσεις μου είναι οι έξεις:

1.Τελικά έπρεπε να κάνω το χειρουργείο;

2. Όταν υπάρχει ερεθισμός και δεν εκσπερματίζεις δημιουργεί επιπλοκές;

Ευχαριστώ πολύ!

Share This Page